31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə onlayn formatda anım tədbiri keçirilib + Foto Mart 31, 2021 | 12:37 / Tədbirlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə anım tədbiri keçirilib. Onlayn formatda baş tutan tədbirdə əvvəlcə soyqırım qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova iki yüz ildən artıq bir müddətdə quldur erməni-daşnak birləşmələri və onların havadarlarının xalqımıza qarşı irəli sürdüyü torpaq iddiaları nəticəsində baş verən qətliamlardan, fəlakətlərdən söz açıb. O qeyd edib ki, 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Qarabağ, Naxçıvan, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Salyan, Zəngəzur və digər ərazilərdə Bakı Soveti qoşunlarının və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı nəticəsində on minlərlə soydaşımız məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib, yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran edilib. Xalqımıza, türk dünyasına qarşı erməni daşnaklarının həyata keçirdiyi soyqırım siyasətinin bir məqsədi olub: işğal olunmuş türk torpaqları hesabına "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmaq. 1998-ci il martın 26-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” fərmanda həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, Həmkərlar təşkilatının sədri Həsən Babayev, elmi işlər üzrə direktor müavini Ələmdar Məmmədov, Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova, b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev və b. soyqırımı siyasəti haqqında indiki və gələcək nəsillərdə möhkəm milli yaddaş formalaşdırmağın önəmli olmasını, bir daha belə halların təkrar olunmaması üçün 44 günlük Vətən müharibəsində bütün dünyaya nümayiş etdirdiyimiz kimi Azərbaycan xalqının milli birliyini hər zaman  qorumalı olduğumuzu vurğulayıblar.

В связи с 31 марта – Днем Геноцида Азербайджанцев прошло мероприятие в онлайн формате + Фото Мар 31, 2021 | 12:37 / Мероприятия
31-го марта в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологии НАНА прошло мероприятие, посвященное «Дню геноцида азербайджанцев». Вначале проходившего в онлайн формате мероприятия минутой молчания почтили память жертв геноцида. Собрание вступительным словом открыла директор института, академик Ирада Гусейнова, рассказав о том, что уже более 200 лет бандитские формирования армянских дашнаков и их приспешников совершают геноцид против азербайджанцев, выдвигают территориальные претензии к нашей стране и совершают страшные трагедии. Она отметила, что 30 марта-3 апреля 1918-го года в Баку и различных частях Бакинской губернии, а также в Карабахе, Нахчыване, Шемахе, Кубе, Хачмасе, Ленкоране, Сальяне, Зангезуре и других местах войсками Бакинских Советов и вооруженными отрядами армянских дашнаков в результате геноцида, совершенного ими против азербайджанцев из-за этнической и религиозной принадлежности были убиты десятки тысяч наших соотечественников, а жилые поселения, исторические памятники, мечети и кладбища были разрушены. У совершенного армянскими дашнаками против нашего народа, тюркского мира геноцида была одна цель: создание за счет оккупированных у тюркских народов земель государства «Великой Армении». 26-го марта 1998-го года в приказе Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева «О Геноциде Азербайджанцев» этим страшным событиям была дана адекватная политическая оценка и 31 марта было объявлено «Днем Геноцида Азербайджанцев».
Выступившие на мероприятии член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, председатель профсоюзной организации института Гасан Бабаев, заместитель директора по науке Аламдар Мамедов, главный специалист отдела образования Ганфиля Байрамова, доктор философии в области биологии, доцент Нурмамед Мустафаев и другие, подчеркнули важность формирования у нынешних и будущих поколений стойкой национальной памяти о политике геноцида по отношению к нашему народу, и для того, чтобы такие трагедии больше не повторялись, азербайджанский народ должен сохранить единство, которое продемонстрировал на весь мир в 44-дневной Отечественной войне.
В конце мероприятия был продемонстрирован фильм о вандализме армянских дашнаков во время событий 31 марта.