MBBİ-də akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib + Foto İyn 25, 2023 | 15:43 / Mühüm hadisələr
İyunun 25-də dünyaşöhrətli alim, görkəmli ictimai-siyasi xadim, Əməkdar elm xadimi, akademik Cəlal Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə AR ETN  Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, AR KTN Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları, alimin tələbələri onun Fəxri xiyabandakı məzarını ziyarət etmiş, əziz xatirəsini yad edərək məzarı önünə əklillər və gül dəstələri qoymuşlar. Daha sonra Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda yubileylə əlaqədar olaraq anım tədbiri keçirilmişdir. AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova akademikin Azərbaycan elmindəki misilsiz xidmətlərindən bəhs edərək, müəlliminin bir şəxsiyyət kimi tələbələrinə örnək olan müsbət insani keyfiyyətlərindən söz açıb. O qeyd edib ki, gözəl əməlləri, geniş diapazonlu elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti, Azərbaycan və dünya elmi qarşısında müstəsna və təmənnasız xidmətləri, dövlətçiliyimizin qorunması yolundakı göstərdiyi fədakarlıqlara görə akademik Cəlal Əliyev hələ sağlığında ikən özünə əbədi abidə ucaltmışdır. Onun biologiya, kimya, fizika, riyaziyyat, aqrokimya yönümlü müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən uzaqgörənliklə seçərək rəhbərlik etdiyi laboratoriya və şöbələrə işə cəlb etməklə təqribən 50 il ərzində yetişdirdiyi 300-ə yaxın alim bu gün Azərbaycanda və dünyanın ABŞ, Böyük Britaniya, Yaponiya, Rusiya, Türkiyə, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsveç, Kanada, Almaniya və s. kimi onlarla qabaqcıl ölkəsinin tanınmış elm və təhsil mərkəzlərində, nüfuzlu universitetlərində tədqiqatçı və pedaqoq kimi fəaliyyət göstərir, akademik Cəlal Əliyevin elmi məktəbini və ümumən, Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edirlər. Onun elmi məsləhətçiliyi və rəhbərliyi ilə 15 elmlər doktoru, 81 elmlər namizədi hazırlanmşıdır. Akademik Cəlal Əliyevin yaratdığı elmi məktəb yaşayır, ildən-ilə inkişaf edir və daim genişlənir. Bu məktəb gələcəkdə də yeni alim nəsillərini yetişdirəcək, Azərbaycan elmini yeni yüksəkliklərə qaldıraraq ölkəmizin və dövlətimizin daha da çiçəklənməsinə real töhfələr verəcəkdir.
Sonra akademik Cəlal Əliyevin tələbələri - AMEA-nın müxbir üzvləri, prof. İbrahim Əzizov və prof. Novruz Quliyev, REA-nın müxbir üzvü, Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi Süleyman Allahverdiyev, Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi, prof. Qərib Mürşüdov, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Cavanşir Təlai  və başqaları müəllimləri ilə bağlı xatirələrini bölüşərək, onun bir müəllim kimi ciddi və tələbkar olması ilə yanaşı, eyni zamanda qayğıkeşliyindən və  mehribanlığından, səmimi tələbə-müəllim münasibəti yaratmaq bacarığından söz açıblar. Qeyd olunub ki, Cəlal Əliyev məktəbinin yetirmələrinin qazandığı nailiyyətlər məhz müəllimlərinin diqqəti, qayğısı və fədakar əməyinin nəticəsidir. Alimin zəngin elmi irsinin öyrənilməsi, qorunub saxlanılması, ləyaqətlə davam etdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi akademik Cəlal Əliyevin ruhuna və xatirəsinə ən böyük hədiyyədir. Elmə böyük töhfələr vermiş akademik Cəlal Əliyevin əziz xatirəsi ürəklərdə daim yaşayacaqdır.

В ИМББ состоялось мероприятие по случаю 95-летия со дня рождения академика Джалала Алиева + Фото Июн 25, 2023 | 15:43 / Важные события
25 июня, по случаю 95-летия со дня рождения всемирно известного ученого, видного общественного и политического деятеля, заслуженного деятеля науки, академика Джалала Алиева, сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР , сотрудники Института Земледелия МСХ АР и другие  последователи ученого посетили его могилу в Аллее почетного захоронения. Процессия возложила на могилу венки и букеты цветов, увековечив его светлую память. Позже, в связи с юбилеем, в Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось торжественное мероприятие. Генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова рассказала о беспримерных заслугах академика Джалала Алиева перед Азербайджанской наукой, о его человеческих и педагогических качествах, характеризующих его как великую личность. Она отметила, что за свои замечательные дела, широкую научную и научно-организационную деятельность, исключительные и беззаветные заслуги перед Азербайджанской и мировой наукой, жертвами во имя защиты нашей государственности академик Джалал Алиев еще при жизни воздвиг себе вечный памятник. Благодаря бесконечной мудрости, дальнозоркости, масштабности видения перспектив, он привлекал в лаборатории института талантливых выпускников в области биологии, химии, физики, математики, агрохимии из самых престижных университетов страны. В течение 50 -ти лет своей научной деятельности академик Джалал Алиев обучил около 300 учёных не только в Азербайджане, но и таких странах мира, как США, Великобритания, Япония, Россия, Турция Южная Корея, Австралия, Швеция, Канада, Германия и др. Его ученики работают исследователями и педагогами в известных научно-образовательных центрах и престижных университетах десятков передовых стран, представляя научную школу академика Джалала Алиева и азербайджанскую науку в целом. Под его научным руководством подготовлено 15 докторов и 81 кандидатов наук. Научная школа, созданная академиком Джалалом Алиевым, живет, год от года развивается и постоянно расширяется. В будущем эта школа подготовит новые поколения ученых, поднимет азербайджанскую науку на новую высоту и внесет реальный вклад в дальнейшее процветание нашей страны и государства.
Затем выступили члены-корреспонденты НАНА, проф. Ибрагим Азизов и проф. Новруз Гулиев, член-корреспондент РАН Заслуженный деятель науки РФ Сулейман Аллахвердиев, Заслуженный деятель науки Азербайджана, проф. Гариб Муршудов, доктор философии в области аграрных наук Джаваншир Талаи и другие ученики академика Джалала Алиева, которые поделились воспоминаниями о своем учителе, рассказали о его серьезном и требовательном характере, о его заботливости и доброте, способности создать искренниe отношения между учеником- и учителем. Было отмечено, что достижения учеников школы Джалала Алиева являются результатом внимания, заботы и самоотверженного труда их учителя. Изучать, сохранять, достойно продолжать и передавать будущим поколениям богатое научное наследие ученого – величайший дар памяти академика. Светлая память об академике Джалале Алиеве, внесшем большой вклад в науку, всегда будет жить в наших сердцах.