MBBİ-də “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Noy 05, 2022 | 14:39 / Tədbirlər
Noyabrın 5-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Öncə Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib, Vətən müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova bütün kollektivi Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, sentyabrın 27-də başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Azərbaycanın şanlı zəfəri və torpalarımızın düşmən işğalından azad edilməsi ilə nəticələnib. Tarixi ədalət bərpa olunub. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, məhz Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışı bu qələbənin labüdlüyü üçün zəmin yaradıb. Ulu Öndərin şah əsəri olan Azərbaycanın hər bir sahədə inkişafına nail olan və onu daha da təkmilləşdirən Prezident İlham Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi, dövlətin xalq və ordu ilə birliyi Azərbaycanın Vətən müharibəsindən qalib kimi çıxmasını təmin edib. Ali Baş Komandan bir daha bütün dünyaya sübut edib ki, heç bir qüvvə Azərbaycanı haqq yolundan döndərə bilməz. Bu gün üçrəngli bayrağımız ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda da əzəmətlə dalğalanmaqdadır. Vətən müharibəsində Azərbaycan əsgəri əsl qəhrəmanlıq, mərdlik, şücaət, rəşadət nümunəsi göstərib. Düşmənin 30 il ərzində milyonlarla vəsait sərf edərək qurduğu nəhəng istehkamlar qısa müddətdə darmadağın edilib, müzəffər ordumuzun tətbiq etdiyi savaş strategiyası müasir hərb tarixinə yeni örnək olub. Artıq qələbəmizin ikinci ildönümüdür. Bu günlər ərzində biz şəhidlərimizi və onların doğmalarını heç vaxt unutmadıq və unutmarıq! Bizim kollektivdə də ailə üzvlərinin arasında Vətən müharibəsində şəhid və qazi olanlar var. Allahdan bütün şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə can sağlığı arzu edirik.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, şəhid Aslan Rzayevin bacısı Firuzə Rzayeva, qazi Arif Cəbrayılovun anası, b.ü.f.d. Mayaxanım Xanışova, birinci Qarabağ müharibəsinin iştrakçıları b.ü.f.d. Nürməmməd Mustafayev, Mikayıl Paşayev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını Azərbaycan xalqının tarixində şanlı səhifə olan Zəfər günü münasibətilə təbrik ediblər. İnstitutun əməkdaşı Fatma Abdullayeva qardaşı - birinci və ikinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, peşəkar zabitlərin hazırlanmasında öz bilik və təcrübəsini əsirgəməyən və zəfərin əldə olunmasında yaxından iştirak edən polkovnik Yaşar Kərimovun qələmə aldığı “Zəfərə gedən yol” adlı kitabı institutun baş direktoru İradə xanıma təqdim edib.
Daha sonra tədbirdə “8 noyabr-Zəfər günü”nə həsr olunmuş film nümayiş olunub və toplantı qeyri-rəsmi hissə ilə davam edib.

ИМББ состоялось мероприятие, посвященное 8 ноября – Дню Победы + Фото Ноя 05, 2022 | 14:39 / Мероприятия
5 ноября в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР прошло собрание, посвященное 8 ноября – Дню Победы. Мероприятие открыла Генеральный директор института академик Ирада Гусейнова, затем прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики и минутой молчания была почтена память шехидов После минуты молчания академик Ирада Гусейнова поздравила весь коллектив со знаменательным днем. Она отметила, что Отечественная война, начавшаяся 27 сентября и продолжавшаяся 44 дня, завершилась славной победой Азербайджана и освобождением наших земель от вражеской оккупации., тем самым была восстановлена историческая справедливость. Ирада ханум подчеркнула, что именно возвращение к власти нашего Великого лидера Гейдара Алиева в 1993 году создало и материальную и духовную основы для для неизбежности этой победы. Политическая дальновидность Президента Ильхама Алиева, который, совершенствуя политику Великого Вождя, добился развития Азербайджана во всех областях, и создал условия для единения государства с народом и армией, обеспечила историческую Победу Азербайджана. Главнокомандующий еще раз доказал всему миру, что никакая сила не может свернуть Азербайджан с верного пути. Сегодня трехцветный флаг Азербайджана величественно развевается на наших землях, освобожденных от оккупации. В годы Отечественной войны азербайджанские сыновья проявили настоящий героизм, отвагу и мужество.
Огромные укрепления, построенные противником, тратившим в течение 30 лет миллионные ресурсы, были разрушены в считанные дни, а военная стратегия, примененная нашей победоносной армией, стала новым образцом ведения боев в современной военной истории. Сегодня мы отмечаем вторую годовщину нашей Победы, и никогда не забывали наших шехидов и их близких, и никогда не забудем! В нашем коллективе тоже есть члены семей шехидов и ветераны Карабахской войны.  Желаем милости Божьей и благополучия всем нашим шехидам и крепкого здоровья нашим ветеранам, сказала в заключении академик Ирада Гусейнова.
На мероприятии выступили члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, Ильхам Шахмурадов, сестра шехида Аслана Рзаева Фируза Рзаева, мать ветерана Арифа Джабраилова, доктор философии по биологии Маяханум Ханишова, участники первой карабахской войны, доктор философии по биологии Нурмаммед Мустафаев, и инженер Микаил Пашаев, которые поздравили участников собрания с Днем Победы - славной страницей в истории азербайджанского народа. Брат сотрудника института Фатимы Абдуллаевой,  участник первой и второй карабахских войн, полковник Яшар Керимов отдавший все свои знания и опыт в подготовке профессиональных офицеров, написал книгу "Дорога к победе", которую сестра героя подарила академику Ираде Гусейновой.
Позже на мероприятии был показан фильм, посвященный 8 ноября – Дню Победы. Далее встреча продолжилась в неформальной обстановке.