Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri Qərib Mürşüdovun 60 yaşı tamam olur Dek 19, 2022 | 15:52 / Yubileylər
Dekabrın 19-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, Kembric Universitetinin professoru, Kembric şəhərində yerləşən Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesablama struktur biologiyası qrupunun rəhbəri Qərib Mürşüdovun 60 yaşı tamam olur.
Qərib Novruz oğlu Mürşüdov 19 dekabr 1962-ci ildə Şəmkir rayonunda anadan olmuşdur. 1980-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinə daxil olmuş, 1985-ci ildə həmin fakültəni fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdır. Təyinatla akademik Cəlal Əliyevin rəhbərlik etdiyi Fiziki-Kimyəvi Biologiya Sektorunun Biotexnologiya qrupuna gəlmiş, ilyarımlıq hazırlıqdan sonra Moskva şəhərinə, SSRİ EA-nın Kristalloqrafiya İnstitutuna göndərilmişdir. O, 1987–1993-cü illərdə Rusiya Kristalloqrafiya İnstitutunda çalışıb. 1993-cü ildə "Micrococcus lysodeikticus bakteriyasından ayrılmış katalaza fermentinin 1,5 A ayırdetmə dəqiqliyi ilə üçölçülü quruluşu " mövzusunda dissertasiya işini böyük müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. Q. Mürşüdov 1993–2011-ci illlərdə Böyük Britaniyanin York Universitetinde işləmişdir. 2011-ci ildən MRC Molekulyar Biologiya tədqiqat institunda, Kembricdə qrup rəhbəri kimi çalışır. Professor Qərib Mürşüdovun "Makromolekulyar rentgen kristalloqrafiyası və zülal verilənlər bankı: etibarlı informasiyanın toplanması və istifadəsi" bioinformatika üzrə ən çox istinad olunan vəsaitlərdəndir. Alim bu kitabı ilə bioinformatikanın modern biologiya elminin zirvəsi olduğunu Avropaya sübut edə bilib. Məşğul olduğu sahə riyaziyyat və kompüter elmlərinin molekulyar biologiyada və əsasən də makromolekulların rentgen kristal strukturunun öyrənilməsində tətbiqidir. Onun proqramlarından makromolekulların strukturu ilə məşğul olan tədqiqatçılar geniş istifadə edirlər. Qərib Mürşüdov 60-dan çox elmi məqalənin, bir neçə kitabın və toplunun müəllifi və həmmüəllifidir. Ümumən məqalələrinə, o cümlədən proqramlarına olan istinadların sayı 20000-dən çoxdur
21 aprel 2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Elm sahəsində nailiyyətlərinə və Azərbaycan diasporunun inkişafında xidmətlərinə görə "Əməkdar elm xadimi" fəxri adı ilə təltif edilib.
Qərib müəllimi yubiley münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq.

Заведующему Международной лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий профессору Гарибу Муршудову, исполнилось 60 лет Дек 19, 2022 | 15:52 / Юбилеи
19 декабря заведующему Международной лабораторией вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, профессору Кембриджского университета, руководителю группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Медицинского исследовательского совета (MRC), расположенному в Кембридже, Гарибу Муршудову исполняется 60 лет.
Гариб Новруз оглы Муршудов родился 19 декабря 1962 года в Шамкирском районе. В 1980 году он поступил на факультет прикладной математики Бакинского государственного университета, который в 1985 году окончил с отличием. По распределению он пришел в группу биотехнологии сектора физико-химической биологии, возглавляемую академиком Джалалом Алиевым, и через полтора года подготовки был направлен в Москву, в Институт кристаллографии ЭА СССР. В 1987-1993 годах работал в Российском институте кристаллографии. В 1993 году успешно защитил диссертацию на тему «Трехмерная структура фермента каталазы, выделенного из бактерии Micrococcus lysodeikticus с разрешением 1,5 А» и получил ученую степень кандидата физико-математических наук. Г. Муршудов работал в Йоркском университете в Великобритании в 1993-2011 гг. С 2011 года он работает руководителем группы в Институте молекулярной биологии MRC, Кембридж. Работа «Макромолекулярная рентгеновская кристаллография и база данных белков: сбор и использование достоверной информации» профессора Гариба Муршудова является одним из самых цитируемых материалов по биоинформатике. Этой книгой ученый смог доказать Европе, что биоинформатика является вершиной современной биологической науки. Областью его интересов является применение математики и информатики в молекулярной биологии и, главным образом, в изучении рентгеновской кристаллической структуры макромолекул. Его программы широко используются исследователями, изучающими строение макромолекул. Гариб Муршудов является автором и соавтором более 60 научных статей, нескольких книг и сборников. В целом количество ссылок на его статьи, включая его программы, составляет более 20 000.
21 апреля 2022 года распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым ему было присвоено почетное звание «Заслуженного деятеля науки» за заслуги в области науки в развитии азербайджанской диаспоры».
Поздравляем Гариб муаллима с юбилеем и желаем ему крепкого здоровья и успехов в научной деятельности.