BTEB-in Elmi şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurası ilə birgə iclası keçirilib + Foto Noy 24, 2023 | 12:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurası ilə birgə iclası keçirilib.
İclasda öncə bu yaxınlarda vəfat etmiş aqrar elm sahəsində tanınmış alim, AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) keçmiş direktoru, professor Fərman Quliyevin xatirəsi yad edilib.
Elmi şuranın və problem şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova professor Fərman Quliyevin elmi fəaliyyəti haqqında danışıb, xatirəsinin unudulmayacağını deyib. O, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyevin LREM-ə yeni direktor təyin edildiyini bildirib.
Sonra akademik İradə Hüseynova toplantı iştirakçılarına 29 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçiriləcəyi barədə məlumat verib. Natiq Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin təsdiqi haqqında” 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanının əhəmiyyətinə bir daha diqqət çəkib.
Sonra iclasda 2023-cü ildə elmi müəssisələrin (AR ETN Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, AR ETN Mikrobiologiya İnstitutu, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu) doktorantura və dissertanturalarına qəbul olunanların dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi Elmi şurasının, RETƏŞ-in Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurasının üzvləri, o cümlədən AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Pənah Muradov, Novruz Quliyev, aqrar elmləri doktoru Mustafa Mustafayev, eləcə də biologiya elmləri doktorları Aydın Əsgərov, Şakir Qasımov, Dilzarə Ağayeva və başqaları iştirak ediblər. Yeni qəbul olan doktorant və dissertantlar, onların elmi rəhbərləri mövzularla bağlı qoyulan sualları cavablandırıblar. Ümumilikdə 15, o cümlədən fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulla bağlı 12, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulla bağlı 3 mövzuya baxılıb, bəzi mövzuların adında düzəlişlər edilməklə onların hamısı təsdiq edilib.

A joint meeting of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences (DBMS) of ANAS with the Problem Council of the Republican Coordination Council of Scientific Research on Biological, Agricultural and Medical Sciences was held. + Photo Nov 24, 2023 | 12:00 / Conferences, assemblies
At the meeting, the memory of a famous scientist in the field of agricultural science, former director of the Lankaran Regional Scientific Center (LRSC) of ANAS, Professor Farman Guliyev, who died recently, was honored.
Chairman of the Scientific and Problem Council, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova spoke about the scientific activities of Professor Farman Guliyev and said that his memory will not be forgotten. She reported that Doctor of Philology Mehman Aliyev had been appointed as the new director of the LRSC.
Then academician Irada Huseynova informed the meeting participants that the General Assembly of ANAS will be held on November 29, 2023. The speaker once again drew attention to the importance of the Decree of the President of the Azerbaijan Republic dated November 3, 2023 “On approval of the Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan”.
Then at the meeting there was a discussion of the topics of dissertations of those who were accepted into the doctoral programs of scientific institutions (Institute of Physiology named after Academician Abdulla Garayev MSE of the RA, Institute of Genetic Resources MSE of the RA, Institute of Microbiology MSE of the RA, Institute of Soil Science and Agrochemistry MSE of the RA) in 2023. The discussions were attended by members of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, the Problem Council of the RCCSR on Biological, Agricultural and Medical Sciences, as well as corresponding members of ANAS Zeynal Akparov, Panah Muradov, Novruz Guliyev, Doctor of Agricultural Sciences Mustafa Mustafayev, Doctors of Biological Sciences Aydin Askerov, Shakir Gasimov, Dilzara Aghayeva and others. Incoming doctoral and dissertant students and their supervisors answered questions on the topics. A total of 15 dissertation topics were reviewed, including 12 topics related to admission to doctoral studies for the preparation of a doctor of philosophy, and 3 topics related to admission to a dissertant for the preparation of a doctor of philosophy, and all of them were approved with some changes in the titles of the topics.