Gündəlikdə duran məsələlərlə iclas iştirakçılarını tanış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, iyunun 30-u akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümüdür. Əlamətdardır ki, bu gün, həmçinin böyük alim və müəllimin yadigarı olan institutun yaranmasının da 6-cı ili tamam olur.
Akademik İradə Hüseynova görkəmli alimin dünya elminə verdiyi töhfələrdən, Azərbaycanda biologiya elminin ən müasir istiqamətlərinin təşəkkülü və inkişafında, elmi nailiyyətlərin əldə edilməsində, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun yaranmasında misilsiz xidmətlərindən, bütün bunların məhz böyük alimin uzaqgörənliyi sayəsində əldə edildiyindən söhbət açaraq bu gün onun elmi irsinin tələbələri tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirib.
Sonra gündəlikdə duran digər məsələlər – 2022-ci ilin birinci yarımilliyində institutda yerinə yetirilən elmi və elmi-təşkilati işlər, magistr dissertasiyalarının müdafiəsinin yekunları, Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Cəmiyyətin (ISPR) təşkilatçılığı ilə 31 iyul – 5 avqust 2022-ci il tarixlərində Yeni Zelandiyanın Dunedin şəhərində keçiriləcək “Fotosintez tədqiqatları – enerji və ərzaq təhlükəsizliyi üçün fundamental və tətbiqi elm” mövzusunda XVIII beynəlxalq konqresdə institut əməkdaşlarının iştirakı, “AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Əsərləri” jurnalının 2022-ci ildə VI nömrəsinin çapa hazırlanması haqqında məsələlər müzakirə olunaraq müvafiq qərarlar verilib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА + Фото Июн 30, 2022 | 20:41 / Конференции, встречи
30 июня состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА. Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, академик Ирада Гусейнова ознакомила участников с вопросами повестки дня и отметила, что 30 июня исполняется 94 года со дня рождения академика Джалала Алиева. Знаменательно, что в этот день также исполняется 6 лет со дня основания института, который тоже является реликвией великого ученого и педагога.
Говоря о вкладе академика в мировую науку, его беспримерных заслугах в организации и развитии самых современных направлений биологической науки в Азербайджане, о научных достижениях в создании Института молекулярной биологии и биотехнологий, Ирада Гусейнова отметила, что все это было достигнуто благодаря дальновидности великого ученого, и сегодня его научное наследие достойно продолжается учениками.
Затем обсуждались другие вопросы повестки дня – научная и научно-организационная работа, выполненная в институте в первом семестре 2022 года, итоги защиты кандидатских диссертаций, участие сотрудников института в Международном конгрессе "Исследование фотосинтеза - фундаментальные и прикладные науки для обеспечения энергетической и продовольственной безопасности", организованной Международным обществом по фотосинтезу (ISPR) с 31 июля по 5 августа 2022 г. в городе Данидин, Новая Зеландия,  подготовка VI выпуска журнала «Труды Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА». После обсуждения вопросов были приняты соответствующие решения.