ORDUMUZ QÜRUR MƏNBƏYİMİZDİR Okt 01, 2020 | 12:45 / Mühüm hadisələr
Artıq 30 ilə yaxındır ki, erməni təcavüzkarlığı nəticəsində Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin sülh yolu ilə geri qaytarılması istiqamətində danışıqlar aparılır. Bu illər ərzində Azərbaycan höküməti ərazidə sülhün bərqərar olması və torpaqların canlı itki olmadan azad edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması istiqamətində dəfələrlə öz mövqeyini bildirmişdir. Lakin Azərbaycanın sülh yolu ilə  torpaqlarının geri qaytarılması təkliflərini Ermənistan rəhbərliyi qəbul etməyərək, cəbhədə atəşkəsi pozmağı və dinc əhaliyə və ordumuza qarşı təxribat törətməyi üstün tutmuşdur.
Sentyabrın 27-də səhər saat 06:00 radələrində işğalçı Ermənistanın cəbhə xəttində törətdiyi təxribat nəticəsində Azərbaycanın yaşayış məntəqələri və döyüş mövqelərimiz şiddətli artilleriya atəşinə məruz qalıb. Hal hazırda cəbhədə vəziyyət gərgindir. Təcavüz nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçularımız arasında itkilərimiz var. Bu təxribatlara cavab olaraq Azərbaycan ordusu qısa müddətdə əks-hücuma keçmiş və düşməni geri çəkilməyə məcbur edərək, işğal altında olan ərazilərimizi azad etməkdədir. Ordumuza güvənimiz sonsuzdur. Artıq ölkəmizdə, xüsusilə də  gənclərimiz arasında zəfər əhval rühiyyəsi vardır. İnanırıq ki, yaxın günlərdə bayrağımız zəfər sədaları altında doğma torpaqlarımızda dalğalanacaq və şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaqdır!
Biz Azərbaycan qadınları “Qarabağ Azərbaycandır!" şüarını dəstəkləyir və bu zəfər yolunda Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevə, Milli ordumuzun zabit və əsgərlərinə və bütövlükdə Azərbaycan xalqına uğurlar diləyirik!
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri, b.u.f.d., dosent Qasımova F.İ.

НАША АРМИЯ – ИСТОЧНИК НАШЕЙ ГОРДОСТИ Окт 01, 2020 | 12:45 / Важные события
Уже почти 30 лет, как идут переговоры о возвращении мирным путем захваченных в результате армянской оккупации территорий. В течение всех этих лет правительство Азербайджана неоднократно выражало свою точку зрения касательно водворения мира в регионе, освобождения земель без человеческих потерь и восстановления территориальной целостности Азербайджана. Однако руководство Армении отвергает предложение Азербайджана о возвращении земель мирным путем, нарушая режим прекращения огня и предпочитая создавать провокации против мирного населения и нашей армии.
27 сентября утром в 06:00 в результате провокации, учиненной армянскими оккупантами на линии фронта, наши населенные пункты и боевые точки были подвергнуты массивному артиллерийскому обстрелу. В настоящее время ситуация на фронте напряженная. В результате нападения есть потери среди мирного населения и военнослужащих. В ответ на эту провокацию Армия Азербайджана, совершив контрнаступление, заставила врага отступить, в короткий срок освободив оккупированные территории. Мы верим в нашу армию. В стране, в особенности среди молодежи, царит победное настроение. Мы верим, что в ближайшие дни наш флаг будет  развиваться на родных землях и наши шехиды будут отомщены!
Мы, женщины Азербайджана, поддерживаем девиз «Карабах – это Азербайджан!» и на этом пути к победе желаем успехов нашему Верховному Главнокомандующему Ильхаму Алиеву, офицерам и солдатам Национальной Армии и в целом всему народу Азербайджана!
Председатель Женсовета Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, д.ф.п.б., доцент Гасымова Ф.И.