AMEA, ADNSU və Strasburq Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb + Foto Apr 23, 2022 | 18:00 / Görüşlər
Aprelin 21-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti (ADNSU) və Strasburq Universiteti (UNISTRA) arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında sazişin imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA tərəfindən Akademiyanın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-təşkilat idarəsinin rəisi, dosent Rüstəm Rüstəmov, Beynəlxalq elmi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva, İnformasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov və AMEA-nın Rəyasət Heyətinin elmi katibi, dosent Sərxan Xavəri iştirak ediblər.
İmzalanma mərasimində, həmçinin ADNSU-nun rektoru, professor Mustafa Babanlı, Strasburq Universiteti tərəfindən isə müəssisənin prezidenti Mişel Deneken, Strasburq Universitetinin vitse-prezidenti Jan-Mark Planeix, ADNSU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan-Fransız Universitetinin (UFAZ) icraçı direktoru Vazeh Əsgərov, UFAZ-ın baş katibi Yelizaveta Boydanova, UFAZ-ın şöbə müdiri Filip Turek, həmçinin Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros iştirak ediblər.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik A.Həşimov açaraq qonaqları AMEA-da görməkdən məmnun olduğunu deyib və onlara Akademiyanın yaranma tarixi və əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
AMEA rəhbəri sazişin tərəflər arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə, birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsinə və tədqiqatların aparılmasına, eləcə də gənc kadrların hazırlanmasına təkan verəcəyini vurğulayıb.
Sonra UFAZ-ın icraçı direktoru V.Əsgərov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə, AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib və fransalı qonaqları təqdim edib.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən ADNSU-nun rektoru, professor M.Babanlı UFAZ haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Professor Mustafa Babanlının sözlərinə görə, universitet 2016-cı ildə ilk qəbulunu elan edib və 2019-2020-ci illərdə iki dəfə məzun buraxılışını həyata keçirib. Ötən il UFAZ ilk magistratura qəbulunu elan edib. Bundan əlavə, UFAZ-da doktorantura pilləsi üzrə də tələbələrin hazırlanacağını və artıq bu istiqamətdə ADNSU ilə Strasburq Universiteti arasında sazişin imzalandığını söyləyib.
Son vaxtlar UFAZ-da elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi istiqamətində işlərə başlandığını deyən professor Mustafa Babanlı bu prosesin icrasında AMEA-nın və Azərbaycan alimlərinin təcrübəsinə ehtiyacın yarandığını, ölkəmizin maraqlarına və müasir çağırışlara uyğun birgə tədqiqatların aparılmasının ümumilikdə respublikamızın və elmimizin inkişafına təkan verəcəyini vurğulayıb. Eyni zamanda bildirib ki, imzalanacaq üçtərəfli saziş Azərbaycan-Fransa elmi mərkəzləri arasında körpü yaradacaq.
Tədbirdə çıxış edən Strasburq Universitetinin prezidenti M.Deneken qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi universitet Avropanın ən köklü ali təhsil müəssisələrindən biridir. Bu gün Strasburq Universitetində 5 Nobel mükafatçısının və 30-a yaxın fransalı akademikin çalışdığını deyən M.Deneken UFAZ-ın ötən illərdə əldə etdiyi uğurların sözügedən mütəxəssislərin marağına səbəb olduğunu və onların bu prosesə töhfə verməyə hazır olduqlarını söyləyib.
2017-ci ildə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ilə görüşdə iştirak etdiyini xatırladan Mişel Deneken bu görüşün onu Azərbaycanda yeni tədris sisteminin yaranması və təhsil sisteminin inkişaf etdirilməsi, müasir standartlara cavab verən laboratoriyaların yaradılması və gələcək tədqiqatların aparılması üçün ruhlandırdığını deyib. Deneken imzalanacaq sazişin Fransa üçün də əhəmiyyət daşıdığını və Azərbaycan gəncləri üçün böyük imkanlar açacağını diqqətə çatdırıb və AMEA rəhbərliyini Strasburq Universitetinə dəvət edib.
Öz növbəsində akademik Arif Həşimov dəvətə görə minnətdarlığını bildirib və aprelin 27-də AMEA-nın Ümumi yığıncağının keçiriləcəyini, tədbir çərçivəsində Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin sərgisinin təşkil olunacağını söyləyərək qonaqları sərgiyə baxmağa dəvət edib.
Mərasimdə çıxış edən Fransanın Azərbaycandakı səfiri Zakari Qros sazişin əhəmiyyətinə toxunub və səfirliyin bu işdə maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən sənəd birgə elmi işlərin aparılmasında, intellektual interaktiv görüşlərin keçirilməsində, elm-araşdırma mühitinin yaradılmasında mühüm rol oynayacaq. Həmçinin diqqətə çatdırıb ki, bu günlərdə UFAZ-ın fondu yaradılıb və bu fondun maliyyə dəstəyi ilə birgə layihələr həyata keçirilə bilər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova və Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək bildiriblər ki, imzalanacaq saziş iki ölkə arasında intellektual körpü olmaqla, elm və təhsil arasında inteqrasiyanın həyata keçirilməsində, eləcə də kadr hazırlığında mühüm rol oynayacaq.
Daha sonra AMEA, ADNSU və Strasburq Universiteti arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Sazişi AMEA tərəfdən akademik Arif Həşimov, ADNSU tərəfdən professor Mustafa Babanlı, Strasburq Universiteti tərəfdən isə Mişel Deneken imzalayıblar.
