15 İyun - Azərbaycan xalqının Milli Qurtuluş günüdür İyn 14, 2021 | 10:13 / Mühüm hadisələr
İyunun 15-i xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan və arxa, dayaq olan bir insan - Heydər Əliyevdir.
XX əsrin sonlarında yenidən müstəqillik qazanmaq kimi tarixi fürsəti əldə edən Azərbaycan qısa vaxtdan sonra onun itirilməsi təhlükəsi ilə üzləşdi. Ölkədə hakimiyyət böhranı 1993-cü ilin iyununda kulminasiya həddinə çatdı, xaos və anarxiya respublikanı bürüdü. Xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyev iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildi. Ulu Öndər böyük risklərə baxmayaraq, xalqın qurtuluşu missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürdü. Bununla da ölkədə uzun illər davam edən gərginlik və qarşıdurma səngidi, respublikamız vətəndaş müharibəsindən və parçalanma təhlükəsindən xilas oldu. . Milli qurtuluş fəlsəfəsi sözün geniş mənasında Azərbaycanın mövcudluğunu, onun ən böyük tarixi nailiyyəti olan müstəqilliyini təmin etdi. Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanı qüdrətli, nüfuzlu, demokratik dövlət kimi görmək istəyirdi, onun hər addım və hərəkətləri məhz buna yönəlmişdi. 15 İyun Azərbaycanın bu gününü, sabahını müəyyənləşdirdi. Məhz Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində 1995-ci ilin noyabrında demokratik, hüquqi dövlətin təməlini təşkil edən Konstitusiya qəbul olundu.
Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır. Beləliklə, bu mühüm tarixi gün xalqımızın yaddaşına Milli Qurtuluş Günü kimi həkk oldu və 1997-ci ildən etibarən parlamentin qərarı ilə rəsmi bayram kimi qeyd edilir.
Qazanılan bütün nailiyyətlərin əsasında Ümummilli Lider tərəfindən müəyyənləşdirilən siyasi kurs və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu siyasi kursu uğurla davam etdirməsi faktı dayanır. Prezident cənab İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla həyata keçirməsi nəticəsində Azərbaycan dünyanın dinamik inkişaf edən, davamlı yeniləşən və müasirləşən, beynəlxalq miqyasda nüfuzu gündən-günə artan dövlətinə çevrilib. Bu gün xalqımız əmindir ki, müstəqil Azərbaycan Heydər Əliyev ideyaları işığında Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə daha yüksək zirvələr fəth edəcək.

15 июня – День Национального Спасения Азербайджана Июн 14, 2021 | 10:13 / Важные события
15-го июня для нашего народа является днем настоящего спасения. Виновником этого события является Гейдар Алиев – человек, роль которого в сохранении и укреплении независимости Азербайджана, его поступательного развития неоценима.
В конце XX века Азербайджан, получивший историческую возможность восстановить свою независимость, спустя короткий промежуток времени вновь оказался лицом к лицу с опасностью ее потери. В июне 1993-го года политический кризис в стране достиг кульминации, республику охватили хаос и анархия. Гейдар Алиев, по требованию народа вновь вернувшийся к власти, 15-го июня был избран председателем Верховного Совета Азербайджана. Несмотря на большой риск, наш общенациональный лидер со всей решительностью взял на себя миссию спасения народа. И этим шагом были сняты длящиеся долгие годы напряженность и противостояние, страна была спасена от гражданской войны и угрозы раздела.
Сегодня торжество идеологии национального спасения нашло свое отражение в поступательном развитии республики, что стало причиной возрастания авторитета Азербайджана в мире. Таким образом, эта важная дата запечатлена в памяти нашего народа как День Национального Спасения и с 1997-го года решением парламента отмечается как официальный праздник.
В основе всех достижений страны лежит политический курс, определенный нашим общенациональным лидером и тот факт, что его политику успешно продолжает Президент Азербайджана Ильхам Алиев. В результате успешного осуществления политического курса Президентом Ильхамом Алиевым Азербайджан превратился в динамически развивающееся, постоянно обновляюшееся и модернизирующееся, день ото дня повышающее свой авторитет на международной арене государство. Сегодня наш народ уверен, что независимый Азербайджан, следуя идеям Гейдара Алиева, под руководством президента Ильхама Алиева достигнет еще более высоких вершин.