“Qırmızı kitab”ın III nəşrinin hazırlanması ilə bağlı Botanika üzrə işçi qrupun iclası keçirilib + Foto Okt 28, 2022 | 10:20 / Konfranslar, iclaslar
Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın III nəşrinin hazırlanması üzrə botaniklərdən ibarət işçi qrupunun AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın sədrliyi ilə növbəti iclası keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın III nəşrinin yekunlaşdırılması və yazılması ilə bağlı işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkib, III nəşrinin AMEA üzrə Redaksiya heyəti və işçi qruplarının bir neçə gün əvvəl baş tutmuş iclasında qoyulan məsələləri xatırladıb, həmçinin Zoologiya işçi qrupunun toplantısında əldə edilmiş razılaşmalar haqqında məlumat verib. Natiq bu razılaşmaların botaniklərin də müzakirə etməli olduqlarına diqqət çəkib.
Akademik İradə Hüseynova III nəşrin “Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının icrasına dəyərli töhfə olacağını bir daha iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonra Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva çıxış edərək görülən və planlaşdırılan işlər barədə məlumat verib, “Qırmızı kitab”ın III nəşri üzrə bəzi məsələlərin son günlər regionlarda çalışan alimlərlə birgə geniş müzakirə edildiyini bildirib.
Daha sonra institutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Şakir Qasımov, şöbə müdiri, biologiya elmləri doktoru Aydın Əsgərov, laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad Səlimov, aparıcı elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov və başqaları çıxış edərək müzakirəyə çıxarılan hər bir məsələyə öz münasibətlərini bildirərək təkliflər veriblər. Həm növlər üzrə oçerklərin, həm yayılma xəritələrinin, həm də istinadların formatları, eləcə də qiymətləndirmə meyarları barədə ümumi razılıq əldə edilib.
Tədbirə yekun vuran akademik İradə Hüseynova “Qırmızı kitab”la bağlı işlərin tezliklə yekunlaşdırılması üçün işçi qruplarının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin səlahiyyətli şəxsləri ilə birgə müzakirəsinin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb, bu istiqamətində tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

A meeting of the working group on botany was held in connection with the preparation of the third edition of the Red Book. + Photo Oct 28, 2022 | 10:20 / Conferences, assemblies
The next meeting of the working group of botanists for the preparation of the third edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan was held under the chairmanship of the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova.
Academician Irada Huseynova drew attention to the importance of accelerating the work related to the completion and writing of the III edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan, recalled the issues raised at the meeting of the editorial board and working groups of ANAS of the III edition, held a few days ago, also reported on the agreements reached at a meeting of the working group on zoology. The speaker noted that botanists should also discuss these agreements.
Academician Irada Huseynova once again informed the participants that the 3rd edition would be a valuable contribution to the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On declaring 2023 the Year of Heydar Aliyev in the Republic of Azerbaijan”.
Then the General Director of the Institute of Botany, Doctor of Biology, Professor Sayyara Ibadullayeva spoke, who informed about the work done and planned, and also said that some issues regarding the third edition of the Red Book had been widely discussed with scientists working in the regions in recent days.
Then the Executive Director of the Institute, Doctor of Biology, Associate Professor Shakir Gasimov, Head of the Department, Doctor of Biology Aydin Askerov, Head of the Laboratory, Doctor of Philosophy in Biology Rashad Salimov, Leading Researcher, Doctor of Philosophy in Biology Elman Yusifov and others expressed their attitude to each the issue under discussion and made suggestions. There was general agreement on species profiles, distribution maps and reference formats, and evaluation criteria.
Concluding the event, academician Irada Huseynova noted that the working groups will be discussed with authorized persons of the Ministry of Ecology and Natural Resources for the speedy completion of work related to the Red Book, and gave recommendations and tasks in this direction.