Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda şəhidlərimiz anılıb + Foto Sen 24, 2021 | 16:15 / Tədbirlər
Sentyabrın 24-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda 27 sentyabr - Anım Günü münasibətilə şəhid və qazilərin ailə üzvlərinin iştirakı ilə geniş tədbir keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan institutun direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Ordusunun qüdrətindən, şəhid və qazilərimizin döyüş zamanı göstərdiyi qəhrəmanlıqlardan söz açaraq, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun torpaqlarımızı işğalçı düşməndən azad etdiyini qeyd edib. O, məlumat verib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Silahlı Qüvvələrimizin 2904 hərbi qulluqçusu şəhid olub, 10 hərbi qulluqçumuz itkin düşüb, 1000-dən hərbi qulluqçumuz yaralanaraq sağlamlığını itirib. İşğal altında olan torpaqlarımız qəhrəman şəhid və qazilərimizin, əsgər və zabitlərimizin qanı və canı bahasına azad olunub.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin ehtiram əlaməti olaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamı ilə hər il sentyabr ayının 27-sinin Azərbaycan Respublikasında Anım Günü kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Akademik İradə Hüseynova Azərbaycanın bu gün mövcud olan qüdrətli ordusunun bünövrəsinin ümummili lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edib. Məhz bu böyük insanın fəaliyyəti sayəsində Silahlı Qüvvələrimiz dünya standartlarına cavab verən, vahid komandanlıqdan idarə olunan mütəşəkkil hərbi struktura çevrilib. Natiq ötən ilin sentyabr-noyabr aylarının Azərbaycan tarixinə xalq-ordu-iqtidar birliyinin ən yüksək təzahürü kimi həkk olunduğunu bildirib.
Qazilər Ceyhun Abdullayev və Arif Cəbrayılıov 44 günlük Vətən savaşında keçdikləri döyüş yollarından, Azərbaycan əsgərinin əzmkarlığından və mübarizliyindən söz açaraq, şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən hərtərəfli qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Tədbirdə çıxış edən qazi anaları - Nəsibə Abdullayeva və Mayaxanım Xanışova müharibənin çətin günlərində onlara dəstək olduqlarına, diqqət və qayğı göstərdiklərinə görə institutun rəhbərliyinə və əməkdaşlarına dərin təşəkkürlərini bildiriblər.
İnstitutun əməkdaşı, şəhid bacısı Firuzə Rzayeva şəhid ailələrinə dövlət tərəfindən daima qayğı göstərildiyini vurğulayaraq qeyd edib ki, şəhid olan hər bir əsgər əvvəllər yalnız bir ailənin övladı idisə, indi bütün xalqın övladına çevrilib.
İnstitutun əməkdaşlarından S.Xudaverdiyeva, M.Paşayev, G.Əlibəyova və Z.Rüstəmova yaxınlarının müharibədə iştirak etdiyi günləri xatırlayaraq Azərbaycan xalqının cənab Prezidentin ətrafında bir yumruq kimi birləşib bu sınaqdan şərəflə, qalib xalq kimi çıxdığını qeyd ediblər.
Birinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçıları N.Mustafayev, Ş.Məmmədov və B.Daşdəmirov, YAP Gənclər Təşkilatının sədri N.Məmmədov və institutun Veteranlar şurasının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov çıxış edərək Azərbaycan xalqının bu tarixi qələbəsinin məhz xalqın istəyi, ordunun gücü və rəhbərin iradəsinin üst-üstə düşməsi hesabına qazanıldığını vurğulayıblar.
Sonda 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəman oğullarımızın keçdiyi döyüş yolunu əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.

The memory of the martyrs was honored at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology + Photo Sep 24, 2021 | 16:15 / Events
On September 24, an event dedicated to the Day of Remembrance was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS with the participation of members of the families of martyrs and war veterans.
At the beginning of the meeting, the participants commemorated the memory of the martyrs of the Patriotic War with a minute of silence.
The meeting was opened by the director of the institute, vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova, speaking about the power of the Azerbaijani Army, the heroism of martyrs and soldiers shown during the battles, noted that our valiant army liberated the lands occupied by the enemy under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. She shared information that during the 44-day Patriotic War, 2,904 servicemen of the Armed Forces were killed, 10 servicemen were missing, more than 1,000 servicemen were injured and lost their health. Our territories occupied by the enemy were liberated at the cost of the lives of our martyrs and veterans, soldiers and officers.
By the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 2, 2020, every year on September 27, Remembrance Day will be celebrated as a tribute to the memory of the soldiers and officers, all martyrs who sacrificed their lives for the liberation of the territorial integrity of our country. Academician Irada Huseynova noted that the foundation of our powerful army was laid by the national leader Heydar Aliyev.
Fighters Jeyhun Abdullaev and Arif Dzhabrailov, speaking at the meeting, spoke about their participation in battles during the 44-day Patriotic War, about the perseverance and belligerence of soldiers, expressed gratitude to the country's leadership for the comprehensive care of the families of martyrs and soldiers. The mothers of the soldiers, Nasiba Abdullayeva and Mayakhanum Khanysheva expressed their deep gratitude to the leadership and staff of the institute for the support, attention, and care shown in the difficult days of the war.
A colleague of the institute, the sister of the martyr Firuza Rzayeva, emphasizing the constant concern of the state for the families of martyrs, noted that if before the warrior-martyr was a member of one family, now he has become the son of the whole people.
Employees of the institute S.Khudaverdiyeva, M.Pashayev, G.Alibeyova, and Z.Rustamova recalled the days when their relatives took part in the war and noted that the Azerbaijani people united around the President as a fist and emerged from this test with honor and victory.
Participants of the First Karabakh War N.Mustafayev, Sh.Mammadov and B.Dashdamirov, chairman of the YAP Youth Organization N.Mammadov and chairman of the Veterans Council of the institute, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov spoke about this historic victory of the Azerbaijani people. They stressed that it was achieved due to the overlap of the will of the leader.