“Azərbaycan Tələbələrinin Elm və İnnovasiya Forumu” keçirilib + Foto Dek 20, 2023 | 10:58 / Konfranslar, iclaslar
“Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin “Elm və İnnovasiya” proqramının təşkilatçılığı, Təhsilin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Texniki Universitetinin dəstəyi ilə “Azərbaycan Tələbələrinin Elm və İnnovasiya Forumu” həyata keçirilib.
Tələbələri elm və innovasiyalar istiqamətində davamlı fəaliyyətə cəlb etmək, Azərbaycan tələbələrinin elm sahəsində aparıcı mövqe tutmaqlarına yön vermək, həmçinin elmi araşdırmaların və sərbəst məqalə yazmağın əsaslarını öyrətmək məqsədi ilə həyata keçirilmiş forumda ali təhsil müəssisələrinin təbiət elmləri ixtisaslarında bakalavr və magistr pilləsində təhsil alan 80 tələbə iştirak edib.
Forum Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və bütöv Azərbaycan uğrunda canından keçmiş qəhrəmanlarımızın əziz xatirəsinin ehtiram və qürur hissi ilə yad edilməsi ilə başlayıb.
Giriş nitqi ilə çıxış edən Təhsilin İnkişafı Fondunun Layihələrin idarə olunması və biznesin inkişafı şöbəsinin əməkdaşı Rəsul Həşimov tələbələri salamlayıb və elm yolunda daim öz üzərində çalışan tələbələrin fəaliyyətinin təqdirə layiq olduğunu qeyd edərək ölkəmizdə tələbələr üçün yaradılan bir çox təhsil imkanlarına əlçatanlıqdan bəhs edib.
Forumun açılış mərasimi “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin sədri Leyla Zeynalovanın çıxışı ilə davam edib. O, forumun elm sahəsindəki gələcək liderləri bir araya toplamaq, həmçinin tələbələri öyrətmək və ilhamlandırmaq məqsədi ilə təşkil edilməsindən bəhs edib.
Tədbirin davamında tələbələr üçün Milli Onkologiya Mərkəzinin Molekulyar Onkologiya laboratoriyasının müdiri Leylaxanım Məlikova, Amerika Psixoloqlar Assosiyasının üzvü, Psixi alqoritimlər nəzəriyyəsinin müəllifi Klinik Psixoloq Rövşən Nəzərli, Eksperimental Psixoloji laboratoriyanın direktoru Fidan Qənbərli, Milli Onkologiya Mərkəzinin həkimi Səbinə Mehdizadə, Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Nərgiz Bayramova, ADA Universitetinin müəllimi, sosial tədqiqatçı İnqilab Şahbazov, İRİA-nın İnnovasiya Ekosistemi departamentinin baş layihə meneceri Camal Ağayev, “Zəhra kosmosda” platformasının təsisçisi Zəhra İmanova, ADMİU-nun Keyfiyyətin Təminatı və Strateji Planlaşdırma şöbəsinin müdir müavini Elçin Cəfərov və Corc Vaçinqton Universitetinin doktorantı Sani Salehin iştirakı ilə panel sessiyalar həyata keçirilib.
“Yeni nəsil elmdə səyahət”, “Məqalə yazmaq sənəti”, “İnnovasiya və gələcəyə yönəlik həllər” mözularında keçirilmiş panel sessiyaların sonunda forum iştirakçılarının sualları cavablandırılıb və maraqlı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, forum çərçivəsində elm və innovasiya sahəsindəki geniş spektrdəki tədqiqatları və ideyaları özündə əks etdirən 9 poster təqdimat sərgilənib və spikerlər tərəfindən dəyərləndirilib.

Состоялся «Научно-инновационный форум студентов Азербайджана» + Фото Дек 20, 2023 | 10:58 / Конференции, встречи
«Азербайджанский студенческий форум науки и инноваций» был организован программой «Наука и инновации» Общественного объединения студенческого сотрудничества «Один волонтер» при поддержке Фонда развития образования и Азербайджанского технического университета.В форуме приняли участие 80 студентов и аспирантов высших учебных заведений, обучающихся на факультетах естественных наук. Мероприятие было организовано с целью привлечения азербайджанских студентов к постоянной деятельности в области науки и инноваций, ориентации на занятие лидирующих позиций в этих областях. Кроме того, предполагалось преподавание студентам основ научных исследований и обучение работе с сайтами бесплатного размещения статей.
Работа форума началась с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего присутствующие с чувством уважения и гордости почтили светлую память Великого лидера Гейдара Алиева и наших героев, отдавших жизни за Родину. Выступивший со вступительной речью сотрудник отдела управления проектами и развития бизнеса Фонда развития образования Расул Гашимов поприветствовал собравшихся и отметил, что деятельность студентов, которые постоянно работают над собой в сфере науки, достойна высокой оценки, рассказал о доступности многих образовательных возможностей, созданных в Азербайджане для получения студентами качественных и актуальных знаний. Церемония открытия форума продолжилась выступлением Лейлы Зейналовой-председателя Общественного объединения студенческого сотрудничества «Один волонтер». Она также отметила, что форум организован с целью собрать вместе будущих лидеров в области науки, обучить и вдохновить студентов на эффективное использование своей силы и знаний в осуществлении стратегически важных вопросов. В продолжение мероприятия состоялись пленарные сессии с участием Лейлы ханум Меликовой - заведующей лабораторией молекулярной онкологии Национального онкологического центра; клинического психолога Ровшана Назарли - члена Американской психологической ассоциации  автора теории ментальных алгоритмов; директора Экспериментальной Психологической лаборатории Фидан Ганбарли-врача Национального центра онкологии Сабины Мехдизаде; Наргиз Байрамовой - председателя Совета молодых ученых и специалистов Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР; преподавателя Университета ADA, социолога Ингилаба Шахбазова; Джамала Агаева - главного менеджера проектов отдела инновационной экосистемы ИРИА,
Захры Имановой - основателя платформы «Захра космосда»; Эльчина Джафарова - заместителя руководителя отделом обеспечения качества и стратегического планирования АДМИУ и Сани Салех - докторанта Университета Джорджа Вашингтона.
По итогам панельных сессий по темам «Путешествие в науку нового поколения», «Искусство написания статей», «Инновации и перспективные решения» на вопросы участников форума были даны исчерпывающие ответы и состоялись интересные дискуссии.
Стоит отметить, что в рамках форума было выставлено и оценено спикерами 9 стендовых докладов, содержащих широкий спектр исследований и идей в области науки и инноваций.