Elm sahəsi üzrə Prezident mükafatı ilə təltif olunan Gülnar Abdullayeva MBBİ-də keçirilən elmi seminarda çıxış edib + Foto Fev 08, 2024 | 16:36 / Seminarlar
Fevralın 8-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən elmi seminarda institutun kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva çıxış edib. 2018-ci ildə MBBİ-də Molekulyar Biologiya ixtisası üzrə magistratura təhsilini başa vuran Gülnar Abdullayeva İslam İnkişaf Bankının PhD təqaüd proqramının qalibi olub və hazırda Birləşmiş Krallığın Oksford Universitetində tədqiqatlarını tamamlayıb. Gülnar Abdullayeva "Bağırsaq xərçəngində hüceyrə differensiasiyasının molekulyar əsaslarının öyrənilməsi" mövzusunda dissertasiya işini müdafiəyə təqdim etmək ərəfəsindədir. Qeyd edək ki, Gülnar Abdullayeva Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Elm sahəsi üzrə Prezident mükafatına layiq görülüb.
Gülnar Abdullayeva apardığı tədqiqatlar zamanı MUC2(MUCİN2) və Trefoil factor 3 adlı zülalları kodlaşdıran qoblet hüceyrələrinə spesifik genetik markerlər vasitəsilə 100-dən çox bağırsaq xərçəngi hüceyrə xətlərinin klassifikasiyasını həyata keçirib. Təhsil aldığı müddətdə gənc tədqiqatçının 3 məqaləsi eLİfe və Cell Reports kimi yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub.
Gülnar Abdullayevanın çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Gənc tədqiqatçı verilən çoxsaylı sualları cavablandırıb. Gülnar Abdullayeva doktoranturanı bitirdikdən sonra qazandığı bilik və bacarıqlarını Azərbaycandakı gənc mütəxəssislərlə paylaşmaq və xərçəngin müalicəsinə böyük töhfələr vermək istədiyini ifadə edib. O, həmçinin qeyd edib ki, Oksford Universiteti ilə elmi əməkdaşlığın davam etməsi üçün bütün imkanlardan istifadə edəcək.

Gulnar Abdullayeva, who was awarded the Presidential Prize in the field of science, spoke at the scientific seminar held at IMBB + Photo Feb 08, 2024 | 16:36 / Seminars
Gulnar Abdullayeva, a junior researcher of the institute, gave a speech at the scientific seminar held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE RA on February 8. Gulnar Abdullayeva, who completed her master's degree in Molecular Biology at MBBI in 2018, won the PhD scholarship program of the Islamic Development Bank and is currently completing her studies at Oxford University in the UK. Gulnar Abdullayeva is about to submit her thesis on "Study of the molecular basis of cell differentiation in colon cancer" for defense. It should be noted that Gulnar Abdullayeva was awarded the Presidential Prize in the field of Science by the Decree of the President of the country Ilham Aliyev.
During her research, Gulnar Abdullayeva classified more than 100 colon cancer cell lines using genetic markers specific to goblet cells encoding proteins called MUC2 (MUCIN2) and Trefoil factor 3. During his studies, 3 articles of the young researcher were published in high-impact factor journals such as eLife and Cell Reports.
Gulnar Abdullayeva's speech was met with great interest by the participants of the seminar. The young researcher answered many questions. After completing her doctoral studies, Gulnar Abdullayeva said that she would like to share her knowledge and skills with young specialists in Azerbaijan and make great contributions to the treatment of cancer. She also noted that she will use all opportunities to continue scientific cooperation with Oxford University.