“Elm” qəzetinin yeni sayında maraqlı məqalələr yer alıb İyl 16, 2020 | 14:53 / Nəşrlər
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” və “A.F.Brovkinanın Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diploma ilə təltif edilməsi haqqında” müvafiq sərəncamları, o cümlədən dövlət başçısının Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki xanım Alevtina Brovkinaya təbrik məktubu barədə material yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycan Prezidenti və xalqımız heç vaxt əzəli torpaqlarımızın itirilməsi ilə barışmayacaq” və “… Siz həmişə dövlətçiliyi hər şeydən üstün tutmusunuz” sözləri mənim üçün hər şeydən daha yüksəkdə dayanan bir qiymətdir”, eləcə də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Birlik və inamdan güc alan siyasət və qətiyyət” sərlövhəli məqalələri təqdim olunub.
“Prezident nümunəsi və mənəvi məsuliyyətimiz”, “Məhtimqulu və türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans”, “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” başlıqlı yazılarla qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
“Elm” qəzetinin iyul buraxılışında, həmçinin “Akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 92 il ötür”, “AMEA və Monpelye Universitetinin alimlərindən ibarət komissiyanın onlayn görüşü”, “Akademik Ramiz Mehdiyevin Nadir Şah Əfşar və xanlıqlar institutuna siyasi-ideoloji yanaşması”, “Yüksək Texnologiyalar Parkı və “Ekvita” şirkətinin əməkdaşlıq perspektivləri müzakirədə”, “Azərbaycanda Bitki Mühafizəsi Strategiyasının davamlı inkişafı üzrə uğurlu fəaliyyət”, “Azərbaycan mətbuatı “Əkinçi” qəzetinin işığında” başlıqlı məqalələr yer alıb.
Qəzetin bu nömrəsində pandemiya mövzusuna geniş yer ayrılıb. Belə ki, “Akademik Fəxrəddin Qədirov: “Təbii fəlakətlər pandemiya dövründə baş verərsə, daha ağır nəticələr müşahidə olunar”, “Dünya tarixində pandemiyalar”, “Özünü və başqalarını qorumaq məsuliyyəti”, “Azərbaycan iqtisadiyyatı pandemiyadan ən az zərər çəkən ölkələr sırasında ilk üçlükdədir”, “Alimlərimizin COVID-19-a dair araşdırmaları TƏBİB-in müalicə protokoluna daxil edilib”, “Koronovirus profilaktikasında seleniumun rolu” və s. məqalələr oxuculara təqdim olunub.
Bundan əlavə, nəşrdə Qarabağın dünya şöhrətli Azıx və Tağlar paleolit düşərgələri, dördüncü sənaye inqilabı, Naxçıvanın meyvə genofondunun tədqiqi, yeni tropik-subtropik meyvə, Azərbaycandan Neolit dövrü əhalisinin genomu, eləcə də Kür çayında yaranmış vəziyyətlə bağlı aparılan tədqiqatlar, İsmayıllı qalaları ilə bağlı materiallar əksini tapıb.

В новом выпуске газеты «Элм» («Наука») опубликованы интересные статьи Июл 16, 2020 | 14:53 / Публикации
Увидел свет очередной выпуск газеты «Элм» («Наука»).
На первой странице 11-го номера газеты за текущий год нашли свое отражение распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 145-летнего юбилея азербайджанской национальной печати» и «О награждении А.Ф.Бровкиной Почетным дипломом Президента Азербайджанской Республики», а также поздравительное письмо главы государства действительному члену Российской академии наук Алевтине Бровкиной.
В печатном органе опубликованы статьи президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева «Президент Азербайджана и наш народ никогда не смирятся с потерей наших исконных земель…» и «Слова “…Вы всегда ставили государственность превыше всего” являются самой высокой оценкой моей деятельности», а также статья первого вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Политика и решимость, черпающие силу из единства и веры».
Также в июльском выпуске газеты «Элм» напечатаны материалы под такими названиями, как «Пример Президента и наша нравственная ответственность», «Творческие идеалы Мухаммеда Хади и современность», «Онлайн-встреча совместной комиссии в составе ученых НАНА и Университета Монпелье», «Успешная деятельность по устойчивому развитию стратегии защиты растений в Азербайджане», «Азербайджанская печать в свете газеты “Экинчи”» и др.
В этом выпуске газеты особое место уделено теме пандемии. Так, вниманию читателей представлены такие статьи, как «Академик Фахраддин Гадиров: “Если в период пандемии произойдут природные бедствия, будут наблюдаться более тяжелые последствия”», «Пандемии в истории мира», «Исследования наших ученых, направленные на поиск методов лечения COVID-19, включены в протокол лечения TƏBİB», «Роль селена в профилактике коронавируса» и т.д.
Помимо этого, в издании свое отражение нашли материалы, связанные со всемирно известными палеолитическими стоянками Карабаха Азых и Таглар, четвертой промышленной революцией, изучением генофонда фруктовых культур Нахчывана, геномом населения Азербайджана периода Неолита, исследованием ситуации, сложившейся на реке Кура, и т.д.