Tovuz hadisələri İyl 17, 2020 | 11:58 / Nəşrlər
12 iyul 2020-ci il tarixindən Ermənistan ordusu bölmələri Tovuz rayon istiqamətində mövqelərimizi ələ keçirmək məqsədilə artilleriya qurğularından istifadə edərək hücuma cəhd ediblər. Azərbaycan silahlı qüvvələrinin əks həmləsi və cavab atəşi ilə düşmənə ağır zərbələr endirilib, ərazi itkisinə yol verilməyib. Döyüşlərdə ordumuzun zabit və əsgərləri qəhrəmancasına şəhid olmuş, yaralanan hərbçilərimiz tezliklə sağalmağı ümid edir, yenidən cəbhəyə qayıdaraq, vətənin müdafiəsinə can atırlar.
Bütün dünyada COVİD-19 pandemiyasıyla mübarizənin aparıldığı indiki dövrdə düşmənin atəşkəs rejimini pozaraq, törətdiyi təxribatlar Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsiylə bağlı danışıqlar prosesinə laqeyd münasibətinin, beynəlxalq təşkilatların qayda və normalarını məqsədli şəkildə, qəsdən pozmasının ifadəsidir, əsl erməni mənsubiyyətinə, xislətinə uyğun hərəkətdir. 30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanın tarixi torpaqlarının işğalının davam etdirilməsi, mütəmadi olaraq sərhəd bölgələrində vəziyyətin gərginləşdirilməsi, hücum cəhdləri hətta yaşayış məntəqələrinin, mülki əhalinin atəşə tutulması Ermənistan dövlətinin təcavüzkar siyasətini dünyaya nümayiş etdirir. Tovuzda törətdikləri təxribat nəticəsində Ağdam kənd sakininin həlak olması işğalçı dövlətin növbəti aqressiv aktıdır.
Dəqiq, kəskin həmlələrlə hücumun qarşısının alınması, vəziyyətə tam nəzarət edilməsi dövlətin güclü siyasi iradəsi, silahlı qüvvələrimizin şücaətini sübut edir. Vətəndaş olaraq hər kəs haqq işində dövlət və ordu ətrafında sıx birləşib, bu yolda prezidentimizin bütün əmr və göstərişlərinə hazırdır. Bütün Azərbaycan xalqı və gənclər Ali baş komandan cənab prezident İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyini, siyasətini dəstəkləyir, Milli ordumuzun gücünə arxalanır və bu tandemin tezliklə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edəcəyinə, doğma torpaqlarının düşmən tapdağından təmizləyəcəyinə inanır. Tarix boyu çətinliklərdən keçmiş, ağır sınaqlarla üzləşmiş Azərbaycan növbəti mübarizəsindən də üzüağ, alnıaçıq, qələbəylə çıxacaq, üçrəngli, ay-ulduzlu bayrağımız qədim ərazilərimizdə dalğalanacaq. Haqq, ədalət şər üzərində qalib gələcək. Zəfər günlərinə doğru inamla irəliləyirik.

Battles in the direction of Tovuz Jul 17, 2020 | 11:58 / Publications
From July 12, 2020, Armenian army units attempted to attack using artillery to seize our positions in the direction of the Tovuz region. Counter-attack and retaliatory fire of the Azerbaijani armed forces inflicted heavy blows on the enemy, no loss of territory was allowed. Our officers and soldiers were heroically martyred in the battles, and wounded servicemen hope that they will recover soon, return to the front and seek to defend the homeland.
The provocations committed by the enemy in violation of the ceasefire during the fight against the COVID-19 pandemic around the world are an expression of Armenia's indifference to the negotiation process on the Nagorno-Karabakh conflict, a deliberate violation of the rules and norms of international organizations. The continuing occupation of the historical lands of Azerbaijan for almost 30 years, the constant aggravation of the situation in the border areas, attempted attacks and even the shelling of settlements and civilians demonstrate to the world the aggressive policy of the Armenian state. The death of a resident of Aghdam village as a result of provocation in Tovuz is another aggressive act of the occupier state.
Preventing an attack with precise, sharp attacks, full control of the situation proves the strong political will of the state, the courage of our armed forces. As a citizen, everyone is closely united around the state and the army in the cause of justice and is ready for all the orders and instructions of our President on this path. All the people and youth of Azerbaijan support the resolute leadership and policy of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, rely on the strength of our national army and believe that this tandem will soon restore the territorial integrity of Azerbaijan and clear its homeland of enemies. All the people and youth of Azerbaijan support the resolute leadership and policy of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, rely on the strength of our national army and believe that this tandem will soon restore the territorial integrity of Azerbaijan and clear their homeland from enemies. Azerbaijan, which has gone through difficulties and hardships throughout history, will emerge victorious from the next struggle, and our tricolor flag will fly in our ancient territories. Truth and justice will prevail over evil. We are moving towards the days of victory with confidence.