AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib. Əvvəlcə Elmi şuranın üzvü, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. İclasda  institutda 2024-cü ildə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işləri və elmi tədbirlər planı müzakirə edilərək təsdiqlənib. İş planına daxil edilən məsələlərlə bağlı təkliflər dinlənilib. İngilis dilində nəşr edilən “Transactions of the Institute of Molecular Biology & Biotechnologies” jurnalının elektron versiyasının beynəlxalq bazalara daxil edilməsi və təbliği istiqamətində işlərin davam etdirilməsi və 2024-ci ildə jurnalın 8-ci cildinin I nömrəsinə məqalə qəbulunın başlanması haqqında məlumat verilib. b.ü.f.d. Ülkər İbrahimovanın müəllifliyi ilə “Bugdada duz stresi ilə induksiya olunan morfoloji, fizioloji və biokimyəvi dəyişikliklər” adlı monoqrafiyanın dərc olunmasının məqsədəuyğunluğu barədə məsələ müzakirə olunub.
İclasda həmçinin, Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamından irəli gələn məsələlər, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Çərçivə Konvensiyası (COP 29) ilə bağlı həyata keçiriləcək tədbirlər müzakirə olunub.

В ИМББ состоялось заседание Ученого совета + Фото Фев 06, 2024 | 14:57 / Конференции, встречи
Состоялось заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР. Сначала минутой молчания почтили память Исмаила Зульфугарова - члена Научного совета, директора международной лаборатории протеомики, доктора философии по биологии.
Затем генеральный директор института академик Ирада Гусейнова ознакомила членов Совета с вопросами повестки дня. На совещании был обсужден и утвержден план научно-исследовательских работ и научных мероприятий, которые планируется провести в институте в 2024 году. Были заслушаны предложения по вопросам, включенным в план работы. Сообщалось, что электронная версия журнала «Труды Института молекулярной биологии и биотехнологий», издаваемая на английском языке, продолжает включаться в международную базу данных, а статьи будут приниматься в I выпуск 8-го тома журнала. Далее обсуждался вопрос о целесообразности издания монографии Улькар Ибрагимовой «Морфологические, физиологические и биохимические изменения, вызванные  солевым стрессом у пшеницы».
На заседании были рассмотрены вопросы, вытекающие из Указа Президента Азербайджанской Республики от 25 декабря 2023 года об объявлении в Азербайджане 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» и меры, необходимые для реализации указа. Также обсуждалась участие в мероприятиях, связанных с Рамочной конвенцией ООН об изменении климата (COP 29).