Azərbaycanlı alimlərin məqaləsi nüfuzlu jurnalda dərc olunub Okt 26, 2020 | 17:46 / Nəşrlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynovanın korrespondentliyi ilə institutun elmi katibi, b.ü.f.d., dosent Durna Əliyevanın, beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarovun, dissertant Lalə Aydınlı və doktorant Aynurə Paşayevanın həmmüəllif olduqları məqalə fotosintez tədqiqatları üzrə nüfuzlu beynəlxaq jurnal “Photosynthetica”-da çapa qəbul edilib (IF=2,562).
“Quraqlıq stresi və yenidən suvarma zamanı buğda genotiplərinin antioksidant statusu və fotosintez maşını” adlı məqalədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun maliyyə dəstəyi (EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/35/3)) ilə həyata keçirilən və Cənubi Koreyanın Pusan Milli Universitetinin İnteqrativ Biologiya Elmi və Molekulyar Biologiya Departamentləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan elmi tədqiqat işinin nəticələri öz əksini tapıb.

Статья азербайджанских ученых опубликована в авторитетном журнале Окт 26, 2020 | 17:46 / Публикации
Статья директора Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА академика Ирады Гусейновой, написанная в соавторстве с ученым секретарем института, д.ф.п.б., доцентом Дурной Алиевой, заведующим международной лабораторией «Протеомикс», д.ф.п.б Исмаилом Зульфугаровым, диссертантом Лалой Айдынлы и докторантом Айнурой Пашаевой, принята к опубликованию в авторитетный журнал  “Photosynthetica” , специализирующийся на исследованиях фотосинтеза (IF=2,562).
В статье под названием «Антиоксидантный статус и фотосинтетическая машина генотипов пшеницы во время засухи и последующего возобновления полива» нашли свое отражение результаты научно-исследовательской работы, осуществленной при финансовой поддержке Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики (EİF-KETPL-2-2015-1(25)-56/35/3)), и при сотрудничестве с Департаментами Интегративной Биологической Науки и Молекулярной Биологии Национального Университета Пусана.