Tərəflər saziş çərçivəsində yer və ətraf mühit elmləri, neft, qaz və digər enerji mənbələri, kimya və kimya mühəndisliyi, materialşünaslıq, kompüter elmləri, informasiya texnologiyaları və süni intellekt sahələrində təhsilə, elmi-texniki inkişafa, tədqiqat və kəşfiyyata dəstək vermək, birgə simpoziumlar, konfranslar və seminarlar təşkil etmək, bakalavrların, magistrantların, doktorantların və ya gənc tədqiqatçıların birgə elmi layihə və fəaliyyətlərində iştirakını dəstəkləmək, AMEA, ADNSU və UFAZ-ın elmi kadrlarının və tələbələrinin təlimi üçün birgə proqramlar yaratmaq, digər tərəflərin elmi işçi və professorlarının, bakalavr, magistrant və doktorantlarının elmi avadanlıqlardan, laboratoriyalardan birgə tədqiqatların aparılması üçün istifadə etmələrinə şərait yaratmaq və s. barədə razılığa gəliblər.

ANAS, ASOIU and the University of Strasbourg signed an agreement of cooperation + Photo Apr 23, 2022 | 18:00 / Meetings
On April 21, 2022, the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) and the University of Strasbourg (UNISTRA) signed cooperation agreement in science and education in the Presidium of ANAS.
The ANAS Acting President, Academician Arif Hashimov, Vice-Presidents, Academicians Dilgam Tagiyev, Rasim Alguliyev, Irada Huseynova, Govhar Bakhshaliyeva, Head of the Scientific-Organizational Department of the ANAS Presidium, PhD in Physics, Associate Professor Rustam Rustamov, Head of the International Scientific Cooperation Department, PhD in Biology, Associate Professor Esmira Alirzayeva, Head of the Information Department, PhD in Philology Agahuseyn Shukurov and Scientific Secretary of the Presidium of ANAS, PhD in Philology Sarkhan Khavari attended the event.
Rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, Doctor of Technical Sciences, Professor Mustafa Babanli, President of the University of Strasbourg Michel Deneken, Vice-President of the University of Strasbourg Jean-Marc Planeix, Director of French-Azerbaijani University (UFAZ) Vazeh Asgarov, Secretary General Elizabeth Bydanova, Head of Research Department Philippe Turek, as well as French Ambassador to Azerbaijan Zacharie Gross attended the event.
Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov welcomed the guests and informed them about the history of the Academy and its achievements.
ANAS Acting President highlighted that the agreement will give impetus to the expansion of relations between the parties, the implementation of joint scientific projects and research, as well as the training of young professionals.
UFAZ Director Vazeh Asgarov thanked the leadership of ANAS for the organization of the event and introduced the French guests.
ASOIU Rector, Doctor of Technical Sciences, Professor Mustafa Babanli provided comprehensive information about UFAZ. He informed that the university announced its first admission in 2016 and had its first and second graduates in 2019 and 2020 respectively. In 2020 UFAZ announced the admission to its first master's degree programs. He added that UFAZ would train students for doctoral degrees as well, and mentioned that agreement has already been signed between ASOIU and the University of Strasbourg.
Professor Mustafa Babanli underlined the need for the expertise of ANAS and Azerbaijani scientists as UFAZ has recently started UFAZ to implement scientific research, as well as the significance of joint research in regard to the interests of our country and modern challenges which  will in its turn give impetus to the development of our republic and science in general. At the same time, he noted that the tripartite agreement will create a bridge between the Azerbaijani and French scientific centers.
President of the University of Strasbourg Michel Deneken noted that Unistra is one of the most established universities in Europe. Michel Deneken mentioned 5 Nobel laureates and about 30 French academics who work at the University of Strasbourg and that success of UFAZ in recent years has attracted the interest of these specialists and they are ready to contribute to this process.
Recalling that he attended a meeting with First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva in 2017, Michel Deneken noted that he was inspired by the meeting on creation and development of a new education system in Azerbaijan, as well as establishing scientifict laboratories that meet the standards of modern world and conducting future research.
1. Deneken noted that the agreement is important for France and will open great opportunities for Azerbaijani youth and he also invited the leadership of ANAS to the University of Strasbourg.
In turn, academician Arif Hashimov thanked for the invitation and mentioned the General Meeting of ANAS to be held on April 27 where an exhibition of scientific achievements of the Academy will be organized as part of the event and he invited guests to visit the exhibition.
The French Ambassador to Azerbaijan Zacharie Gross stressed the importance of the agreement and underlined that the embassy was also interested in it. He noted that the document will play an important role in conducting joint scientific work, holding intellectual interactive meetings and creating a research environment. He also noted that the UFAZ fund has been established recently and joint projects can be implemented with the financial support of this fund.
Vice-presidents of ANAS, academicians Dilgam Tagiyev, Rasim Alguliyev, Irada Huseynova and Govhar Bakhshaliyeva also spoke at the event and added that the agreement will be an intellectual bridge between the two countries and will play an important role in the integration between science and education, as well as training.
Later, an agreement on cooperation in science and education was signed between ANAS, ASOIU and the University of Strasbourg. The agreement was signed by academician Arif Hashimov from ANAS, professor Mustafa Babanli from ASOIU and President Michel Deneken from Strasbourg University.
The parties agreed on to support education, scientific and technical development, research and exploration in the fields of earth and environmental sciences, oil, gas and other energy sources, chemistry and chemical engineering, materials science, computer science, information technology and artificial intelligence, organize seminars, joint symposiums, and conferences, support the participation of bachelors, masters, doctoral students and young researchers in joint scientific projects and activities, create joint programs for training of scientific staff and students of ANAS, ASOIU and UFAZ, and to create conditions for bachelor, master and doctoral students to use scientific equipment, laboratories for joint research, etc.