Gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, iyunun 30-u akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümüdür. Əlamətdardır ki, bu gün, həmçinin böyük alim və müəllimin yadigarı olan institutun yaranmasının da 6-cı ili tamam olur.
Akademik İradə Hüseynova görkəmli alimin dünya elminə verdiyi töhfələrdən, Azərbaycanda biologiya elminin ən müasir istiqamətlərinin təşəkkülü və inkişafında, elmi nailiyyətlərin əldə edilməsində, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranmasında misilsiz xidmətlərindən, bütün bunların məhz böyük alimin uzaqgörənliyi sayəsində əldə edildiyindən söhbət açaraq bu gün onun elmi irsinin tələbələri tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirib.
Sonra gündəlikdə duran digər məsələlər – 2022-ci ilin birinci yarımilliyində institutda yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər, magistr dissertasiyalarının müdafiəsinin yekunları, Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Cəmiyyətin (ISPR) təşkilatçılığı ilə 31 iyul – 5 avqust 2022-ci il tarixlərində Yeni Zelandiyanın Dunedin şəhərində keçiriləcək “Fotosintez tədqiqatları – enerji və ərzaq təhlükəsizliyi üçün fundamental və tətbiqi elm” mövzusunda XVIII beynəlxalq konqresdə institut əməkdaşlarının iştirakı, “AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Əsərləri” jurnalının 2022-ci ildə VI nömrəsinin çapa hazırlanması haqqında məsələlər müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar verilib.

The next meeting of the Scientific Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held + Photo Jun 30, 2022 | 20:41 / Conferences, assemblies
On June 30, the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS was held.
Academician Irada Huseynova, vice-president of ANAS, general director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, introduced the participants to the issues on the agenda, and said that June 30 is the 94th anniversary of the birth of academician Jalal Aliyev. It is noteworthy that today marks the 6th anniversary of the establishment of the institute, which is also a relic of a great scientist and teacher.
Academician Irada Huseynova, talking about the outstanding scientist's contributions to world science, his incomparable services in the formation and development of the most modern directions of biological science in Azerbaijan, in achieving scientific achievements, in establishing the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, and she noted that all this was achieved thanks to the foresight of the great scientist, and she said that today his legacy has been duly continued by his students.
Then other issues on the agenda - scientific and scientific-organizational work performed at the institute in the first semester of 2022, the results of the defense of master's theses, the participation of the institute employees in the XVIII international congress on "Photosynthesis research - fundamental and applied science for energy and food security” organized by the International Society for Photosynthesis Research (ISPR) which will be held from July 31 to August 5, 2022, in Dunedin, New Zealand, the preparation of issue VI in 2022 of the journal "Works of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS" were discussed and relevant decisions were made.