26 iyun Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günüdür İyn 25, 2021 | 10:36 / Mühüm hadisələr
Milli Ordumuzun yaradılması hələ Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyəti dövrünə təsadüf edir. 1917-1918-ci illərdə erməni təcavüzünün güclənməsi Azərbaycan türklərini fiziki cəhətdən məhv olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qoymuşdu. Yaranmış vəziyyət təcili olaraq ordu quruculuğuna başlamağı tələb edirdi. 1918-ci il 26 iyun tarixli fərmanla Azərbaycan Milli Ordusunun yaradılmasına başlanıldı. Avqustun 1-də AXC-nin Hərbi Nazirliyi təsis edildi. Istedadlı general Səməd bəy Mehmandarov dekabrın 25-də hərbi nazir, general-leytenant Əlağa Şıxlinski nazir müavini təyin edildilər. Qısa müddətdə Milli Ordu Osmanlı dövlətinin Qafqaz İslam Ordusu ilə birlikdə Bakını və ətraf qəzaları erməni-bolşevik işğalından xilas etdi. Azərbaycan ordusunun Hüseynxan Naxçıvanski, İbrahim ağa Usubov, Həmid Qaytabaşı, Kazım Qacar, Cavad bəy Şıxlinski, Həbibbəy Səlimov kimi istedadlı generalları var idi. AXC süqut etdikdən sonra bolşevik hökuməti Milli Ordunu ləğv etdi. Onun rəhbərlərinin əksəriyyəti Nargin adasına aparılıb güllələndi.
Əsası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan ordusunun ənənələri müasir dövrdə də qorunub saxlanılır və inkişaf etdirilir. Bu isə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ciddi səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur. Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Silahlı Qüvvələr quruculuğu sahəsində aparılan işlər ölkəmizdə mütəşəkkil, qüdrətli ordu yaratmağa imkan vermiş, onun gələcəkdə daha da möhkəmlənməsi üçün əsaslı zəmin yaratmışdır.
Yalnız Heydər Əliyevin 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə hakimiyyətə gəlməsi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilməsi sayəsində respublikamızda ordu quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsi mümkün oldu. Tarixi varislik ənənəsinə uyğun olaraq ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin fərmanı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Milli Ordunun yarandığı 26 iyun günü Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü kimi bayram edilir.
Bu gün Qafqazda ən müasir ordu hesab olunan Azərbaycan Milli Ordusu Hərbi Hava və Hava Hücumundan Müdafiə, Hərbi Dəniz və Quru qoşunlarından ibarətdir. MDB çərçivəsində Azərbaycan hava hücumundan müdafiə qüvvələrinə malik ən güclü ölkələrdən sayılır.
2020-ci ilin sentyabrın 27-də Ordumuzun həyata keçiirdiyi əks hücum  əməliyyatlarında hərb tarixinə yenilik kimi düşən strategiyanın tətbiqi ilə ən müasir silahlardan istifadəyə xüsusi önəm verildi. Nəticədə, beynəlxalq təşkilatların 30 il ərzində edə bilmədiklərini Azərbaycan Ordusu Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə qısa müddətdə gerçəkləşdirdi. Ordumuz əks-həmlə əməliyyatları zamanı müasir texnoloji silahlarla düşmənin komanda-idarəetmə məntəqələrini, raket və artilleriya vasitələrini, döyüş texnikasını və təminatını sıradan çıxaraq onu faktiki olaraq iflic vəziyyətinə gətirdi.
Bu gün Azərbaycan xalqı bu bayramı xüsusi bir sevinc hissi,coşqu ilə qeyd edir. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi ordumuzun həqiqi gücünü, nəyə qadir olduğunu bir daha sübut etdi. Müasir texnoloji silahlar Silahlı Qüvvələrimizin güc alətlərindən yalnız biri idi. Müharibənin taleyini müəyyənləşdirən başda Ali Baş Komandanımız olmaqla, döyüş meydanında əsl qəhrəmanlıq göstərən Azərbaycan əsgəri və onun cəsur komandirləri idi.

26 июня - День Вооруженных Сил Азербайджанской Республики. Июн 25, 2021 | 10:36 / Важные события
Создание нашей Национальной армии восходит к периоду деятельности Азербайджанской Демократической Республики. Усиление армянской агрессии в 1917-1918 годах поставило азербайджанских тюрок под угрозу физического уничтожения. Сложившаяся ситуация потребовала немедленного формирования армии. Указом от 26 июня 1918 года началось создание Азербайджанской Национальной армии. 1 августа было создано Военное министерство Народного фронта. 25 декабря талантливый генерал Самед бек Мехмандаров был назначен заместителем министра обороны генерал-лейтенантом Алиагой Шихлинским. За короткое время Национальная армия вместе Кавказской исламской армией, созданной в союзе с Османской империей, спасла Баку и прилегающие районы от армяно-большевистской оккупации. В азербайджанской армии были такие талантливые генералы, как Гусейнхан Нахчыванский, Ибрагим ага Усубов, Хамид Гайтабаши, Казим Гаджар, Джавад бек Шихлинский, Хабиб бек Салимов. После распада Народного фронта большевистское правительство упразднило Национальную армию. Большинство ее лидеров были доставлены на остров Наргин и расстреляны.
Традиции азербайджанской армии, основанные во времена Азербайджанской Демократической Республики, сохраняются и развиваются по сей день. Это стало возможным благодаря серьезным усилиям нашего общенационального лидера Гейдара Алиева. Работа, проводимая под руководством Гейдара Алиева в образовании структуры Вооруженных Сил, позволила создать в нашей стране организованную мощную армию и заложила прочный фундамент для ее дальнейшего укрепления.
Только вследствие прихода к власти Гейдара Алиева в 1993 году по требованию народа и его избрания Президентом Азербайджанской Республики, удалось осуществить важные шаги в сфере формирования армии. В соответствии с традицией исторической преемственности указом общенационального лидера Гейдара Алиева 26 июня, являющийся днем создания Национальной армии в Азербайджанской Демократической Республике, отмечается как День Вооруженных Сил Азербайджана.
Сегодня Азербайджанская Национальная армия, считающаяся самой современной армией на Кавказе, состоит из воздушной и противовоздушной обороны, военно-морских и сухопутных войск. В рамках СНГ Азербайджан - одна из сильнейших стран по силам противовоздушной обороны.
В контрнаступательных операциях, проведенных нашей Армией 27 сентября 2020 года, особое внимание было уделено использованию самого современного оружия с использованием стратегии, которая является новшеством в военной истории. В результате, под руководством Верховного главнокомандующего, азербайджанская армия за короткий период времени достигла того, что международные организации не могли сделать за 30 лет. В ходе контрнаступления наша армия, применяя современное технологическое оружие, уничтожила командные пункты противника, его ракетно-артиллерийские орудия, боевую технику и снаряжение, чем фактически парализовала его.
Сегодня азербайджанский народ отмечает этот праздник с особым чувством радости и энтузиазма. 44-дневная Отечественная война еще раз доказала истинную силу нашей армии и ее возможности. Современное технологическое оружие было лишь одним из инструментов наших Вооруженных Сил. Во главе с Верховным главнокомандующим судьбу войны определили Азербайджанский солдат и его храбрые командиры, проявившие на поле боя настоящий героизм.