AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib. Əvvəlcə Elmi şuranın üzvü, Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarovun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. İclasda  institutda 2024-cü ildə yerinə yetiriləcək elmi-tədqiqat işləri və elmi tədbirlər planı müzakirə edilərək təsdiqlənib. İş planına daxil edilən məsələlərlə bağlı təkliflər dinlənilib. İngilis dilində nəşr edilən “Transactions of the Institute of Molecular Biology & Biotechnologies” jurnalının elektron versiyasının beynəlxalq bazalara daxil edilməsi və təbliği istiqamətində işlərin davam etdirilməsi və 2024-ci ildə jurnalın 8-ci cildinin I nömrəsinə məqalə qəbulunın başlanması haqqında məlumat verilib. b.ü.f.d. Ülkər İbrahimovanın müəllifliyi ilə “Bugdada duz stresi ilə induksiya olunan morfoloji, fizioloji və biokimyəvi dəyişikliklər” adlı monoqrafiyanın dərc olunmasının məqsədəuyğunluğu barədə məsələ müzakirə olunub.
İclasda həmçinin, Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamından irəli gələn məsələlər, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Çərçivə Konvensiyası (COP 29) ilə bağlı həyata keçiriləcək tədbirlər müzakirə olunub.

A meeting of the Scientific Council was held at IMBB + Photo Feb 06, 2024 | 14:57 / Conferences, assemblies
A meeting of the Scientific Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of AR MSE was held.
First, the memory of Ismayil Zulfugarov, member of the Scientific Council, head of the international laboratory of Proteomics, doctor of philosophy in biology, was commemorated with a minute of silence.
Then the general director of the institute, Academician Irada Huseynova, introduced the members of the Council to the issues on the agenda. At the meeting, the plan for scientific research and scientific events to be performed in the institute in 2024 was discussed and approved. Proposals regarding issues included in the work plan were made. It was reported that work will continue to include the electronic version of the journal "Transactions of the Institute of Molecular Biology & Biotechnologies", published in English, in the international databases and that articles will be accepted for issue 1 of the 8th volume of the journal in 2024.
The feasibility of publishing a monograph "Morphological, physiological and biochemical changes induced by salt stress in wheat" authored by PhD Ulkar Ibrahimova was discussed.
The issues arising from the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 25, 2023, on the declaration of 2024 as the "Year of Solidarity for the Green World" in the Republic of Azerbaijan, measures to be implemented in connection with the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP 29) were also discussed at the meeting.