AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin 4-cü kurs tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başa çatıb + Foto Apr 18, 2022 | 15:08 / Mühüm hadisələr
Aprelin 18-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin istehsalat təcrübəsini keçən 24 nəfər 4-cü kurs tələbəsi institutun alimləri qarşısında təqdimatla çıxış ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bu günün tələbələr və alimlər üçün önəmli olduğunu vurğulayıb.
O qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetinin tələbələrinin AMEA-nın institutlarında, o cümlədən MBBİ-də təcrübə keçmələri elm və təhsilin inteqrasiyasının bariz nümunəsidir. Tələbələr MBBİ-nin laboratoriyalarında təcrübə keçdikləri 2 ay müddətində orada aparılan elmi tədqiqat işləri, müasir cihaz və avadanlıqların iş prinsipi ilə tanış olublar. Onlar həmçinin rəhbərlərinin nəzarəti altında elmi-tədqiqat işləri aparıb və dünya praktikasında tətbiq olunan metodları mənimsəyiblər. Akademik tələbələrin MBBİ-də əldə etdikləri bilik və təcrübi bacarıqların onların gələcək fəaliyyətləri üçün əhəmiyyətli olacağına əmin olduğunu bildirib.
BDU-nun Biologiya fakültəsinin dekan müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Ömərova başda akademik İradə Hüseynova olmaqla, MBBİ-nin bütün kollektivinə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, artıq bir-neçə ildir ki, BDU-nun tələbələri AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təcrübə keçirlər. Səbinə Ömərova söyləyib ki, tələbələrin elm mühitinə düşməsi onların formalaşmasında çox böyük rol oynayacaq.
Daha sonra MBBİ-nin Bioadaptasiya, Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Fotobioenergetika, Bioinformatika, Bitki biotexnologiyası və Populyasiya genomiksi laboratoriyalarında təcrübə keçən tələbələr təqdimatlarla çıxış edib, onlara verilən sualları cavablandırıblar.
Tədbirin sonunda tələbələr onlara yaradılan şərait üçün institutun direktoru akademik İradə Hüseynovaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər. Sonra tələbələrlə xatirə şəkli çəkilib.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА завершилась производственная практика студентов 4 курса Бакинского государственного университета + Фото Апр 18, 2022 | 15:08 / Важные события
18 апреля 24 студента 4 курса биологического факультета Бакинского государственного университета прошедшие производственную практику в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА выступили с докладом перед сотрудниками института. Открывая мероприятие, генеральный директор института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова подчеркнула важность этого дня для студентов и ученых.
Она отметила, что производственная практика студентов Бакинского государственного университета в институтах НАНА, в том числе в ИМББ, является хорошим примером интеграции науки и образования. За два месяца практики в лабораториях ИМББ студенты ознакомились с проводимыми там научно-исследовательскими работами, принципами работ современных приборов и оборудования. Они также провели исследования под руководством своих научных руководителей и освоили методы, используемые в мировой практике. Академик выразила уверенность, что знания и практические навыки, полученные студентами в ИМББ, будут важны для их будущей деятельности.
Заместитель декана биологического факультета БГУ доктор философии по биологии Сабина Омарова поблагодарила весь коллектив ИМББ, в том числе академика Ираду Гусейнову. Она отметила, что студенты БГУ уже несколько лет проходят производственную практику в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА. Сабина Омарова также отметила, что большую роль в их становлении сыграло включение студентов в научную среду.
Затем с докладами выступили студенты, практикующие в лабораториях Биоадаптации, Структуры и экспрессии генома, Энзиматологии фотосинтетической ассимиляции углерода, Фотобиоэнергетики, Биотехнологии растений и Популяционной геномики и
и ответили на вопросы.
В завершение мероприятия студенты выразили огромную благодарность директору института, академику Ираде Гусейновой за созданные для них условия. Затем было сделано памятное фото со студентами.