Elm sahəsi üzrə Prezident mükafatı ilə təltif olunan Gülnar Abdullayeva MBBİ-də keçirilən elmi seminarda çıxış edib + Foto Fev 08, 2024 | 16:36 / Seminarlar
Fevralın 8-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda keçirilən elmi seminarda institutun kiçik elmi işçisi Gülnar Abdullayeva çıxış edib. 2018-ci ildə MBBİ-də Molekulyar Biologiya ixtisası üzrə magistratura təhsilini başa vuran Gülnar Abdullayeva İslam İnkişaf Bankının PhD təqaüd proqramının qalibi olub və hazırda Birləşmiş Krallığın Oksford Universitetində tədqiqatlarını tamamlayıb. Gülnar Abdullayeva "Bağırsaq xərçəngində hüceyrə differensiasiyasının molekulyar əsaslarının öyrənilməsi" mövzusunda dissertasiya işini müdafiəyə təqdim etmək ərəfəsindədir. Qeyd edək ki, Gülnar Abdullayeva Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Elm sahəsi üzrə Prezident mükafatına layiq görülüb.
Gülnar Abdullayeva apardığı tədqiqatlar zamanı MUC2(MUCİN2) və Trefoil factor 3 adlı zülalları kodlaşdıran qoblet hüceyrələrinə spesifik genetik markerlər vasitəsilə 100-dən çox bağırsaq xərçəngi hüceyrə xətlərinin klassifikasiyasını həyata keçirib. Təhsil aldığı müddətdə gənc tədqiqatçının 3 məqaləsi eLİfe və Cell Reports kimi yüksək impakt faktorlu jurnallarda dərc olunub.
Gülnar Abdullayevanın çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Gənc tədqiqatçı verilən çoxsaylı sualları cavablandırıb. Gülnar Abdullayeva doktoranturanı bitirdikdən sonra qazandığı bilik və bacarıqlarını Azərbaycandakı gənc mütəxəssislərlə paylaşmaq və xərçəngin müalicəsinə böyük töhfələr vermək istədiyini ifadə edib. O, həmçinin qeyd edib ki, Oksford Universiteti ilə elmi əməkdaşlığın davam etməsi üçün bütün imkanlardan istifadə edəcək.

Гульнар Абдуллаева, удостоенная премии Президента в области науки, выступила на научном семинаре, прошедшем в ИМББ + Фото Фев 08, 2024 | 16:36 / Семинары
Младший научный сотрудник института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР Гульнар Абдуллаева 8 февраля выступила на научном семинаре института. Гульнар Абдуллаева в 2018 году получила в ИМББ степень магистра по специальности Молекулярная биология.  После получения степени магистра, она выиграла стипендиальную программу PhD Исламского банка развития и в настоящее время завершает обучение в Оксфордском университете в Великобритании. Гульнар Абдуллаева готовится к защите диссертации на тему «Изучение молекулярных основ дифференцировки клеток при раке толстой кишки». Отметим, что Указом Президента страны Ильхама Алиева Гульнар Абдуллаева удостоена Президентской премии в области науки.
В ходе своего исследования Гульнар Абдуллаева классифицировала более 100 клеточных линий рака толстой кишки, используя генетические маркеры, специфичные для бокаловидных клеток, кодирующие белки под названием MUC2 (MUCIN2) и фактор трилистника 3. За время учебы 3 статьи молодого исследователя были опубликованы в журналах с высоким импакт-фактором, таких как eLife и Cell Reports.
Выступление Гульнар Абдуллаевой было встречено участниками семинара с большим интересом.Молодой исследователь ответила на многочисленные вопросы присутствующих. Гульнар Абдуллаева выразила желание поделиться полученными знаниями и навыками с молодыми специалистами в Азербайджане и после окончания докторантуры применять полученные ею знания и опыт в лечение рака. Она также отметила, что будет использовать все возможности для продолжения научного сотрудничества с Оксфордским университетом.