Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayevanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto Noy 01, 2021 | 20:00 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 1-də AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının elmi işçisi Aynurə Paşayevanın 2415.01– “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Dənli bitkilərdə işıqla induksiya olunan proteom və metabolom dəyişiklikləri” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işi institutun Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, Cənubi Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı professoru İsmayıl Zülfüqarovun rəhbərliyi altında yerinə yetirilib. A.Paşayevanın tədqiqat işlərinin nəticələri respublika və xarici jurnallarda nəşr olunub, bir sıra respublika daxili və beynəlxalq konfranslarda dinlənilib və müzakirə edilib. Gənc tədqiqatçı sertifikatlar və diplomlarla mükafatlandırılıb. Dissertasiya işində ilk dəfə olaraq piqment-zülal komplekslərinin işıqla induksiya olunan dəyişiklikləri, qaranlığa adaptasiya və işığın təsirinə məruz qaldıqdan sonra qeyri-fotokimyəvi sönməninnin induksiya və relaksasiyasının müqayisəli kinetikası yerli yumşaq buğda sortlarında öyrənilib. Düyü bitkisində FS2 ilə zəngin olan tilakoid membranının fraksiyasından istifadə etməklə FS2-nin PsbS zülalının yeri müəyyən olunub. Dissertasiya işinin nəticələri qida məhsulları və bioenerji istehsalında gələcək problemlərin qlobal həlli üçün fotosintezin məhsuldarlığının artırılması məqsədilə istifadə oluna bilər. Rəyçilər, Biologiya elmlər doktoru, professor Ramiz Əliyev, professor doktor Jeon Jong-Seong dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. Dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirədə institutun elmi əməkdaşları ilə yanaşı, Bakı Dövlət Universitetinin, AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Botanika İnstitutunun alimləri iştirak edib. Akademik İradə Hüseynova,  fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Rövşən Xəlilov, biologiya elmləri doktorları Şahniyar Bayramov, Nağı Musayev, Səftər Süleymanov, Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələmdar Məmmədov, Hamlet Sadıqov və Maya Xanışova dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər. Müzakirənin sonunda Aynurə Paşayevanın dissertasiya işinin Seminar şurasında müzakirə olunması tövsiyyə olunub.

Состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы, представленной научной сотрудницей Международной лаборатории протеомикса Айнурой Пашаевой на соискание ученой степени доктора философии по биологии + Фото Ноя 01, 2021 | 20:00 / Важные события
Научный сотрудник Международной лаборатории протеомикса Института молекулярной биологии и биотехнологий НАН Азербайджана Айнура Пашаева представила диссертационную работу на тему «Индуцированные светом протеомные и метаболомные изменения у злаковых растений» на соискание ученой степени доктора философии по специальности «Молекулярная биология» – 2415.01. Диссертационная работа выполнялась под руководством заведующего Международной лабораторией протеомикса, профессора-исследователя Пусанского Национального Университета Южней Кореи Исмаила Зульфугарова. Результаты исследовательской работы А. Пашаевой опубликованы в отечественных и зарубежных журналах, заслушаны и обсуждены на ряде отечественных и международных конференций. Ей были вручены сертификаты и дипломы. Впервые в диссертации исследованы светоиндуцированные изменения пигмент-белковых комплексов, адаптация к темноте и сравнительная кинетика индукции и релаксации нефотохимического угасания после воздействия света на местные сорта мягкой пшеницы. Расположение белка PsbS в FS2 определяли с использованием фракции тилакоидной мембраны, богатой FS2, в растении риса. Результаты диссертации могут быть использованы для увеличения продуктивности фотосинтеза для глобального решения проблем в производстве продуктов питания и биоэнергетики. Рецензенты, доктор биологических наук, профессор Рамиз Алиев и профессор доктор Чон Чен Сон отметили, что диссертационная работа выполнена на высоком уровне и соответствует международным требованиям. Вокруг диссертации велись обширные дискуссии. Наряду с научным коллективом института в обсуждениях приняли участие ученые Бакинского Государственного Университета, Института генетических ресурсов и Института ботаники  НАН Азербайджана.
Академик Ирада Гусейнова, доктор физико-математических наук, профессор Ровшан Халилов, доктора биологических наук Шахнияр Байрамов, Наги Мусаев, Сафтар Сулейманов, Яшар Фейзиев, доктора философии по биологии Аламдар Мамедов, Хамлет Садыгов и Майя Ханишова предъявили к диссертанту советы и пожелания. После обсуждений было рекомендовано обсудить диссертацию Айнуры Пашаевой на Совете семинара.