MBBİ-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib + Foto Dek 13, 2023 | 11:15 / Mühüm hadisələr
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova və institutun əməkdaşları Fəxri xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib və məzarı önünə gül dəstələri qoyublar. Sonra Azərbaycan xalqının müdrik rəhbəri və dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar MBBİ-də tədbir keçirilib. Öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.Anım tədbirini giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasi xadim, qeyri-adi şəxsiyyəti, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, fenomenal siyasi bacarığı, böyük istedadı ilə fərqlənən xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrildiyini və öz şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanı bütün dünyada şərəf və ləyaqətlə təmsil etdiyini bildirib. Heydər Əliyev sadəliyi, səmimiyyəti, vətənpərvərliyi və yüksək insani keyfiyyətləri ilə hər bir azərbaycanlının qəlbində unudulmaz izlər buraxıb. Heydər Əliyevin sarsılmaz polad iradəsi və qətiyyəti, xalqın tərəqqisi yolunda yorulmaq bilmədən çalışması, fədakar əməyi sayəsində müasir Azərbaycanın bünövrəsi qoyulub. Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğuna aparan yolu 1969-cu ildən – məhz onun birinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra başlayıb. 1993-cü ildə Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışı nəticəsində Azərbaycanda sabitlik bərqərar olub. Bu gün Ulu Öndərin varisi, Prezident İlham Əliyev Ümummilli Liderin düşünülmüş və məqsədyönlü siyasətinin uğurla davam etdirir. Azərbaycan xalqının 44 günlük müharibədə qələbə çalması və işğal altında olan torpaqların azad edilməsi Azərbaycan Respublikasının siyasi rəhbərliyinin və Azərbaycan xalqının sıx birliyini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, biologiya elmlər doktorları Səftər Süleymanov, Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Mahirə Məmmədova, Səmra Mirzəyeva, doktorant Aygün Sadiqova və başqaları çıxış edərək xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri barədə fikirlərini bildiriblər.

В ИМББ состоялось мероприятие, посвященное дню памяти общенационального лидера Гейдара Алиева + Фото Дек 13, 2023 | 11:15 / Важные события
Генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР академик Ирада Гусейнова и сотрудники института почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева на Аллее почётного захоронения и возложили цветы к его могиле.  Затем в ИМББ состоялось мероприятие, посвященное дню памяти Гейдара Алиева.  Перед открытием мероприятия присутствующие минутой молчания почтили светлую память мудрого лидера и гениального политика Азербайджана. Памятное мероприятие вступительной речью открыла генеральный директор института академик Ирада Гусейнова. Она отметила, что Гейдар Алиев был архитектором и основателем независимого Азербайджанского государства, всемирно известным политическим деятелем, неординарной личностью, с феноменальными политическими способностями, богатым опытом государственного управления. Он еще при жизни стал живой легендой, а созданный им в лице Азербайджана шедевр занял достойное место в мировом сообществе. Своей простотой, искренностью, патриотизмом и высокими человеческими качествами Гейдар Алиев оставил незабываемый след в сердце каждого азербайджанца.  Фундамент современного Азербайджана был заложен благодаря непоколебимой железной воле и решимости Гейдара Алиева, его неустанному и самоотверженному труду во имя прогресса нашего народа. Путь Азербайджана к построению независимого государства начался в 1969 году – ровно после того, как он впервые пришел к власти.  В результате возвращения Гейдара Алиева к власти в 1993 году в Азербайджане установилась стабильность.  Сегодня преемник Великого лидера – Президент Ильхам Алиев успешно продолжает продуманную и целеустремленную политику Общенационального лидера.  Победа азербайджанского народа в 44-дневной войне и освобождение оккупированных земель еще раз продемонстрировали всему миру тесное единство политического руководства Азербайджанской Республики и азербайджанского народа.
На мероприятии выступили и высказали свое мнение по поводу исторических заслуг Национального Лидера нашего народа - Гейдара Алиеваа, член- корр. НАНА Ибрагим Азизов, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии Махира Мамедова, Самра Мирзоева, докторант Айгюн Садыгова и др.