Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayevanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Noy 01, 2021 | 20:00 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 1-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayevanın 2415.01– “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Dənli bitkilərdə işıqla induksiya olunan proteom və metabolom dəyişiklikləri” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işi institutun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, Cənubi Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı professoru İsmayıl Zülfüqarovun rəhbərliyi altında yerinə yetirilib. A.Paşayevanın tədqiqat işlərinin nəticələri respublika və xarici jurnallarda nəşr olunub, bir sıra respublika daxili və beynəlxalq konfranslarda dinlənilib və müzakirə edilib. Gənc tədqiqatçı sertifikatlar və diplomlarla mükafatlandırılıb. Dissertasiya işində ilk dəfə olaraq piqment-zülal komplekslərinin işıqla induksiya olunan dəyişiklikləri, qaranlığa adaptasiya və işığın təsirinə məruz qaldıqdan sonra qeyri-fotokimyəvi sönməninnin induksiya və relaksasiyasının müqayisəli kinetikası yerli yumşaq buğda sortlarında öyrənilib. Düyü bitkisində FS2 ilə zəngin olan tilakoid membranının fraksiyasından istifadə etməklə FS2-nin PsbS zülalının yeri müəyyən olunub. Dissertasiya işinin nəticələri qida məhsulları və bioenerji istehsalında gələcək problemlərin qlobal həlli üçün fotosintezin məhsuldarlığının artırılması məqsədilə istifadə oluna bilər. Rəyçilər, Biologiya elmlər doktoru, professor Ramiz Əliyev, professor doktor Jeon Jong-Seong dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. Dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirədə institutun elmi əməkdaşları ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universitetinin, AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Botanika İnstitutunun alimləri iştirak edib. Akademik İradə Hüseynova,  fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, biologiya elmləri doktorları Şahniyar Bayramov, Nağı Musayev, Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələmdar Məmmədov, Hamlet Sadıqov və Maya Xanışova dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər. Müzakirənin sonunda Aynurə Paşayevanın dissertasiya işinin Seminar şurasında müzakirə olunması tövsiyyə olunub.

Preliminary discussion of the dissertation submitted by Aynura Pashayeva, a researcher at the International Proteomics Laboratory, for a degree of Doctor of Philosophy, was held + Photo Nov 01, 2021 | 20:00 / Important events
On November 1, the pre-defense discussion of the dissertation entitled “Light-induced proteome and metabolome changes in cereals” presented by Aynura Pashayeva, a researcher at the International Proteomics Laboratory, for a Ph.D. degree in the specialty 2415.01– “Molecular biology”, was held. The dissertation was supervised by Ismayil Zulfugarov, Head of International Proteomics Laboratory of the institute, research professor of Pusan National University, South Korea. The results of the research of A.Pashayeva were published in local and foreign journals, heard and discussed at a number of local and international conferences. The young research fellow was awarded certificates and diplomas. For the first time in the dissertation, the light-induced changes of pigment-protein complexes, adaptation to darkness, and comparative kinetics of induction and relaxation of non-photochemical extinction after exposure to light were studied in local soft wheat varieties. The location of the PsbS protein of FS2 was determined using a fraction of the thylakoid membrane rich in FS2 in the rice plant. The results of the dissertation can be used to increase the productivity of photosynthesis for a global solution to future problems in food and bioenergy production. Reviewers, Doctor of Biological Sciences, Professor Ramiz Aliyev, Professor Dr. Jeon Jong-Seong noted that the dissertation work was performed at a high level and met international requirements. Extensive discussions were held on the dissertation topic. Along with the scientific staff of the institute, scientists of Baku State University, Institute of Genetic Resources, and Institute of Botany of ANAS and took part in the discussion. Academician Irada Huseynova, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Rovshan Khalilov, Doctors of Biological Sciences Shahniyar Bayramov, Nagy Musayev, Saftar Suleymanov, Yashar Feyziyev, Doctors of Philosophy in Biology Alamdar Mammadov, Hamlet Sadigov, and Maya Khanishova expressed their views on the dissertation. At the end of the discussion, it was recommended that Aynura Pashayeva's dissertation be discussed at the Seminar Council.