31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə onlayn formatda anım tədbiri keçirilib + Foto Mart 31, 2021 | 12:37 / Tədbirlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə anım tədbiri keçirilib. Onlayn formatda baş tutan tədbirdə əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova iki yüz ildən artıq bir müddətdə quldur erməni-daşnak birləşmələri və onların havadarlarının xalqımıza qarşı irəli sürdüyü torpaq iddiaları nəticəsində baş verən qətliamlardan, fəlakətlərdən söz açıb. O qeyd edib ki, 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunlarının və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı nəticəsində on minlərlə soydaşımız məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran edilib. Xalqımıza, türk dünyasına qarşı erməni daşnaklarının həyata keçirdiyi soyqırım siyasətinin bir məqsədi olub: işğal olunmuş türk torpaqları hesabına "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmaq. 1998-ci il martın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanda həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, Həmkərlar təşkilatının sədri Həsən Babayev, elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov, Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev və b. soyqırımı siyasəti haqqında indiki və gələcək nəsillərdə möhkəm milli yaddaş formalaşdırmağın önəmli olmasını, bir daha belə halların təkrar olunmaması üçün 44 günlük Vətən müharibəsində bütün dünyaya nümayiş etdirdiyimiz kimi Azərbaycan xalqının milli birliyini hər zaman  qorumalı olduğumuzu vurğulayıblar.

An online commemorative event was held on the occasion of March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis + Photo Mar 31, 2021 | 12:37 / Events
On March 31, a commemorative event on the occasion of March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. First, the event participants commemorated the victims of the genocide with a minute of silence. Opening the event, the director of the institute, academician Irada Huseynova spoke about the massacres and disasters committed as a result of the land claims of the Armenian-Dashnaks and their supporters against our people for more than two hundred years. She noted that as a result of the genocide against Azerbaijanis by Baku Soviet troops and Dashnak Armenian armed groups in Baku and various regions of Baku province, as well as in Karabakh, Nakhchivan, Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Salyan, Zangazur, and other areas on March 30-April 3, 1918, tens of thousands of our compatriots were killed precisely because of their ethnic and religious affiliation, and settlements, historical monuments, mosques, and cemeteries were destroyed. One of the goals of the policy of genocide pursued by the Armenian Dashnaks against our people and the Turkic world was to create a "Great Armenia" state at the expense of the occupied Turkic lands. The decree "On the genocide of Azerbaijanis" signed by the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev on March 26, 1998, gave an adequate political assessment to these terrible events and declared March 31 "Day of the Genocide of Azerbaijanis."
Speaking at the event, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, chairman of the Trade Union Hasan Babayev, Deputy Director for Scientific Affairs Alamdar Mammadov,  Specialist of the Education Department Ganfila Bayramova, Ph.D., Associate Professor Nurmammad Mustafayev, and others stressed the importance of forming a strong national memory of the policy of genocide in the present and future generations, and they said that we must always protect the national unity of the Azerbaijani people, as we demonstrated to the world in the 44-day war, so that such cases do not happen again.