İnstitutun əməkdaşları “Bitki sağlamlığı və elmi tədqiqatlar” mövzusunda regional videokonfransda iştirak ediblər + Foto Okt 22, 2020 | 10:27 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) təşkilatçılığı ilə 20-21 oktyabr tarixində “Bitki sağlamlığı və elmi tədqiqatlar” mövzusunda regional videokonfrans işinə başlayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən AQTA sədri Qoşqar Təhməzli iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən 2020-ci ilin “Beynəlxalq bitki sağlamlığı ili” elan olunmasına həsr edilmiş bu tədbir də mühüm əhəmiyyət daşıyır, qarşılıqlı fikir, təcrübə mübadiləsi üçün imkanlar açır. Q. Təhməzli Ermənistanın respublikamıza təcavüzü ilə bağlı da konfrans iştirakçılarına məlumat verərək, problemin həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin yerinə yetirilmədiyini bildirib.
Konfransın açılış hissəsində, həmçinin Bitki Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Konvensiyanın katibi Jingyuan Xia, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Bitki Mühafizəsi və Karantini üzrə Avropa və Aralıq dənizi Təşkilatının rəhbəri Nico Horn, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Mələk Çakmak çıxış edərək, tədbirin təşkilatçısı olan AQTA rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər. Videokonfransın əhəmiyyətini vurğulayan çıxışçılar bu konfransın Azərbaycanda bitki sağlamlığı sahəsinin inkişafına, daxili və xarici bazarlarda istehlakçıların ehtiyaclarına cavab verən yüksək keyfiyyətli, təhlükəsiz bitki və bitkiçilik məhsullarının istehsalına müsbət təsir göstərəcəyini, region ölkələri arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini ifadə ediblər.
Videokonfransa həmçinin, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnlogiyalar İnstitutunun iki elmi işçisi b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova və b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva da qoşulub. Səmra Mirzəyeva "Pomidor bitkisində yayılmış əsas virus xəstəlikləri və onlara qarşı mübarizə" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.

Сотрудники института приняли участие в региональной видеоконференции «Здоровье растений и научные исследования» + Фото Окт 22, 2020 | 10:27 / Конференции, встречи
20-21 октября прошла региональная видеоконференция «Здоровье растений и научные исследования», организованная Агентством Пищевой Безопасности Азербайджанской Республики (АПБА).
Выступивший с вступительной речью председатель АПБА Гошкар Тахмазли поприветствовал участников конференции и отметил, что это мероприятие, посвященное 2020-му году, объявленному Генеральной Ассамблеей ООН «Годом здоровья растений», имеет важное значение, и предоставляет возможности для взаимообмена мнениями и опытом. Г.Тахмазли, проинформировав участников конференции об агрессии Армении против нашей республики, отметил, что 4 резолюции Совета Безопасности ООН, касающиеся этой проблемы, так и не были выполнены.
На открытии конференции также выступили Секретарь Международной Конвенции по Защите Растений Жингуан Хиа, министр Сельского Хозяйства Азербайджанской Республики Инам Керимов, Руководитель Организации Европы и Средиземноморья по Защите Растений и Карантину Нико Хорн, министр Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики Мухтар Бабаев, представитель FAO в Азербайджане Мелек Чакмак, выразив признательность руководителям АПБА за организацию данного мероприятия.
В работе видеоконференции также участвовали два сотрудника Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА – д.ф.п.б, доцент Самира Рустамова и д.ф.п.б. Самра Мирзоева. Самра Мирзоева выступила с презентацией на тему «Основные вирусные заболевания, распространенные у растения томата, и борьба с ними».