Türkiyənin radiasiya onkologiyası sahəsində tanınmış professoru Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təlim keçib + Foto Okt 28, 2021 | 18:00 / Seminarlar
Türkiyənin radiasiya onkologiyası sahəsində tanınmış mütəxəssisi, onkoloq həkim, prof. Dr. Berrin Pehlivan Azərbaycana səfəri çərçivəsində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub.
O, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə görüşüb.
Görüşdə akademik İradə Hüseynova iki qardaş ölkə arasında bütün istiqamətlər üzrə davam edən əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Həmçinin bu yaxınlarda ildönümü qeyd olunacaq Azərbaycanın möhtəşəm qələbəsindən söz açıb. Vitse-prezident bildirib ki, 44 gün davam edən İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə qardaş Türkiyə Azərbaycanın yanında olub, mənəvi dəstək göstərib.
Görüşdə gələcəkdə B.Pehlivanın rəhbərlik etdiyi klinika və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, yeni metodların tətbiqi, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyü qeyd olunub.
Daha sonra prof. Berrin Pehlivan institut əməkdaşları üçün təlim keçib.
Qonağı kollektivə təqdim edən akademik İradə Hüseynova artıq 3-cü dəfədir ölkəmizə səfər edən professor Berrin Pehlivanın onkologiya sahəsində böyük təcrübəyə malik olduğunu vurğulayıb.
Akademik İradə Hüseynova Berrin Pehlivanın Hacettepe Universiteti Tibb fakültəsi məzunu olduğunu bildirib, alimin Boston Universitetinin Radiasiya Onkologiyası Bölməsində tədqiqatlar apardığını və təcrübə keçdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, uzun müddət xaricdə fəaliyyət göstərmiş Berrin Pehlivan xərçənglə mübarizədə qlobal texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı araşdırmalar aparıb, Fransa və İsveçrədə şiş hüceyrələri ilə bağlı bir çox elmi tədqiqat işlərində yer alıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti türkiyəli professorun azərbaycanlı xərçəng xəstələrinin müalicəsində yaxından iştirak edərək, onların öz sağlamlıqlarına qovuşmasında böyük rol oynadığını bildirib. Əlavə edib ki, Berrin Pehlivan hazırda Türkiyədə həkimlik fəaliyyəti ilə məşğul olmaqla yanaşı, həm də mühüm elmi-tədqiqat işləri üzərində çalışır.
Sonra prof. Berrin Pehlivan “İnsan genomu layihəsi onkoloji yanaşmanı necə dəyişdirdi?” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, artıq 20 ildir ki, radiasiya onkologiyası sahəsində fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, illər öncə xərçəng xəstəliyi müalicə olunmayan xəstəliklər sırasına daxil olsa da, müasir dövrdə onun müalicəsi mümkündür. Alimin sözlərinə görə, molekulyar onkologiya istiqamətinin inkişafı və bu sahədə son texnologiyaların tətbiqi sayəsində hazırki dövrdə xərçəngin müalicə edilə bilən xəstəlik olduğunu demək mümkündür.
Məruzəçi “İnsan genomu layihəsi”nin həyata keçirilməsi ilə şiş xəstəlikləri sahəsində böyük irəliləyişin əldə olunduğunu qeyd edib, kimyaterapiya, funksional MRT-nin üstünlükləri, radioterapiya cihazlarının inkişaf mərhələləri, orqana əsaslanan yanaşmalar barədə məlumat verib.
Berrin Pehlivan bildirib ki, ağciyər xərçəngi sahəsində ABŞ Qida və Dərman Administrasiyası (FDA) tərəfindən təsdiqlənən dərmanların sayında 2010-cu illə müqayisədə 2019-cu ildə böyük artım olub: “Artıq standart dərmanlar əvəzinə pasiyentə fərdi yanaşaraq onun mövcud vəziyyətinə, şişin növünə uyğun dərman vasitələrinin tətbiq olunmasına üstünlük verilir”.
O, xərçəngin müalicəsində tətbiq olunan kimyaterapiya, radioterapiya, cərrahi üsullar və onların məqsədindən bəhs edib, radioterapiyada tətbiq olunan müasir texnologiyaları diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, doğru hədəflənmə ilə xəstənin ömrünü uzatmaq, yan təsirləri azaltmaq, həyat səviyyəsini yüksəltmək, eləcə də yeni müalicə strategiyalarını tətbiq etmək mümkündür.
