AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib + Foto May 14, 2022 | 18:45 / Konfranslar, iclaslar
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
İclasda əvvəlcə akademik Arif Həşimov 85 illik yubileyi münasibətilə akademik Zemfira Səfərovaya, 75 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əli-zadəyə və 65 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın müxbir üzvü Şakir Musayevə AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
Daha sonra akademik Arif Həşimov “Elm günü” münasibətilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin əməkdaşları – biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, AMEA-nın akademik-katibinin xidmətinin elmi katibi Gülarə Hacıyeva, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Reyhan Qasımova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud, riyaziyyat elmləri doktoru Toğrul Muradov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Məmmədov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Afiq Məmmədov, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səfa Qarayev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru İlqar Quliyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov və AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin elmi katibi Coşqun Məmmədova AMEA-nın Fəxri fərmanlarını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının elmi katiblərinin iş təcrübəsinə görə fərqləndirilməsini təklif edib.
Akademik Arif Həşimov qeyd olunan təklifin baxılması məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Maliyyə və Hüquq şöbələrinin müdirlərinə tapşırıqlarını verib.
Tədbirdə, həmçinin bir sıra elmi-təşkilati məsələlər də müzakirə olunub və AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin 75 illik yubileyi münasibətilə qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının və onun davamı olaraq elmi bölmə Ümumi yığıncaqlarının yekunları haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik Arif Həşimov AMEA-nın 6 elmi bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə son bir neçə gündə görüşlərin keçirildiyini, mövcud problemlərin dinlənildiyini, eləcə də Akademiyanın hazırkı potensialından istifadə etməklə gələcək fəaliyyət planının və yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsinə dair təkliflərin qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bölmə üzvləri ilə görüşlərdə səsləndirilən bütün təkliflər bölmələrin elmi katiblərinin iştirakı əsasında süzgəcdən keçirilərək ümumiləşdiriləcək və AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının qərar layihəsində əksini tapacaq.
Məsələ ilə bağlı Rəyasət Heyətinin üzvləri, akademiklər – İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Adil Qəribov, Fikrət Əliyev, İsmayıl Hacıyev və Fuad Əliyev çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti AMEA-nın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının yekunları haqqında qərar qəbul edib.
Tədbirdə, o cümlədən AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə komissiya yaradılıb.
İclasda, həmçinin akademik İradə Hüseynova mayın 20-də Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında keçiriləcək növbəti tarla seminarı haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, sözügedən tədbir ölkə başçısının çağırışlarından irəli gələrək respublikanın ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsində, mədəni bitkilərin yeni sortlarının yaradılması və tətbiqində, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də sözügedən tədbirdə iştirakı qərara alınıb.
Daha sonra AMEA-nın “Teknofest Azərbaycan” festivalında iştirakı üzrə İşçi qrupunun sədri, akademik Rasim Əliquliyev 26-29 may 2022-ci il tarixində Bakıda keçiriləcək “Teknofest Azərbaycan” Aviasiya, Kosmos və Texnologiya festivalı çərçivəsində təşkil olunacaq sərgidə Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının iştirakına hazırlıqla bağlı məlumat verib. Akademik festivalın AMEA-nın nüfuzu üçün geniş imkanlar açdığını bildirib, hazırlıq işləri, eləcə də sərgilənəcək elmi nailiyyətlərlə bağlı mütəmadi olaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnformasiya şöbəsi tərəfindən reportajların, müsahibələrin hazırlanaraq KİV-də yayımının həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, festivalın digər müəssisələr, həmçinin AMEA üçün ayrılmış pavilyonu 16-24 may tarixlərində sərgilərin hazırlanması məqsədilə iştirakçıların ixtiyarına veriləcək.
İclasda AMEA-nın festivalda yüksək səviyyədə iştirakı ilə bağlı müvafiq tapşırıq və tövsiyələr verilib, həmçinin Rəyasət Heyətinin üzvlərinin də festivala qatılması qərarlaşdırılıb.
Sonda çıxış edən akademik Arif Həşimov bir sıra məsələlərə toxunub, müəssisələrin Elmi şuralarında təsdiqlənmiş dissertasiya mövzularının adlarının problem şuralarında müzakirəsi ilə bağlı müvafiq addımların atılmasının, eləcə də respublikadakı elmi tədqiqatların koordinasiyasının gücləndirilməsinin vacibliyini bildirərək iclasa yekun vurub.

