BTEB-in Elmi şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurası ilə birgə iclası keçirilib + Foto Noy 24, 2023 | 12:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) Elmi şurasının Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurası ilə birgə iclası keçirilib.
İclasda öncə bu yaxınlarda vəfat etmiş aqrar elm sahəsində tanınmış alim, AMEA Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) keçmiş direktoru, professor Fərman Quliyevin xatirəsi yad edilib.
Elmi şuranın və problem şurasının sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova professor Fərman Quliyevin elmi fəaliyyəti haqqında danışıb, xatirəsinin unudulmayacağını deyib. O, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Əliyevin LREM-ə yeni direktor təyin edildiyini bildirib.
Sonra akademik İradə Hüseynova toplantı iştirakçılarına 29 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Ümumi Yığıncağının keçiriləcəyi barədə məlumat verib. Natiq Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi”nin təsdiqi haqqında” 3 noyabr 2023-cü il tarixli Fərmanının əhəmiyyətinə bir daha diqqət çəkib.
Sonra iclasda 2023-cü ildə elmi müəssisələrin (AR ETN Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutu, AR ETN Mikrobiologiya İnstitutu, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu) doktorantura və dissertanturalarına qəbul olunanların dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi Elmi şurasının, RETƏŞ-in Biologiya, aqrar və tibb elmləri üzrə problem şurasının üzvləri, o cümlədən AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Pənah Muradov, Novruz Quliyev, aqrar elmləri doktoru Mustafa Mustafayev, eləcə də biologiya elmləri doktorları Aydın Əsgərov, Şakir Qasımov, Dilzarə Ağayeva və başqaları iştirak ediblər. Yeni qəbul olan doktorant və dissertantlar, onların elmi rəhbərləri mövzularla bağlı qoyulan sualları cavablandırıblar. Ümumilikdə 15, o cümlədən fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbulla bağlı 12, fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya qəbulla bağlı 3 mövzuya baxılıb, bəzi mövzuların adında düzəlişlər edilməklə onların hamısı təsdiq edilib.

Состоялось совместное заседание Ученого совета ОБМН с Проблемным советом по биологическим, сельскохозяйственным и медицинским наукам + Фото Ноя 24, 2023 | 12:00 / Конференции, встречи
Состоялось совместное заседание Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук (БТБЭ) НАНА с Проблемным советом Республиканского координационного совета научных исследований по биологическим, сельскохозяйственным и медицинским наукам.
На встрече была почтита память известного ученого в области аграрной науки, бывшего директора Лянкяранского регионального научного центра (ЛРНЦ) НАНА, профессора Фармана Гулиева, скончавшегося недавно.
Председатель ученого и проблемного совета, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова рассказала о научной деятельности профессора Фармана Гулиева и сказала, что его память не будет забыта. Она сообщила, что новым директором ЛРНЦ назначен доктор филологических наук Мехман Алиев.
Затем академик Ирада Гусейнова проинформировала участников встречи, что Генеральная ассамблея НАНА состоится 29 ноября 2023 года. Спикер еще раз обратила внимание на важность Указа Президента Азербайджанской Республики от 3 ноября 2023 года «Об утверждении Устава Национальной академии наук Азербайджана».
Затем на заседании состоялось обсуждение тем диссертаций тех, кто был принят в докторантуру и диссертантуру научных учреждений (Институт физиологии им. академика Абдуллы Гараева МНО АР, Институт генетических ресурсов МНО АР, Институт микробиологии МНО АР, Институт почвоведения и агрохимии МНО АР) в 2023 году. В обсуждениях приняли участие члены Ученого совета Отделения биологии и медицинских наук НАНА, Проблемного совета РКСНИ по биологическим, сельскохозяйственным и медицинским наукам, а также члены-корреспонденты НАНА Зейнал Акпаров, Панах Мурадов, Новруз Гулиев, доктор сельскохозяйственных наук Мустафа Мустафаев, а также доктора биологических наук Айдын Аскеров, Шакир Гасымов, Дильзаре Агаева и другие. Поступившие докторанты и диссертанты, их научные руководители ответили на вопросы по темам. Всего было рассмотрено 15 диссертационных тем, в том числе 12 тем, связанных с поступлением в докторантуру для подготовки доктора философии, и 3 темы, связанных с поступлением в диссертантуру для подготовки доктора философии, и все они были одобрены с некоторыми изменениями в названиях тем.