Azərbaycanlı alimin hazırladığı vaksin insanlar üzərində sınaqdan keçiriləcək Avg 31, 2020 | 16:13 / Mühüm hadisələr
Türkiyənin Biotexnologiya İnstitutunun Peyvənd Elmi Komitəsinin üzvü, Akdeniz Universitetinin professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədovun rəhbərliyi ilə COVID-19-a qarşı yaşıl bitkilər üzərində hazırlanan iki peyvənd tədqiqatı heyvanlar üzərində uğurlu nəticələr verib və o, insanlar üzərində sınaqdan keçirilməyə hazırdır.
Tərlan Məmmədov təxminən 4 ay əvvəl 20 nəfərlik qrupu ilə COVID-19-a qarşı peyvənd işlərinə başlayıb.
Alim Science.az-a açıqlamasında laboratoriyada xüsusi olaraq istehsal etdikləri tütün bitkisi ailəsinə aid olan "Nicotiana Benthamiana" üzərində yeni nəsil peyvəndləmə işləri apardıqlarını bildirib. Qeyd edib ki, istehsal etdikləri peyvəndin bir dozası COVID-19-a qarşı xüsusi immunitet yaradır.
Bu istiqamətdə iki peyvənd inkişaf etdirdiklərini deyən T.Məmmədov qazandıqları nəticələrin son dərəcə uğurlu olduğunu bildirib: "İstehsal etdiyimiz vaksin namizədlərinin bütün mutasiyalara qarşı təhlükəsiz və effektiv olacağına inanırıq. Artıq COVID-19 peyvənd namizədlərini insanlar üzərində sınaqdan keçirə bilərik. İstehsal və saflaşdırma effektivliyi anticisimlərin ticarəti üçün kifayət qədər yüksəkdir".
T.Məmmədov araşdırmanı Türkiyə Peyvənd Elmi Komitəsinə hesabat şəklində təqdim etdiklərini və yaxın zamanda Səhiyyə Nazirliyinə göndərəcəklərini əlavə edib.

Разработанная азербайджанским ученым вакцина от коронавируса будет испытана на людях Авг 31, 2020 | 16:13 / Важные события
Испытания на животных двух вакцин на растительной основе от COVID-19, разработанных под руководством члена Научного комитета по вакцинам Института биотехнологий Турции, профессора Университета Акдениз, члена-корреспондента НАНА Тарлана Мамедова, прошли успешно и теперь эти вакцины можно испытать на людях.
Примерно 4 месяца назад Т.Мамедов с группой из 20 человек приступил к разработке вакцины от COVID-19.
Ученый заявил о том, что работы по созданию вакцины нового поколения проводились на растении «Nicotiana Benthamiana», относящемся к семейству табачных культур, которое они специально производили в лаборатории. Он отметил, что одна доза разработанной ими вакцины вырабатывает особый иммунитет против COVID-19.
Отметив, что они разработали две вакцины в этом направлении, Т.Мамедов сказал, что полученные результаты были чрезвычайно успешными: «Верим, что производимая нами вакцина будет безопасной и эффективной против всех мутаций. Теперь мы можем опробовать вакцину и на людях».
Т.Мамедов добавил, что они представили исследование в виде отчета в Научный комитет по вакцинации Турции и в ближайшее время направят его в Министерство здравоохранения.