MBBİ-də “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Noy 05, 2022 | 14:39 / Tədbirlər
Noyabrın 5-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bütün kollektivi Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, sentyabrın 27-də başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Azərbaycanın şanlı zəfəri və torpalarımızın düşmən işğalından azad edilməsi ilə nəticələnib. Tarixi ədalət bərpa olunub. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, məhz Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışı bu qələbənin labüdlüyü üçün zəmin yaradıb. Ulu Öndərin şah əsəri olan Azərbaycanın hər bir sahədə inkişafına nail olan və onu daha da təkmilləşdirən Prezident İlham Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi, dövlətin xalq və ordu ilə birliyi Azərbaycanın Vətən müharibəsindən qalib kimi çıxmasını təmin edib. Ali Baş Komandan bir daha bütün dünyaya sübut edib ki, heç bir qüvvə Azərbaycanı haqq yolundan döndərə bilməz. Bu gün üçrəngli bayrağımız ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda da əzəmətlə dalğalanmaqdadır. Vətən müharibəsində Azərbaycan əsgəri əsl qəhrəmanlıq, mərdlik, şücaət, rəşadət nümunəsi göstərib. Düşmənin 30 il ərzində milyonlarla vəsait sərf edərək qurduğu nəhəng istehkamlar qısa müddətdə darmadağın edilib, müzəffər ordumuzun tətbiq etdiyi savaş strategiyası müasir hərb tarixinə yeni örnək olub. Artıq qələbəmizin ikinci ildönümüdür. Bu günlər ərzində biz şəhidlərimizi və onların doğmalarını heç vaxt unutmadıq və unutmarıq! Bizim kollektivdə də ailə üzvlərinin arasında Vətən müharibəsində şəhid və qazi olanlar var. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu edirik.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, şəhid Aslan Rzayevin bacısı Firuzə Rzayeva, qazi Arif Cəbrayılovun anası, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova, birinci Qarabağ müharibəsinin iştrakçıları b.ü.f.d. Nürməmməd Mustafayev, Mikayıl Paşayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Azərbaycan xalqının tarixində şanlı səhifə olan Zəfər günü münasibətilə təbrik ediblər. İnstitutun əməkdaşı Fatma Abdullayeva qardaşı - birinci və ikinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, peşəkar zabitlərin hazırlanmasında öz bilik və təcrübəsini əsirgəməyən və zəfərin əldə olunmasında yaxından iştirak edən polkovnik Yaşar Kərimovun qələmə aldığı “Zəfərə gedən yol” adlı kitabı institutun baş direktoru İradə xanıma təqdim edib.
Daha sonra tədbirdə “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş film nümayiş olunub və toplantı qeyri-rəsmi hissə ilə davam edib.

An event dedicated to "November 8-Victory Day" was held at IMBB + Photo Nov 05, 2022 | 14:39 / Events
On November 5, an event dedicated to "November 8-Victory Day" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of RA MSE. First, the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played, and the dear memory of the martyrs of the Patriotic War was commemorated with a minute of silence. The general director of the institute, academician Irada Huseynova opened the event and congratulated the staff on the occasion of Victory Day. She noted that the Patriotic War, which began on September 27 and lasted for 44 days, resulted in the glorious victory of Azerbaijan and the liberation of our lands from enemy occupation. Historical justice has been restored. Academician Irada Huseynova noted that it was the return to power of our Great Leader Heydar Aliyev in 1993 that created the basis for the necessity of this victory. The political foresight of President Ilham Aliyev, who achieved the development of Azerbaijan in every field, which is the masterpiece of the Great Leader, and further improved it, the unity of the state with the people and the army ensured that Azerbaijan emerged victorious from the Patriotic War. The Commander-in-Chief once again proved to the whole world that no force can turn Azerbaijan from the right path. Today, our tricolor flag is waving majestically in our freed lands as well as everywhere in our country. During the Patriotic War, the Azerbaijani soldier showed true heroism, bravery, and courage. The huge fortifications built by the enemy spending millions of funds over 30 years were destroyed in a short time, and the war strategy applied by our victorious army became a new example in modern military history. It is already the second anniversary of our victory. During these days, we never forgot our martyrs and their relatives and we will never forget them! Also, some members of the staff have martyrs and veterans in their families. We ask God's mercy for our martyrs and wish good health to our veterans.
At the event, correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, Ilham Shahmuradov, Firuza Rzayeva, sister of martyr Aslan Rzayev, Ph.D. Mayakhanim Khanishova, mother of veteran Arif Jabrayilov, participants of the first Karabakh war Ph.D. Nurmammad Mustafayev and Mikayil Pashayev made a speech and congratulated the event participants on the occasion of Victory Day, which is a glorious page in the history of the Azerbaijani people.
An employee of the Institute, Fatma Abdullayeva presented the book "The Road to Victory" written by her brother - a participant in the first and second Karabakh wars, who spared his knowledge and experience in the training of professional officers and was closely involved in the achievement of victory, Colonel Yashar Karimov, to the director general of the institute, Irada Huseynova.
Then a film dedicated to "Victory Day" was demonstrated at the event, and the meeting continued with an informal part.