Türkiyəli professor, həmçinin immunoterapiya, definitiv kimyaradioterapiya, radioterapiyanın gələcəyi hesab olunan flaş radioterapiya, protonterapiyanın üstünlükləri barədə ətraflı məlumat verib.
Məruzə ətrafında aparılan geniş müzakirələrdə akademik İradə Hüseynova, biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları - Samirə Rüstəmova, Sədaqət Əsədova,  Ələmdar Məmmədov, İsmayıl Zülfüqarov, Səmra Mirzəyeva, Maya Xanışova, Nurməmməd Mustafayev, eləcə də Zərintac Rüstəmova, Lalə Axundova və Günay İsmayılova iştirak ediblər.
Müzakirələrdə xərçənglə mübarizədə protonterapiya, hədəfli terapiya, radioterapiya, kimyaterapiya, immunoterapiyanın tətbiqi, genlərdə baş verən mutasiyaların şiş hüceyrələrinin yaranmasına təsiri, COVID-19-un insan orqanizmində yaratdığı dəyişikliklərlə bağlı suallar cavablandırılıb.

Well-known Turkish professor in the field of radiation oncology held a seminar at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Oct 28, 2021 | 18:00 / Seminars
Well-known specialist in the field of radiation oncology in Turkey, oncologist, prof. Dr. Berrin Pehlivan visited the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS during her visit to Azerbaijan.
O, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova ilə görüşüb. She met with the vice-president of ANAS, director general of the institute, academician Irada Huseynova.
At the meeting, academician Irada Huseynova spoke about the ongoing cooperation between the two brotherly countries in all areas. She also spoke about the great victory of Azerbaijan, which will soon celebrate its anniversary. The Vice President said that during the 44-day Second Karabakh War, brotherly Turkey stood by Azerbaijan and provided moral support.
The sides noted the possibility of establishing cooperation between the clinic headed by B. Pehlivan and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the application of new methods, and the implementation of joint projects in the future.
Then prof. Berrin Pehlivan trained the staff of the institute.
Introducing the guest to the staff, academician Irada Huseynova noted that Professor Berrin Pehlivan, who is visiting our country for the third time, has extensive experience in the field of oncology.
Academician Irada Huseynova said that Berrin Pehlivan is a graduate of Hacettepe University Medical Faculty, she noted that the scientist conducted research and experiments at the Department of Radiation Oncology, Boston University. She noted that Berrin Pehlivan, who has worked abroad for a long time, has conducted research on the application of global technologies in the fight against cancer, and has been involved in many scientific studies on tumor cells in France and Switzerland.
Then prof. Berrin Pehlivan, delivered a lecture on the topic "How has the Human Genome Project Changed the Oncology Approach?". She said she has been working in the field of radiation oncology for 20 years. She noted that although cancer was one of the incurable diseases years ago, it can be treated in modern times. According to the scientist, thanks to the development of molecular oncology and the application of the latest technologies in this field, it is possible to say that cancer is now a treatable disease.
The professor noted that the implementation of the "Human Genome Project" has made great progress in the field of cancer, informed about the benefits of chemotherapy, functional MRI, the stages of development of radiotherapy devices, organ-based approaches.
Berrin Pehlivan said that the number of drugs approved by the US Food and Drug Administration (FDA) in the field of lung cancer increased significantly in 2019 compared to 2010: “Instead of standard drugs, it is preferable to treat the patient individually and use drugs that suit his current condition and type of tumor”.
She spoke about chemotherapy, radiotherapy, surgical methods, and their purpose in the treatment of cancer, and noted the modern technologies used in radiotherapy. Professor noted that with the right targeting, it is possible to prolong the patient's life, reduce side effects, improve living standards, as well as implement new treatment strategies.
Academician Irada Huseynova, Doctor of Biological Sciences Shahniyar Bayramov, Doctors of Philosophy in Biology - Samira Rustamova, Sadagat Asadova, Alamdar Mammadov, Ismail Zulfugarov, Samra Mirzayeva, Maya Khanishova, Nurmammad Mustafayev, as well as Zarintaj Rustamova, Lala Akhundova, and Gunay Ismailova took part in the discussions.
The professor answered questions about proton therapy, targeted therapy, radiotherapy, chemotherapy, immunotherapy, the effect of mutations in genes on the formation of tumor cells, the changes caused by COVID-19 in the human body.