Akademik İradə Hüseynovaya İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının mükafatı təqdim olunub + Foto Noy 22, 2023 | 14:14 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 9-da İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının  (İƏT) Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən 16-cı Zirvə toplantısı çərçivəsində Təşkilatın müxtəlif elm sahələri üzrə mükafatları təqdim olunub.
Elm və texnologiya sahəsi üzrə təşkilata üzv ölkələrin namizədləri sırasından AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova qalib seçilib.
İƏT-nin Baş katibi Xusrav Nozirinin imzaladığı müvafiq sertifikat, medal, eləcə də pul mükafatı Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən Zirvə toplantısında iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əli Əlizadəyə təqdim olunub.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində həmin mükafatın təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli akademik İradə Hüseynovaya verilən bu mükafatın, həmçinin bütün Azərbaycan alimlərinin, eləcə də Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin uğuru olduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova ölkə rəhbərliyinə, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı səfirliyinə və AMEA-ya dərin minnətdarlığını bildirib.
Sonra İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən 2023-cü ildə elm və texnologiya nominasiyası üzrə yüksək elmi nailiyyətlərinə görə təltif olunmuş AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynovaya medal, sertifikat və pul mükafatı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının müxtəlif sahələr üzrə təsis etdiyi mükafatlar hər nominasiya üzrə Təşkilata üzv ölkələrdən təqdim edilmiş namizədlər sırasından seçilmiş bir nəfərə verilir.

Academician Irada Huseynova received an award from the Organization for Economic Cooperation + Photo Nov 22, 2023 | 14:14 / Important events
On November 9, within the framework of the 16th Summit of the Organization for Economic Cooperation (ECO), held in the capital of Uzbekistan, Tashkent, awards of the Organization were presented in various fields of science. Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, was chosen as the winner among the candidates of the member countries of the organization in the field of science and technology. The corresponding certificate, medal and cash award signed by the OIC Secretary General Khusrav Noziri were presented by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran Ali Alizadeh, who participated in the event. The meeting was held at the highest level.
The award ceremony took place at the Presidium of ANAS. Speaking at the event, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the award presented to academician Irada Huseynova is the success of all Azerbaijani scientists, including employees of the Division of Biological and Medical Sciences of the Academy. Academician Irada Huseynova expressed deep gratitude to the leadership of the country, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Islamic Republic of Iran and ANAS. Then, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova, awarded by the Organization of Economic Cooperation for high scientific achievements in the category of science and technology in 2023, was awarded a medal, certificate and cash prize. It should be noted that the awards established by the Organization of Economic Cooperation in various fields are awarded to one person selected among the candidates submitted by member countries of the Organization in each category.