“Elm” qəzetinin yeni sayında maraqlı məqalələr yer alıb İyl 16, 2020 | 14:53 / Nəşrlər
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 145 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” və “A.F.Brovkinanın Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diploma ilə təltif edilməsi haqqında” müvafiq sərəncamları, o cümlədən dövlət başçısının Rusiya Elmlər Akademiyasının akademiki xanım Alevtina Brovkinaya təbrik məktubu barədə material yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycan Prezidenti və xalqımız heç vaxt əzəli torpaqlarımızın itirilməsi ilə barışmayacaq” və “… Siz həmişə dövlətçiliyi hər şeydən üstün tutmusunuz” sözləri mənim üçün hər şeydən daha yüksəkdə dayanan bir qiymətdir”, eləcə də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Birlik və inamdan güc alan siyasət və qətiyyət” sərlövhəli məqalələri təqdim olunub.
“Prezident nümunəsi və mənəvi məsuliyyətimiz”, “Məhtimqulu və türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans”, “Məhəmməd Hadinin sənət idealları və müasir dövr” başlıqlı yazılarla qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
“Elm” qəzetinin iyul buraxılışında, həmçinin “Akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasından 92 il ötür”, “AMEA və Monpelye Universitetinin alimlərindən ibarət komissiyanın onlayn görüşü”, “Akademik Ramiz Mehdiyevin Nadir Şah Əfşar və xanlıqlar institutuna siyasi-ideoloji yanaşması”, “Yüksək Texnologiyalar Parkı və “Ekvita” şirkətinin əməkdaşlıq perspektivləri müzakirədə”, “Azərbaycanda Bitki Mühafizəsi Strategiyasının davamlı inkişafı üzrə uğurlu fəaliyyət”, “Azərbaycan mətbuatı “Əkinçi” qəzetinin işığında” başlıqlı məqalələr yer alıb.
Qəzetin bu nömrəsində pandemiya mövzusuna geniş yer ayrılıb. Belə ki, “Akademik Fəxrəddin Qədirov: “Təbii fəlakətlər pandemiya dövründə baş verərsə, daha ağır nəticələr müşahidə olunar”, “Dünya tarixində pandemiyalar”, “Özünü və başqalarını qorumaq məsuliyyəti”, “Azərbaycan iqtisadiyyatı pandemiyadan ən az zərər çəkən ölkələr sırasında ilk üçlükdədir”, “Alimlərimizin COVID-19-a dair araşdırmaları TƏBİB-in müalicə protokoluna daxil edilib”, “Koronovirus profilaktikasında seleniumun rolu” və s. məqalələr oxuculara təqdim olunub.
Bundan əlavə, nəşrdə Qarabağın dünya şöhrətli Azıx və Tağlar paleolit düşərgələri, dördüncü sənaye inqilabı, Naxçıvanın meyvə genofondunun tədqiqi, yeni tropik-subtropik meyvə, Azərbaycandan Neolit dövrü əhalisinin genomu, eləcə də Kür çayında yaranmış vəziyyətlə bağlı aparılan tədqiqatlar, İsmayıllı qalaları ilə bağlı materiallar əksini tapıb.

The new issue of the newspaper "Elm" ("Science") published interesting articles Jul 16, 2020 | 14:53 / Publications
The next issue of the newspaper "Elm" ("Science") was released.
The first page of the 11th issue of the newspaper for the current year reflects the orders of President Ilham Aliyev "On holding the 145th anniversary of the Azerbaijani national press" and "On awarding A.F. Brovkina with the Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan", as well as a congratulatory letter from the head state to full member of the Russian Academy of Sciences Alevtina Brovkina.
The newspaper published articles of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev "The President of Azerbaijan and our people will never accept the loss of our ancestral lands ..." and "The words" ... You have always put statehood above all else "are the highest assessment of my activities", as well as an article First Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli "Politics and determination, drawing strength from unity and faith."
Also in the July issue of the "Elm" newspaper, materials were published under such titles as "The example of the President and our moral responsibility", "Creative ideals of Muhammad Hadi and the present", "Online meeting of the joint commission consisting of scientists from ANAS and the University of Montpellier", "Successful activities for sustainable development of plant protection strategy in Azerbaijan "," Azerbaijan press in the light of the newspaper "Ekinchi", etc.
In this issue of the newspaper, a special place is given to the topic of the pandemic. So, the readers' attention is presented with such articles as “Academician Fakhraddin Gadirov: “If natural disasters occur during a pandemic, more severe consequences will be observed”, “Pandemics in the history of the world”, “Research of our scientists aimed at finding methods of treating COVID- 19 are included in the TƏBIB treatment protocol”, “The role of selenium in the prevention of coronavirus ”, etc.
In addition, the publication reflected materials related to the world famous paleolithic sites of Karabakh Azikh and Taglar, the fourth industrial revolution, the study of the gene pool of fruit crops in Nakhchivan, the genome of the population of Azerbaijan in the Neolithic period, the study of the situation on the Kura River, etc.