İnstitutunun əməkdaşı, b.ü.f.d., dos. Samirə Rüstəmova onlayn platformada keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak edib + Foto Okt 12, 2020 | 03:39 / Seminarlar
7-9 oktyabr 2020-ci il tarixlərində Borlaug Qlobal Pas Təşəbbüsü (BGRI) Beynəlxalq Konsorsiumun onlayn platformada keçirilən seminarında AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşı, b.ü.f.d., dos. Samirə Rüstəmova iştirak edib. BGRI “yaşıl inqilabın atası” hesab olunan Nobel mükafatı laureatı Norman Borlaug tərəfindən 2005-ci ildə ICAR, ICARDA, CIMMYT, UN-FAO və Cornell Universitetinin birgə tərəfdaşlığı ilə yaradılıb. Konsorsiumun əsas məqsədi bütün dünyada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə  buğdanın pas xəstəliklərinə nəzarət və xəstəliklərlə mübarizənin həyata keçirilməsi istiqamətində davamlı beynəlxalq əməkdaşlığın aparılmasıdır. Seminar çərçivəsində buğdanın pas xəstəlikləri üzrə aparılan ən müasir tədqiqatların nəticələrini əks etdirən məruzələr dinlənilib və geniş müzakirələr aparılıb. Beynəlxalq Konsorsiumda 2014-2019-cu illər ərzində Azərbaycanın müxtəlif regionlarından toplanmış gövdə pası nümunələrinin genotipləmə nəticələri təqdim olunub. Qeyd etmək lazımdır ki, bu tədqiqatlar ABŞ Kənd Təsərrüfatı Departamenti Bitki Xəstəlikləri laboratoriyasının əməkdaşı doktor Les Szabo ilə birgə aparılıb.

The research fellow of the institute, Ph.D. in Biology, Associate professor Samira Rustamova participated in the international seminar held on an online platform + Photo Oct 12, 2020 | 03:39 / Seminars
On October 7-9, 2020 the research fellow of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, Ph.D. in Biology, Associate professor Samira Rustamova participated in the international seminar of the  International Consortium Borlaug Global Rust Initiative (BGRI) held on an online platform. BGRI was founded in 2005 by Nobel Laureate Norman Borlaug, considered the "father of the green revolution", in partnership with ICAR, ICARDA, CIMMYT, UN-FAO, and Cornell University. The main goal of the consortium is to carry out continuous international cooperation in the control of wheat rust and disease control to ensure food security around the world. Within the framework of the seminar, reports reflecting the results of the most modern research on wheat rust diseases were listened to, and extensive discussions were held. Genotyping results of body rust samples collected from different regions of Azerbaijan in 2014-2019 were presented in the International Consortium. It should be noted that these studies were conducted in collaboration with Dr. Les Szabo of the US Department of Agriculture's Plant Diseases Laboratory.