Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” Proqramı üzrə layihə təkliflərinin yazılmasına dair üçgünlük təlimdə iştirak ediblər + Foto Fev 09, 2023 | 14:57 / Konfranslar, iclaslar
Düşərgə Avropa Komissiyası (AK) və AMEA tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının, dövlət və özəl sektorlardan olan mütəxəssislərin “Horizon Avropa” Proqramında uğurlu iştirakının təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilib. Təlimlər Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənir və Avstriyadan olan ekspert Qorazd Veis (Gorazd Weiss) və italiyalı eksert Bruno Mourenza (Bruno Mourenza) tərəfindən aparılıb. Həmçinin “Zoom” platforması üzərindən AK-dan olan digər mütəxəssislər onlayn formatda qoşularaq fikir mübadiləsində iştirak ediblər.
Təlimin məqsədi “Horizon Avropa” Proqramı haqqında daha dolğun məlumat əldə etmək olub. Təlimlərdə “Horizon Avropa” Proqramının 2023-2024-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə kriteriyaları barədə məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb, nəzəri və praktik dərslər keçirilib, uğurlu təcrübə təqdim edilib.
Sonda dövlət və özəl sektorlardan olan 250-dən çox müraciətçi arasından seçilmiş 30 nəfərə sertifikatlar verilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarından Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ülkər İbrahimova və Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılovaya sertifikatlar təqdim edilib.

Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in a three-day training on writing project proposals on the Horizon Europe Program of the European Commission + Photo Feb 09, 2023 | 14:57 / Conferences, assemblies
The training was organized by the European Commission (EC) and ANAS in order to ensure the successful participation of Azerbaijani researchers, and specialists from the public and private sectors in the "Horizon Europe" Program. The trainings were supported by the European Union and conducted by Austrian expert Gorazd Weiss and Italian expert Bruno Mourenza. Also, other experts from the EC joined in the online format and participated in the exchange of ideas through the "Zoom" platform.
The purpose of the training was to get more complete information about the "Horizon Europe" Program. During the trainings, information about the work program of the "Horizon Europe" Program for 2023-2024, determining the challenges, the procedure for writing project proposals, and evaluation criteria were brought to the attention of the participants, and theoretical and practical lessons were held, and successful experience was presented.
In the end, certificates were awarded to 30 people selected from more than 250 applicants from the public and private sectors. Among the employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the leading researcher of the lab. of Photochemistry of chloroplasts, PhD Ulkar Ibrahimova and researcher of the lab. of Plant biotechnology  Gunay Ismayilova were presented certificates.