Avropada “Remdesivir”in koronavirusdan müalicədə istifadəsinə icazə verilib İyl 06, 2020 | 12:25 / Maraqlı məlumatlar
Avropa Komissiyası tərəfindən “Remdesivir” preparatının yeni növ koronavirusun (COVID-19) doğurduğu xəstəliklərin müalicəsində istifadə olunmasına icazə verilib.
abc7news.com saytı xəbər verir ki, bu barədə Avropa Komissiyasının bəyanatında bildirilir. Qeyd olunur ki, preparatdan bir sıra şərtlərə əməl edilməklə istifadə oluna bilər.
Qurumun nümayəndəsi bir qədər əvvəl məlumat vermişdi ki, preparatın istehsalçısı olan “Gilead Sciences” şirkəti ilə “Remdesivir”in Avropa bazarına çatdırılması barədə danışıqlar aparılır.
“Gilead Sciences” şirkəti “Remdesivir”in tətbiqinin koronavirus xəstələrinin sağalma müddətini dörd günədək qısaltdığını təsdiqləyir. Xəstəyə beş günlük müalicə kursu ərzində 6 ampula dərman lazım gəlir. Şirkət inkişaf etmiş ölkələr üçün preparatın hər ampuluna 390 dollar vahid qiymət müəyyənləşdirib.
Xatırladaq ki, vaxtilə Ebola qızdırması ilə mübarizə çərçivəsində hazırlanan “Remdesivir” preparatı o vaxt öz effektivliyini təsdiqləyə bilməmişdi. Sonradan preparat SARS və MERS infeksiyalarının müalicəsində istifadə olunmuş və effektivliyi sübut olunmuşdur.

В Европе разрешено использовать «Ремдесивир в лечении коронавируса Июл 06, 2020 | 12:25 / Интересная информация
Европейская комиссия разрешила использовать препарат «Ремдесивир» в лечении заболевания (COVID-19). Как сообщает сайт abc7news.com, это обнародовано в заявлении Европейской Комиссии. В нем отмечается, что этот препарат может использоваться при соблюдении ряда условий.
Представитель данной организации немного ранее информировал о том, что с фирмой “Gilead Sciences”, являющейся производителем «Ремдесивира», проводятся переговоры о его поставках на европейский рынок.
Фирма “Gilead Sciences” подтвердила, что при применении препарата «Ремдесивир» срок выздоровления заразившихся коронавирусом сокращается до четырех дней. В течение пятидневного курса лечения больному понадобится 6 ампул препарата. Фирма определила фиксированную цену препарата для развитых стран в 390 долларов за ампулу.
Необходимо напомнить, что препарат «Ремдесивир», созданный в рамках борьбы с лихорадкой Эбола, в свое время не смог подтвердить свою эффективность. Затем препарат был использован в лечении инфекций SARS və MERS и доказал свою эффективность в борьбе с данными вирусами.