İnstitutun əməkdaşları “Bitki sağlamlığı və elmi tədqiqatlar” mövzusunda regional videokonfransda iştirak ediblər + Foto Okt 22, 2020 | 10:27 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) təşkilatçılığı ilə 20-21 oktyabr tarixində “Bitki sağlamlığı və elmi tədqiqatlar” mövzusunda regional videokonfrans işinə başlayıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən AQTA sədri Qoşqar Təhməzli iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən 2020-ci ilin “Beynəlxalq bitki sağlamlığı ili” elan olunmasına həsr edilmiş bu tədbir də mühüm əhəmiyyət daşıyır, qarşılıqlı fikir, təcrübə mübadiləsi üçün imkanlar açır. Q. Təhməzli Ermənistanın respublikamıza təcavüzü ilə bağlı da konfrans iştirakçılarına məlumat verərək, problemin həlli ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin yerinə yetirilmədiyini bildirib.
Konfransın açılış hissəsində, həmçinin Bitki Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Konvensiyanın katibi Jingyuan Xia, Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Bitki Mühafizəsi və Karantini üzrə Avropa və Aralıq dənizi Təşkilatının rəhbəri Nico Horn, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, FAO-nun Azərbaycandakı nümayəndəsi Mələk Çakmak çıxış edərək, tədbirin təşkilatçısı olan AQTA rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər. Videokonfransın əhəmiyyətini vurğulayan çıxışçılar bu konfransın Azərbaycanda bitki sağlamlığı sahəsinin inkişafına, daxili və xarici bazarlarda istehlakçıların ehtiyaclarına cavab verən yüksək keyfiyyətli, təhlükəsiz bitki və bitkiçilik məhsullarının istehsalına müsbət təsir göstərəcəyini, region ölkələri arasında əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini ifadə ediblər.
Videokonfransa həmçinin, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnlogiyalar İnstitutunun iki elmi işçisi b.ü.f.d., dosent Samirə Rüstəmova və b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva da qoşulub. Səmra Mirzəyeva "Pomidor bitkisində yayılmış əsas virus xəstəlikləri və onlara qarşı mübarizə" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.

Employees of the institute participated in a regional video conference on “Plant health and scientific research” + Photo Oct 22, 2020 | 10:27 / Conferences, assemblies
A regional video conference on “Plant health and scientific research” organized by the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA) launched its work on October 20-21.
In his opening speech, AFSA Chairman Goshgar Tahmazli greeted the participants and said this event devoted to the proclamation of 2020 as “International year of plant health” By the UN General Assembly is also important and opens opportunities for mutual exchange of views and experiences. G.Tahmazli also informed the conference participants about Armenia's aggression against our republic, noting that 4 UN Security Council resolutions on the solution of the problem have not been implemented.
In the opening part of the conference secretary of the International Plant Protection Convention Jingyuan Xia, minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Inam Karimov, Director-General at European and Mediterranean Organization for Plant Protection and Quarantine Nico Horn, minister of the minister of Ecology and Natural Resources Mukhtar Babayev, FAO representative in Azerbaijan Melek Chakmak made speeches and thanked AFSA leadership for organizing the event. Emphasizing the importance of the video conference, the speakers noted that the conference will have a positive impact on the development of plant health in Azerbaijan, the production of high quality, safe plant and plant products that meet the needs of consumers in domestic and foreign markets.
The researchers of IMBB PhD, associate professor Samira Rustamova and PhD Samra Mirzayeva also joined the video conference. Samra Mirzayeva made a presentation on “The main viral diseases prevalent in the tomato plant and the fight against them”.