The meeting of the Presidium of ANAS was held + Photo May 14, 2022 | 18:45 / Conferences, assemblies
The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on May 13.
Opening the meeting with an introductory speech, the Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov informed about the agenda of the meeting.
At the meeting, academician Arif Hashimov presented Honorary Diplomas to academician Zemfira Safarova on the occasion of the 85th anniversary, corresponding member of ANAS Firangiz Ali-Zadeh on the occasion of the 75th anniversary and corresponding member of ANAS Shakir Musayev on the occasion of the 65th anniversary.
Then, academician Arif Hashimov on the occasion of the “Science Day” employees of the Presidium of ANAS presented Honorary Diplomas of ANAS – PhD in biology Esmira Alirzayeva, scientific secretary in the service of the academician-secretary of ANAS Gulara Hajiyeva, PhD in technical sciences Reyhan Gasimova, PhD in philology Arzu Mammadkhanli, PhD in philology Zumrud Mansimova, PhD in philology Aynur Mahmud, Doctor of Mathematical Sciences Togrul Muradov, PhD in philology Sarkhan Khaveri, PhD in chemistry Elnur Mammadov, PhD in Agrarian Sciences Afig Mammadov, PhD on philology Hikmat Guliyev, PhD in philology Safa Garayev, PhD in technical sciences Ilgar Guliyev, PhD in technical sciences Huseyn Huseynov, PhD in physics and mathematics Fariz Imranov and scientific secretary in the service of the vice-president of ANAS Joshgun Mammadov.
At the meeting, vice-president of ANAS, academician Rasim Alguliev proposed to differentiate the scientific secretaries of the Presidium of ANAS by their work experience.
Academician Arif Hashimov gave instructions to the heads of the Financial and Legal Departments of the Presidium of ANAS to consider the above-mentioned proposal.
A number of scientific and organizational issues were also discussed at the event and a decision was made on the occasion of the 75th anniversary of the vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev.
The next issue discussed the results of the General Meeting of ANAS dated April 27, 2022 and the General Meetings of the scientific section as its continuation. Making a speech on the topic, academician Arif Hashimov brought to the attention that meetings with active and corresponding members of 6 scientific departments of ANAS were held in the last few days, existing problems were heard, as well as proposals on determining the future action plan and road map using the current potential of the Academy were adopted. He said that all the proposals voiced at the meetings with the members of the sections will be filtered and summarized on the basis of the participation of scientific secretaries of the sections and will be reflected in the draft decision of the General Meeting of ANAS dated April 27, 2022.
The members of the Presidium, academicians Isa Habibbayli, Rasim Alguliyev, Irada Huseynova, Adil Garibov, Fikret Aliyev, Ismayil Hajiyev and Fuad Aliyev made their remarks and suggestions.
After discussions, the Presidium adopted a decision on the results of the General Meeting of ANAS dated April 27, 2022.
At the event, a commission was established to improve the structure and management of the Presidium of ANAS.
At the meeting, academician Irada Huseynova informed about the next field seminar to be held on May 20 in Shikharkh settlement of Tartar region, at the Garabagh Scientific Research Base organized by the Division of Biological and Medical Sciences and the Institute of Genetic Resources. She noted that the above-mentioned event is of particular importance in ensuring the food security of the Republic, creation and application of new varieties of cultivated plants, as well as in the restoration and development of agriculture in the areas liberated from occupation.
After discussions, it was decided to participate in the event of the members of the Presidium of ANAS.
Then, chairman of the working group of ANAS for participation in the “Teknofest Azerbaijan” festival, academician Rasim Alguliyev informed about the preparation for the participation of scientific institutions and organizations of the Academy at the exhibition to be held within the framework of the “Teknofest Azerbaijan” Aviation, Space and Technology festival to be held in Baku on May 26-29, 2022. Academician noted that, the festival opens wide opportunities for the authority of ANAS and regularly conducts reports and interviews by the Information Department of the Presidium of ANAS on preparatory work, as well as scientific achievements to be exhibited and broadcasts in the media. He noted that, other enterprises of the festival, as well as the pavilion allocated for ANAS, will be given to the participants on May 16-24 in order to prepare exhibitions.
Relevant instructions and recommendations were given at the meeting on the high-level participation of ANAS in the festival, as well as the decision was made to participate in the festival.
At the end, academician Arif Hashimov touched upon a number of issues and noted the importance of taking relevant steps in connection with the discussion of the names of the dissertation topics approved in the scientific councils of enterprises in the problem councils, as well as strengthening the Coordination of scientific research in the Republic.