Böyük alim, akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi anılıb + Foto Fev 01, 2021 | 21:11 / Tədbirlər
Fevralın 1-də dünya şöhrətli alim, ictimai-siyasi xadim, Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin yaradıcısı, Əməkdar Elm Xadimi, Azərbaycanın ali dövlət mükafatlarına – “İstiqlal” və “Şərəf” ordenlərinə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Fəxri diplomu”na layiq görülmüş akademik Cəlal Əliyevin vəfatından beş il ötür. Bu münasibətlə görkəmli alimin tələbələri, Cəlal Əliyev məktəbinin davamçıları Fəxri xiyabana gələrək onun  məzarını ziyarət edib, məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoyublar. Sonra AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda alimin xatirəsinə həsr olunan onlayn formatda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, akademik Cəlal Əliyev keçən əsrin 70-ci illərində Azərbaycanda biologiya elminin yeni istiqamətlərinin bünövrəsini qoymaqla fundamental tədqiqatlarla zəngin bir məktəb formalaşdırıb. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqaməti kənd təsərrüfatı bitkilərinin məhsuldarlıq proseslərinin nəzəri əsasları kimi fotosintez və fototənəffüs proseslərinin  tədqiqinə həsr olunub. Görkəmli akademikin yaradıcılığının əhəmiyyətli hissəsi taxılçılığın inkişafına yönəlmişdir. Fundamental tədqiqatların nəticələrinin seleksiya işlərində kompleks şəkildə həyata keçirilməsi nəticəsində Cəlal Əliyev tərəfindən yüksək məhsuldarlığa malik qiymətli buğda sortları yaradılmışdır.
Sonra akademik Cəlal Əliyev məktəbinin davamçıları – AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, Tərlan Məmmədov, İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov və ümumi işlər üzrə direktor müavini Natiq Allahverdiyev,  biologiya elmləri doktorları Şahniyar Bayramov, Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Nurməmməd Mustafayev, Sədaqət Əsədova, Gülnarə Balakişiyeva və b. çıxış edərək alimin Azərbaycan elminin inkişafında çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyətindən, ölkəmizdə yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında böyük xidmətlərindən, alimin əməyinin dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyindən söhbət açaraq müəllimlərinin xatirəsinin onların qəlbində daim yaşayacağını vurğulayıblar.

The memory of the great scientist, academician Jalal Aliyev was commemorated + Photo Feb 01, 2021 | 21:11 / Events
On February 1, five years have passed since academician Jalal Aliyev's death, who was a world-famous scientist, socio-political figure, creator of new directions of biological science in Azerbaijan, Honored Scientist, awarded the highest state awards of Azerbaijan - "Istiglal" and "Sharaf" orders, "Honorary Diploma" of the President of the Republic of Azerbaijan. On this occasion, students of the prominent scientist,  followers of Jalal Aliyev’s school visited his grave in the Alley of Honor, laid flowers and wreaths at his grave. Then an online event dedicated to the scientist’s memory was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies.
Opening the event, director of the Institute, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that academician Jalal Aliyev formed a school rich in fundamental research in Azerbaijan in the 70s of the last century, laying the foundation of new directions of biological science. The main direction of his scientific activity dedicated to the study of photosynthesis and photorespiration processes as the theoretical bases of productivity processes of agricultural plants. As a result of the complex implementation of the results of fundamental research in selection work, Jalal Aliyev created valuable high-yielding wheat varieties.
Then followers of Jalal Aliyev’s school- correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, Ilham Shahmuradov, Tarlan Mammadov, deputy director on scientific affairs, Ph.D. in biology, Associate Professor Alamdar Mammadov and deputy director on general affairs Natig Allahverdiyev, doctors of biological sciences Shahniyar Bayramov, Tofig Allahverdiyev, PhDs in biology Nurmammad Mustafayev, Sadagat Asadova, Gulnara Balakishiyeva, and others spoke about the rich and productive activity of the scientist in the development of Azerbaijani science, his great contribution to the training of highly qualified personnel in our country, the high appreciation of the scientist's work by our state, emphasizing that the memory of their teachers will always live in their hearts.