Akademik İradə Hüseynova: "AMEA-da vaksinlərlə məşğul olan iki beynəlxalq laboratoriya fəaliyyət göstərir" Avg 05, 2020 | 11:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda (MBBİ) vaksinlərlə məşğul olan iki beynəlxalq laboratoriya fəaliyyət göstərir. Bu labaratoriyalarda çalışan mütəxəssislər, həmçinin dünyanın aparıcı elmi tədqiqat müəssisələrində vaksinlərin hazırlanmasında yaxından iştirak edirlər.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova avqustun 4-də “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda keçirilən beynəlxalq onlayn konfransda məlumat verib.
Vitse-prezident vurğulayıb ki, MBBİ-də, eləcə də AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda koronavirus genomunun oxunması üçün zəruri olan bütün imkanlar mövcuddur.
İradə Hüseynova bu genomların verilənlər bazalarında olan məlumatlarla müqayisəli təhlil olunması prosesini həyata keçirmək üçün akademiyada yüksəkixtisaslı kadrların fəaliyyət göstərdiyini də bildirib.

Академик Ирада Гусейнова: «В НАНА функционируют две международные лаборатории, занимающиеся вакцинами» Авг 05, 2020 | 11:00 / Конференции, встречи
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА (ИМББ) функционируют две международные лаборатории, занимающиеся вакцинами. Работающие в этих лабораториях специалисты также принимают активное участие в разработке вакцин в ведущих научно-исследовательских учреждениях мира.
Об этом вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова рассказала на проведенной 4 августа международной онлайн-конференции на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
Вице-президент подчеркнула, что в ИМББ, а также в Институте генетических ресурсов НАНА имеются все необходимые возможности для прочтения генома коронавируса.
Ирада Гусейнова также отметила, что в академии работают высокоспециализированные кадры, которые могут провести сравнительный анализ этих геномов со сведениями, размещенными в базах данных.