MBBİ-də akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib + Foto İyn 25, 2023 | 15:43 / Mühüm hadisələr
İyunun 25-də dünyaşöhrətli alim, görkəmli ictimai-siyasi xadim, Əməkdar elm xadimi, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə AR ETN  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, AR KTN Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları, alimin tələbələri onun Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət etmiş, əziz xatirəsini yad edərək məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoymuşlar. Daha sonra Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda yubileylə əlaqədar olaraq anım tədbiri keçirilmişdir. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova akademikin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən bəhs edərək, müəlliminin bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə örnək olan müsbət insani keyfiyyətlərindən söz açıb. O qeyd edib ki, gözəl əməlləri, geniş diapazonlu elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, Azərbaycan və dünya elmi qarşısında müstəsna və təmənnasız xidmətləri, dövlətçiliyimizin qorunması yolundakı göstərdiyi fədakarlıqlara görə akademik Cəlal Əliyev hələ sağlığında ikən özünə əbədi abidə ucaltmışdır. Onun biologiya, kimya, fizika, riyaziyyat, aqrokimya yönümlü müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən uzaqgörənliklə seçərək rəhbərlik etdiyi laboratoriya və şöbələrə işə cəlb etməklə təqribən 50 il ərzində yetişdirdiyi 300-ə yaxın alim bu gün Azərbaycanda və dünyanın ABŞ, Böyük Britaniya, Yaponiya, Rusiya, Türkiyə, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsveç, Kanada, Almaniya və s. kimi onlarla qabaqcıl ölkəsinin tanınmış elm və təhsil mərkəzlərində, nüfuzlu universitetlərində tədqiqatçı və pedaqoq kimi fəaliyyət göstərir, akademik Cəlal Əliyevin elmi məktəbini və ümumən, Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edirlər. Onun elmi məsləhətçiliyi və rəhbərliyi ilə 15 elmlər doktoru, 81 elmlər namizədi hazırlanmşıdır. Akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı elmi məktəb yaşayır, ildən-ilə inkişaf edir və daim genişlənir. Bu məktəb gələcəkdə də yeni alim nəsillərini yetişdirəcək, Azərbaycan elmini yeni yüksəkliklərə qaldıraraq ölkəmizin və dövlətimizin daha da çiçəklənməsinə real töhfələr verəcəkdir.
Sonra akademik Cəlal Əliyevin tələbələri - AMEA-nın müxbir üzvləri, prof. İbrahim Əzizov və prof. Novruz Quliyev, REA-nın müxbir üzvü, Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi Süleyman Allahverdiyev, Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi, prof. Qərib Mürşüdov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai  və başqaları müəllimləri ilə bağlı xatirələrini bölüşərək, onun bir müəllim kimi ciddi və tələbkar olması ilə yanaşı, eyni zamanda qayğıkeşliyindən və  mehribanlığından, səmimi tələbə-müəllim münasibəti yaratmaq bacarığından söz açıblar. Qeyd olunub ki, Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin qazandığı nailiyyətlər məhz müəllimlərinin diqqəti, qayğısı və fədakar əməyinin nəticəsidir. Alimin zəngin elmi irsinin öyrənilməsi, qorunub saxlanılması, ləyaqətlə davam etdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi akademik Cəlal Əliyevin ruhuna və xatirəsinə ən böyük hədiyyədir. Elmə böyük töhfələr vermiş akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi ürəklərdə daim yaşayacaqdır.

An event was held at MBBI on the occasion of the 95th anniversary of the birth of academician Jalal Aliyev + Photo Jun 25, 2023 | 15:43 / Important events
On June 25, on the occasion of the 95th anniversary of the birth of Jalal Aliyev, a world-famous scientist, outstanding social and political figure, Honored scientist, academician, employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, the Research Institute of Crop Husbandry, the scientist's students visited his grave in the Honorary Alley. Later, a commemorative event was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies. Academician Irada Huseynova, vice-president of ANAS, director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, talked about the unparalleled services of the academician in the science of Azerbaijan. She noted that academician Jalal Aliyev erected an eternal monument to himself during his lifetime for his wonderful deeds, wide-ranging scientific and scientific-organizational activities, exceptional and selfless services to Azerbaijan and world science, and his sacrifices for the protection of our statehood. Nearly 300 scientists trained over 50 years are currently working in Azerbaijan, the USA, Great Britain, Japan, Russia, Turkey, South Korea, Australia, Sweden, Canada, and Germany, as researchers and teachers in renowned scientific and educational centers and prestigious universities. They represent academician Jalal Aliyev's scientific school and Azerbaijani science in general. 15 doctors of sciences and 81 candidates of sciences were trained under his supervision. The scientific school created by Academician Jalal Aliyev lives, develops year by year, and is constantly expanding. In the future, this school will train new generations of scientists, raise Azerbaijani science to new heights, and make real contributions to the further prosperity of our country and state.
Then academician Jalal Aliyev's students - correspondent members of ANAS, prof. Ibrahim Azizov and prof. Novruz Guliyev, correspondent member of RAS, Honored Scientist of the Russian Federation Suleyman Allahverdiyev, Honored Scientist of Azerbaijan, prof. Garib Murshudov, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Javanshir Talai, and others shared their memories about their teacher and spoke of his serious and demanding nature as a teacher, as well as his caring and kindness, and his ability to create a sincere student-teacher relationship. It was noted that the achievements of the students of Jalal Aliyev’s school are the result of the attention, care, and dedicated work of their teachers. The dear memory of Academician Jalal Aliyev, who made great contributions to science, will always live in our hearts.