MBBİ-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Dek 13, 2023 | 11:15 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və institutun əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib və məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Sonra Azərbaycan xalqının müdrik rəhbəri və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar MBBİ-də tədbir keçirilib. Öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.Anım tədbirini giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini bildirib. Heydər Əliyev sadəliyi, səmimiyyəti, vətənpərvərliyi və yüksək insani keyfiyyətləri ilə hər bir azərbaycanlının qəlbində unudulmaz izlər buraxıb. Heydər Əliyevin sarsılmaz polad iradəsi və qətiyyəti, xalqın tərəqqisi yolunda yorulmaq bilmədən çalışması, fədakar əməyi sayəsində müasir Azərbaycanın bünövrəsi qoyulub. Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yolu 1969-cu ildən – məhz onun birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra başlayıb. 1993-cü ildə Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində Azərbaycanda sabitlik bərqərar olub. Bu gün Ulu Öndərin varisi, Prezident İlham Əliyev Ümummilli Liderin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasətinin uğurla davam etdirir. Azərbaycan xalqının 44 günlük müharibədə qələbə çalması və işğal altında olan torpaqların azad edilməsi Azərbaycan Respublikasının siyasi rəhbərliyinin və Azərbaycan xalqının sıx birliyini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mahirə Məmmədova, Səmra Mirzəyeva, doktorant Aygün Sadiqova və başqaları çıxış edərək xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri barədə fikirlərini bildiriblər.

An event dedicated to the day in memory of National Leader Heydar Aliyev was held at IMBB + Photo Dec 13, 2023 | 11:15 / Important events
The director general of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova, and the staff of the institute paid tribute to the memory of national leader Heydar Aliyev on the Alley of Honor and laid flowers at his grave. Then, an event dedicated to the memory day of a wise leader and a genius politician of the Azerbaijan People, Heydar Aliyev, was held at IMBB. Before the opening of the event, the bright memory of the wise leader and brilliant politician of Azerbaijan was honored with a minute of silence. The commemorative event was opened by the director general of the institute, Academician Irada Huseynova. She noted that Heydar Aliyev was the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, a world-renowned politician, an extraordinary personality, with phenomenal political abilities, and rich experience of statesmanship. He became a living legend, represented his masterpiece, independent Azerbaijan, with honor and dignity all over the world. With his simplicity, sincerity, patriotism and high human qualities, Heydar Aliyev left an unforgettable mark in the heart of every Azerbaijani. The foundation of modern Azerbaijan was laid thanks to the unshakable iron will and determination of Heydar Aliyev, his tireless and selfless work for the progress of our people. Azerbaijan's path to independent state building began in 1969 - exactly after he came to power for the first time. As a result of Heydar Aliyev's return to power in 1993, stability was established in Azerbaijan. Today, the successor of the Great Leader, President Ilham Aliyev, successfully continues the thoughtful and purposeful policy of the National Leader. The victory of the Azerbaijani people in the 44-day war and the liberation of the occupied lands once again demonstrated to the whole world the close unity of the political leadership of the Republic of Azerbaijan and the people of Azerbaijan.
At the event, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Shahniyar Bayramov, doctors of philosophy in biology Mahira Mammadova, Samra Mirzayeva, doctoral student Aygun Sadigova and others spoke and expressed their views on the historical services of the National Leader of our people Heydar Aliyev.