Mərkəzi Nəbatat Bağı illik hesabat verib + Foto Dek 07, 2022 | 12:00 / Konfranslar, iclaslar
Mərkəzi Nəbatat Bağının Elmi şurasının 2022-ci ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına həsr olunan hesabat iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova 2022-ci ilin Mərkəzi Nəbatat Bağı (MNB) üçün keçid dövrü olduğunu xatırladıb və il ərzində MNB-nin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında təqdimatla çıxış etmək üçün sözü Mərkəzi Nəbatat Bağının baş direktoru v.i.e., biologiya elmləri doktoru, dosent Həsən Babayevə söz verib.
Həsən Babayev rəhbərlik etdiyi müəssisədə 2022-ci ildə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini təqdim edib. O, məruzəsində cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, habelə Dövlət Proqramlarının icrası ilə əlaqədar müəssisədə yerinə yetirilmiş işlər haqqında ətraflı məlumat verib. Natiq cari ildə MNB-də elmi-tədqiqatların 1 problemin həlli üzrə 5 mövzunu əhatə edən 11 iş və 20 mərhələdə yerinə yetirildiyini bildirib. Hesabat ilində Bağın əməkdaşları tərəfindən ümumilikdə 29 elmi əsərin, o cümlədən 16 məqalə və 13 tezisin yerli və xarici mətbuatda, bunlardan 2 məqalənin isə impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyi vurğulanıb. Bağın əməkdaşlarının həm respublikada, həm də xaricdə çoxsaylı tədbirlərdə iştirak etdiyi haqda məlumat diqqətə çatdırılıb.
Həsən Babayev qeyd edib ki, Mərkəzi Nəbatat Bağının canlı bitki kolleksiyalarının zənginləşdirilməsi məqsədilə dünyanın bir sıra ölkələrinin nəbatat bağları ilə toxum mübadiləsi işləri həyata keçirilib. Bağın nəzdində fəaliyyət göstərən Şamaxı Dayaq Məntəqəsinin ərazisində müxtəlif növ dərman, efiryağlı, nektarlı və digər faydalı bitkilərin kolleksiyası yaradılıb.
İcraçı direktor tərəfindən aparılan elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin istehsalata tətbiqi məqsədilə Mərkəzi Nəbatat Bağında seleksiya və hibridləşdirmə üsulu ilə yetişdirilmiş bağ qızılgüllərinin 5 sortunun (Abşeron şıltaqlığı, Aysel, İpək yolu, Köhnə Bakı, Ulduzlu Xəzər) Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyinə təqdim olunduğu qeyd edilib.
Sonra hesabat ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb, təkliflər verilib.
Həmçinin hesabatda laboratoriya müdirlərinin, məruzəçilərin cari ildə aparılmış elmi tədqiqatlar, onların əsas nəticələri, kadr hazırlığı, laboratoriya əməkdaşlarının yerli və xarici elmi tədbirlərdə iştirakı və sosial sferada fəaliyyəti ilə bağlı məlumatları dinlənilib.
Sonda Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq Bağın elmi fəaliyyəti ilə bağlı öz tapşırıq və tövsiyələrini bildirib, kollektivi qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il bayramı münasibətilə təbrik edib.
Yekunda müəssisənin fəaliyyəti ümumən müsbət qiymətləndirilərək illik hesabatın qəbul olunmasına dair qərar qəbul olunub.

The Central Botanical Garden gave an annual report + Photo Dec 07, 2022 | 12:00 / Conferences, assemblies
The Scientific Council of the Central Botanical Garden held a report meeting dedicated to the results of the scientific-research works conducted in 2022. The vice-president of ANAS academician Irada Huseynova opened the event and reminded that 2022 was a transition period for the Central Botanical Garden (CBG) and took the floor to the general director of the Botanical Garden, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Hasan Babayev to present an annual report about the results of the scientific and scientific-organizational activities of the CBG during the year.
Hasan Babayev presented the results of the scientific-research works carried out in 2022 in the institution headed by him. In his report, he gave detailed information about the works performed in the enterprise in connection with the implementation of the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, the decisions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as State Programs in the current year. He said that in the current year, scientific research at CBG was carried out in 11 works and 20 stages covering 5 topics for solving 1 problem. It was emphasized that in the reporting year, a total of 29 scientific works, including 16 articles and 13 theses, were published by the staff of the Garden in the local and foreign press, and 2 articles were published in impact factor journals. H.Babayev emphasized that the employees of the garden participated in numerous events both in the republic and abroad.
Hasan Babayev noted that in order to enrich the living plant collections of the Central Botanical Garden, seed exchange works were carried out with botanical gardens of several countries of the world. A collection of different types of medicinal, essential, nectar and other useful plants has been created in the territory of the Shamakhi stronghold, which operates near the garden.
In the end, Academician Irada Huseynova concluded the discussions and gave her tasks and recommendations regarding the scientific activity of the Garden, and congratulated the staff on the upcoming Solidarity Day of Azerbaijanis and the New Year holiday. In the end, the activity of the enterprise was evaluated positively and a decision was made to accept the annual report.