Azərbaycanlı alim Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetində “Alternativ energetika: nailiyyətlər, problemlər və perspektivər” mövzusunda lider mühazirəsi oxuyub + Foto Noy 03, 2022 | 10:35 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Süleyman Allahverdiyev Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetində “Alternativ energetika: nailiyyətlər, problemlər və perspektivər” mövzusunda lider mühazirəsi oxuyub. Biologiya və Biotexnologiya fakultəsinin təşkil etdiyi tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyyəti, alimlər və tələbələr işrirak edib. Fəxri qonağı İdarə Heyətinin üzvü Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin (KazNU) əməliyyat işləri üzrə prorektoru Asel Uvəliyeva qarşılayıb. O, tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq, universitetdə liderlik mühazirələrinin gözəl və faydalı ənənələr statusu aldığını qeyd edib. Bu layihə tələbələrə seçdikləri ixtisas üzrə fəaliyyətin xüsusiyyətləri haqqında ilkin mənbədən məlumat almağa imkan verir, həmçinin onları özünü daha da inkişaf etdirmək və uğurlu karyera qurmaq üçün ruhlandırır.
Hörmətli qonağı auditoriyaya təqdim edən Asel Uvəliyeva M.V. Lomonosov adına MDU-nun professoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının K.A. Timiryazev adına Bitki Fiziologiyası İnstitutunun İdarə olunan Fotobiosintez laboratoriyasının müdiri, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, Qlobal Enerji Beynəlxalq Enerji Mükafatı laureatı Süleyman Allahverdiyevin nailiyyətlərini şərh edib. Alim Thomson Reuters-WoS (Clarivate Analytics) tərəfindən biologiya sahəsində ən çox istinad edilən Rusiya tədqiqatçısı seçilib və Elsevier, Springer və CSIRO Publishing kimi nəşriyyatların 6 beynəlxalq jurnalının redaktor müavini və 15-dən çox beynəlxalq jurnalın redaksiya heyətinin üzvüdür.
“S.İ. Allahverdiyev fiziki-kimyəvi, molekulyar biologiya və bitki biokimyası sahəsində beynəlxalq miqyasda tanınan alimdir, - Asel Uvəliyeva bildirib. “Onun elmi maraqlarına fotosistem II-nin strukturu və funksiyasının, suyun oksidləşdirici kompleksin, süni fotosintezin, hidrogenin fotoformasiyasının öyrənilməsi daxildir”.
Dəvətə görə Əl-Fərabi adına KazNU-nun rəhbərliyinə, Biologiya və Biotexnologiya fakültəsinə təşəkkürünü bildirən professor Süleyman Allahverdiyev alternativ enerjinin nailiyyətləri və perspektivləri haqqında mühazirə oxuyub.
“Biz hamımız dünyanın qlobal problemləri haqqında bilirik. Bunlar əhalinin artması, aclıqla mübarizə, təbii sərvətlərin tükənməsi, varlılarla yoxsullar arasında uçurumun artması, ölkələr arasında münaqişələrin kəskinləşməsidir”, - deyə mühazirəçi qeyd edib. - Bu problemlər bir çox cəhətdən enerji resurslarına olan ehtiyacdan irəli gəlir. Zamanla bu vəziyyət daha da pisləşəcək”. Mühazirəçinin sözlərinə görə, qlobal enerji problemlərinin həlli üçün müxtəlif alternativ ekoloji cəhətdən təmiz bərpa olunan enerji mənbələrindən (AEM) getdikcə daha çox istifadə olunur. Bunlara ənənəvi olaraq külək, geotermal və günəş enerjisi, həmçinin emal olunmuş biokütlə əsasında enerji daxildir. Müasir elm təbii fotosintezi AEM-in istifadəsi üçün perspektivli istiqamət hesab edir.
Ölkənin aparıcı universitetinə səfəri çərçivəsində fəxri qonaq Əl-Farabi adına KazNU-nun İdarə Heyətinin sədri - rektor Janseit Tumebayev ilə görüşüb. Görüşdə iki universitet arasında əməkdaşlığın perspektivləri, birgə elm və təhsil layihələrinin həyata keçirilməsi müzakirə olunub. Görüşün sonunda alimə KazNU-nun “Ерен еңбегі үшін” ("Əməkdə fərqlənməyə görə") medalı təqdim olunub.

ПРОФЕССОР МГУ СУЛЕЙМАН АЛЛАХВЕРДИЕВ ПРОЧЕЛ ЛИДЕРСКУЮ ЛЕКЦИЮ В КАЗНУ + Фото Ноя 03, 2022 | 10:35 / Важные события
Профессор МГУ имени М.В. Ломоносова Сулейман Аллахвердиев прочел лидерскую лекцию «Альтернативная энергетика: достижения, проблемы и перспективы» в КазНУ имени аль-Фараби.
В мероприятии, организованный факультетом биологии и биотехнологии, приняли участие представители руководства университета, профессорско-преподавательского состава, ученые, студенты и обучающиеся в вузе.
Почетного гостя приветствовала член Правления – проректор по операционной деятельности КазНУ им. аль-Фараби Асель Увалиева. Подчеркнув важность мероприятия, она отметила, что организация лидерских лекций в университете перешла в статус добрых и полезных традиций. Этот проект позволяет студентам из первых уст получить информацию о специфике деятельности по выбранной специальности, а также вдохновляет их для дальнейшего саморазвития и построения успешной карьеры.
Представив собравшимся уважаемого лектора, Асель Увалиева кратко отметила достижения и заслуги профессора МГУ имени М.В. Ломоносова, заведующего лаборатории управляемого фотобиосинтеза Института физиологии растений им. К.А.Тимирязева РАН, член-корреспондента РАН, Лауреата международной энергетической премии Глобальная Энергия – Сулеймана Ифхановича Аллахвердиева. Ученый назван компанией Thomson Reuters-WoS (Clarivate Analytics) самым цитируемым российским исследователем в области биологии и является заместителем редакторов 6 международных журналов таких издательств, как Elsevier, Springer и CSIRO Publishing и членом редколлегии более 15 международных журналов.
«С.И. Аллахвердиев – всемирно признанный ученый в области физико-химической, молекулярной биологии и биохимии растений, – подчеркнула проректор по операционного деятельности Асель Увалиева. – Его научные интересы включают исследование структуры и функции фотосистемы II, водоокисляющего комплекса, искусственного фотосинтеза, фотообразования водорода».
Высказав слова благодарности руководству КазНУ имени аль-Фараби и факультету биологии и биотехнологии за приглашение, профессор Сулейман Аллахвердиев прочел лекцию, посвященную достижениям и перспективам альтернативной энергетики.
«Все мы знаем о глобальных проблемах мира. Это рост населения, борьба с голодом, истощение природных ресурсов, увеличение разрыва между богатыми и бедными, усиление конфликтов между странами, – отметил лектор. – Во многом эти проблемы обусловлены потребностью в энергетических ресурсах. Со временем эта ситуация будет только усугубляться». По словам лектора, для решения глобальных энергетических проблем все большее применение находят различные альтернативные экологически чистые возобновляемые источники энергии (АИЭ). К ним традиционно относят ветровую, геотермальную и солнечную энергетику, а также энергетику на основе переработанной биомассы. В качестве перспективного направления использования АИЭ современная наука рассматривает природный фотосинтез.