“Azərbaycan Tələbələrinin Elm və İnnovasiya Forumu” keçirilib + Foto Dek 20, 2023 | 10:58 / Konfranslar, iclaslar
“Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin “Elm və İnnovasiya” proqramının təşkilatçılığı, Təhsilin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Texniki Universitetinin dəstəyi ilə “Azərbaycan Tələbələrinin Elm və İnnovasiya Forumu” həyata keçirilib.
Tələbələri elm və innovasiyalar istiqamətində davamlı fəaliyyətə cəlb etmək, Azərbaycan tələbələrinin elm sahəsində aparıcı mövqe tutmaqlarına yön vermək, həmçinin elmi araşdırmaların və sərbəst məqalə yazmağın əsaslarını öyrətmək məqsədi ilə həyata keçirilmiş forumda ali təhsil müəssisələrinin təbiət elmləri ixtisaslarında bakalavr və magistr pilləsində təhsil alan 80 tələbə iştirak edib.
Forum Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və bütöv Azərbaycan uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin ehtiram və qürur hissi ilə yad edilməsi ilə başlayıb.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Təhsilin İnkişafı Fondunun Layihələrin idarə olunması və biznesin inkişafı şöbəsinin əməkdaşı Rəsul Həşimov tələbələri salamlayıb və elm yolunda daim öz üzərində çalışan tələbələrin fəaliyyətinin təqdirə layiq olduğunu qeyd edərək ölkəmizdə tələbələr üçün yaradılan bir çox təhsil imkanlarına əlçatanlıqdan bəhs edib.
Forumun açılış mərasimi “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin sədri Leyla Zeynalovanın çıxışı ilə davam edib. O, forumun elm sahəsindəki gələcək liderləri bir araya toplamaq, həmçinin tələbələri öyrətmək və ilhamlandırmaq məqsədi ilə təşkil edilməsindən bəhs edib.
Tədbirin davamında tələbələr üçün Milli Onkologiya Mərkəzinin Molekulyar Onkologiya laboratoriyasının müdiri Leylaxanım Məlikova, Amerika Psixoloqlar Assosiyasının üzvü, Psixi alqoritimlər nəzəriyyəsinin müəllifi Klinik Psixoloq Rövşən Nəzərli, Eksperimental Psixoloji laboratoriyanın direktoru Fidan Qənbərli, Milli Onkologiya Mərkəzinin həkimi Səbinə Mehdizadə, Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova, ADA Universitetinin müəllimi, sosial tədqiqatçı İnqilab Şahbazov, İRİA-nın İnnovasiya Ekosistemi departamentinin baş layihə meneceri Camal Ağayev, “Zəhra kosmosda” platformasının təsisçisi Zəhra İmanova, ADMİU-nun Keyfiyyətin Təminatı və Strateji Planlaşdırma şöbəsinin müdir müavini Elçin Cəfərov və Corc Vaçinqton Universitetinin doktorantı Sani Salehin iştirakı ilə panel sessiyalar həyata keçirilib.
“Yeni nəsil elmdə səyahət”, “Məqalə yazmaq sənəti”, “İnnovasiya və gələcəyə yönəlik həllər” mözularında keçirilmiş panel sessiyaların sonunda forum iştirakçılarının sualları cavablandırılıb və maraqlı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, forum çərçivəsində elm və innovasiya sahəsindəki geniş spektrdəki tədqiqatları və ideyaları özündə əks etdirən 9 poster təqdimat sərgilənib və spikerlər tərəfindən dəyərləndirilib.

“Science and Innovation Forum of Azerbaijani Students" was held + Photo Dec 20, 2023 | 10:58 / Conferences, assemblies
"Science and Innovation Forum of Azerbaijani Students" was organized by the "Science and Innovation" program of the "One Volunteer" Students' Cooperation Public Union, with the support of the Education Development Fund and Azerbaijan Technical University.
80 undergraduate and graduate students in natural sciences of higher educational institutions participated in the forum, which was held with the aim of attracting students to continuous activity in the direction of science and innovation, directing Azerbaijani students to take a leading position in the field of science, and also teaching the basics of scientific research and writing free articles.
The forum began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by the commemoration of the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev and our heroes who died for the sake of the whole of Azerbaijan with a sense of respect and pride.
Rasul Hashimov, an employee of the Department of Project Management and Business Development of the Education Development Fund, who gave an introductory speech, greeted the students and noted that the activities of students who constantly work on themselves in the field of science are worthy of appreciation, and spoke about the accessibility of many educational opportunities created for students in our country.
The opening ceremony of the forum continued with the speech of Leyla Zeynalova, the chairperson of the "One Volunteer" Student Cooperation Public Union. She said that the forum was organized to bring together future leaders in the field of science, as well as to educate and inspire students.
In the continuation of the event, panel sessions were held with the participation of Leilakhanim Malikova, head of the Molecular Oncology Laboratory of the National Oncology Center, Clinical Psychologist Rovshan Nazarli, a member of the American Psychological Association, the author of the theory of mental algorithms, Fidan Ganbarli, director of the Experimental Psychological Laboratory, Sabina Mehdizadeh, doctor of the National Oncology Center, Nargiz Bayramova, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education, teacher of ADA University, social researcher Ingilab Shahbazov, Jamal Agayev, chief project manager of the Innovation Ecosystem department of IDDA, Zahra Imanova, the founder of the "Zahra in space" platform, Elchin Jafarov, Deputy Head of theDepartment of Quality Assurance and Strategic Planning of ASUCA and Sani Saleh, PhD student at George Washington University.
At the end of the panel sessions on the topics "Journey in the new generation of science", "Art of article writing", "Innovation and future-oriented solutions", the questions of the forum participants were answered and interesting discussions were held.
It should be noted that within the framework of the forum, 9 poster presentations containing a wide range of research and ideas in the field of science and innovation were exhibited and evaluated by the speakers.