Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Avropa Komissiyasının “Horizon Avropa” Proqramı üzrə layihə təkliflərinin yazılmasına dair üçgünlük təlimdə iştirak ediblər + Foto Fev 09, 2023 | 14:57 / Konfranslar, iclaslar
Düşərgə Avropa Komissiyası (AK) və AMEA tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının, dövlət və özəl sektorlardan olan mütəxəssislərin “Horizon Avropa” Proqramında uğurlu iştirakının təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilib. Təlimlər Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənir və Avstriyadan olan ekspert Qorazd Veis (Gorazd Weiss) və italiyalı eksert Bruno Mourenza (Bruno Mourenza) tərəfindən aparılıb. Həmçinin “Zoom” platforması üzərindən AK-dan olan digər mütəxəssislər onlayn formatda qoşularaq fikir mübadiləsində iştirak ediblər.
Təlimin məqsədi “Horizon Avropa” Proqramı haqqında daha dolğun məlumat əldə etmək olub. Təlimlərdə “Horizon Avropa” Proqramının 2023-2024-cü illər üçün iş proqramı, çağırışların müəyyənləşdirilməsi, layihə təkliflərinin yazılma qaydası, qiymətləndirmə kriteriyaları barədə məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb, nəzəri və praktik dərslər keçirilib, uğurlu təcrübə təqdim edilib.
Sonda dövlət və özəl sektorlardan olan 250-dən çox müraciətçi arasından seçilmiş 30 nəfərə sertifikatlar verilib. Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarından Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ülkər İbrahimova və Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının elmi işçisi Günay İsmayılovaya sertifikatlar təqdim edilib.

Сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий приняли участие в трехдневном тренинге по написанию проектных предложений в рамках программы Европейской Комиссии Horizon Europe + Фото Фев 09, 2023 | 14:57 / Конференции, встречи
Тренинг был организован Европейской комиссией (ЕК) и НАНА с целью обеспечения успешного участия азербайджанских исследователей, экспертов из государственного и частного секторов в программе «Горизонт Европы». Трейнинги проводятся при поддержке Европейского Союза австрийским экспертом Гораздом Вайсом и итальянским экспертом Бруно Моуренца. Также к онлайн-формату присоединились и другие эксперты из ЕК, участвовавшие в обмене идеями через платформу «Zoom».
Целью тренинга было получение более полной информации о программе «Горизонт Европа». На тренингах до сведения участников была доведена информация о работе программы «Горизонт Европа» на 2023-2024 годы, определении задач, порядке написания проектных предложений, критерии оценки, проведены теоретические и практические занятия, и был представлен успешный опыт.
В итоге были вручены сертификаты 30 людям, отобранным из более чем 250 претендентов из государственного и частного секторов. Сертификаты были вручены сотрудникам Института молекулярной биологии и биотехнологий, ведущему научному сотруднику лаборатории фотохимии хлоропластов, д.ф.п.б. Улькар Ибрагимовой и научному сотруднику лаборатории биотехнологии растений Гюнай Исмаиловой.