Akademik İradə Hüseynovaya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının mükafatı təqdim olunub + Foto Noy 22, 2023 | 14:14 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 9-da İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının  (İƏT) Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən 16-cı Zirvə toplantısı çərçivəsində Təşkilatın müxtəlif elm sahələri üzrə mükafatları təqdim olunub.
Elm və texnologiya sahəsi üzrə təşkilata üzv ölkələrin namizədləri sırasından AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qalib seçilib.
İƏT-nin Baş katibi Xusrav Nozirinin imzaladığı müvafiq sertifikat, medal, eləcə də pul mükafatı Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən Zirvə toplantısında iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əli Əlizadəyə təqdim olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində həmin mükafatın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli akademik İradə Hüseynovaya verilən bu mükafatın, həmçinin bütün Azərbaycan alimlərinin, eləcə də Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin uğuru olduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova ölkə rəhbərliyinə, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə və AMEA-ya dərin minnətdarlığını bildirib.
Sonra İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən 2023-cü ildə elm və texnologiya nominasiyası üzrə yüksək elmi nailiyyətlərinə görə təltif olunmuş AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovaya medal, sertifikat və pul mükafatı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının müxtəlif sahələr üzrə təsis etdiyi mükafatlar hər nominasiya üzrə Təşkilata üzv ölkələrdən təqdim edilmiş namizədlər sırasından seçilmiş bir nəfərə verilir.

Академику Ираде Гусейновой вручена награда Организации экономического сотрудничества + Фото Ноя 22, 2023 | 14:14 / Важные события
9 ноября в рамках 16-го Саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС), прошедшего в столице Узбекистана Ташкенте, были вручены награды Организации в различных областях науки. Победителем из числа кандидатов стран-членов организации в области науки и технологий была выбрана вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова. Соответствующий сертификат, медаль и денежная премия с подписью генерального секретаря ОИК Хусрава Нозири были вручены Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым Чрезвычайному и Полномочному Послу Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран Али Ализаде, участвовавшему в мероприятии. Встреча прошла на высшем уровне.
Церемония вручения награды прошла в Президиуме НАНА. Выступивший на мероприятии президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что награда, врученная академику Ираде Гусейновой, является успехом всех азербайджанских ученых, в том числе сотрудников кафедры биологических и медицинских наук Академии.  Академик Ирада Гусейнова выразила глубокую благодарность руководству страны, Посольству Азербайджанской Республики в Исламской Республике Иран и НАНА.  Затем вице-президенту НАНА академику Ираде Гусейновой, награжденной Организацией экономического сотрудничества за высокие научные достижения в номинации науки и технологий в 2023 году, были вручены медаль, сертификат и денежная премия. Следует отметить, что награды, учрежденные Организацией экономического сотрудничества в различных областях, вручаются одному человеку, выбранному из числа кандидатов, представленных странами-членами Организации по каждой номинации.