AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin 4-cü kurs tələbələrinin istehsalat təcrübəsi başa çatıb + Foto Apr 18, 2022 | 15:08 / Mühüm hadisələr
Aprelin 18-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsinin istehsalat təcrübəsini keçən 24 nəfər 4-cü kurs tələbəsi institutun alimləri qarşısında təqdimatla çıxış ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bu günün tələbələr və alimlər üçün önəmli olduğunu vurğulayıb.
O qeyd edib ki, Bakı Dövlət Universitetinin tələbələrinin AMEA-nın institutlarında, o cümlədən MBBİ-də təcrübə keçmələri elm və təhsilin inteqrasiyasının bariz nümunəsidir. Tələbələr MBBİ-nin laboratoriyalarında təcrübə keçdikləri 2 ay müddətində orada aparılan elmi tədqiqat işləri, müasir cihaz və avadanlıqların iş prinsipi ilə tanış olublar. Onlar həmçinin rəhbərlərinin nəzarəti altında elmi-tədqiqat işləri aparıb və dünya praktikasında tətbiq olunan metodları mənimsəyiblər. Akademik tələbələrin MBBİ-də əldə etdikləri bilik və təcrübi bacarıqların onların gələcək fəaliyyətləri üçün əhəmiyyətli olacağına əmin olduğunu bildirib.
BDU-nun Biologiya fakültəsinin dekan müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Ömərova başda akademik İradə Hüseynova olmaqla, MBBİ-nin bütün kollektivinə təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, artıq bir-neçə ildir ki, BDU-nun tələbələri AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təcrübə keçirlər. Səbinə Ömərova söyləyib ki, tələbələrin elm mühitinə düşməsi onların formalaşmasında çox böyük rol oynayacaq.
Daha sonra MBBİ-nin Bioadaptasiya, Genomun quruluşu və ekspressiyası, Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası, Fotobioenergetika, Bioinformatika, Bitki biotexnologiyası və Populyasiya genomiksi laboratoriyalarında təcrübə keçən tələbələr təqdimatlarla çıxış edib, onlara verilən sualları cavablandırıblar.
Tədbirin sonunda tələbələr onlara yaradılan şərait üçün institutun direktoru akademik İradə Hüseynovaya dərin minnətdarlıqlarını bildiriblər. Sonra tələbələrlə xatirə şəkli çəkilib.

The internship of the 4th year students of Baku State University ended at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS + Photo Apr 18, 2022 | 15:08 / Important events
24 students at the faculty of biology of the Baku State University (BSU) who had done the internship at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, made a presentation to the scientists of the institute on April 18. Opening the event, the Director-General of the Institute, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova stressed the importance of this day for students and scientists.
She noted that the internship of BSU students in the institutes of ANAS, including IMBB, is a clear example of the integration of science and education. During the two months of internship in the laboratories of IMBB, the students got acquainted with the scientific research work carried out there, the principle of modern devices and equipment. They also conducted research under the control of their supervisors and mastered the methods used in world practice. She expressed confidence that the knowledge and practical skills acquired by students at IMBB will be important for their future activities.
Deputy Dean of the Faculty of Biology of BSU, Doctor of Philosophy in Biology Sabina Omarova thanked all the staff of IMBB, especially academician Irada Huseynova. She noted that BSU students have been undergoing internships at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS for several years. Sabina Omarova said that the inclusion of students in the scientific environment will play a great role in their formation.
Then the students practiced in the laboratories of Bioadaptation, Genome Structure and Expression, Enzymatology of Carbon Photosynthetic Assimilation, Photobioenergetics, Bioinformatics, Plant Biotechnology, and Population Genomics made presentations and answered questions.
At the end of the event, the students expressed their deep gratitude to the director of the institute, academician Irada Huseynova for the conditions created for them. Then a memorial photo was taken with the students.