Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsi anılıb + Foto ,Video Fev 26, 2024 | 16:55 / Tədbirlər
Fevralın 26-da AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Xocalı faciəsinin 32-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. Öncə tədbir iştirakçıları Xocalı qurbanlarının xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Xocalı soyqırımı Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq müharibəsinin gedişində dinc azərbaycanlı əhaliyə və ümumən bəşəriyyətə qarşı törətdiyi cinayətlərin ən dəhşətlisidir. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq, keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücum edib dinc əhaliyə misli görünməmiş qəddarlıqla divan tutublar. Erməni qəsbkarlarının törətdikləri dəhşətli qətliam nəticəsində 63-ü uşaq, 106-sı qadın, 70-i qoca olmaqla 613 nəfər dinc Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilib. Nəticədə 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərinin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi hələ də naməlumdur. Akademik İradə Hüseynova faciənin miqyasının və dəhşətlərinin sənədləşdirilməsində mərhum jurnalist Çingiz Mustafayevin xidmətlərini qeyd edib, xalqımızın Xocalı faciəsini heç zaman unutmayacağını bildirib. Natiq xüsusi diqqət çəkib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Xocalı faciəsinə siyasi qiymət verilib, Milli Məclisin 1994-cü il 24  fevral tarixli qərarına əsasən 26 fevral Xocalı soyqırımı günü elan edilib və bu barədə beynəlxalq təşkilatlara məlumat verilib. Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində görülən işlər ildən-ilə daha da genişlənir. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2008-ci il mayın 8-dən başlayan "Xocalıya ədalət" beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində dövlət qurumları, gənclər təşkilatları və ali təhsil müəssisələrində Xocalı soyqırımına həsr olunan təqdimatlar daimi xarakter alıb.
Akademik İradə Hüseynova 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan ordusu tərəfindən işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsinə, Vətən uğrunda şəhid olan qəhrəman oğul və qızlarımızın, Xocalıda və digər ərazilərimizdə erməni qətliamına məruz qalan mülki vətəndaşlarımızın qisasının döyüş meydanlarında alındığından fəxrlə danışıb.
Tədbirdə iştirak edən Xocalı sakini, faciənin şahidlərindən biri olan Mürvət Məmmədov həmin dəhşətli gündən bəhs edib. Əslən Qərbi Azərbaycandan olan M.Məmmədov 1988-ci ildə ailəsi ilə birlikdə Xocalıya köçübmüş. Xocalı qırğını zamanı ailə üzvlərini itirən M.Məmmədov erməni cəlladlarının törətdikləri qətllərdən, əsirlərə verdikləri işgəncələrdən bəhs edib.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov və Novruz Quliyev, biologiya üzrə elmlər doktoru Şahniyar Bayramov, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ələmdar Məmmədov, Nurməmməd Mustafayev, Səadət Xudaverdiyeva, Nərgiz Bayramova, Təchizat və Xidmət şöbəsinin müdiri Natiq Məmmədov çıxış ediblər. Çıxış edənlər bildiriblər ki, Xocalıda ermənilərin həyata keçirdiyi dəhşətli qətliam xalqımızın yaddaşından heç zaman silinməyəcəkdir. Erməni qatilləri ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verərək layiqli cəzalarını alacaqlar, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayacaq.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий почтили память жертв Ходжалинской трагедии + Фото ,Видео Фев 26, 2024 | 16:55 / Мероприятия
26 февраля в Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялось мероприятие по случаю 32-й годовщины Ходжалинской трагедии. В начале участники мероприятия почтили память жертв Ходжалы минутой молчания. Открывавшая мероприятие генеральный директор института академик Ирада Гусейнова отметила, что Ходжалинский геноцид является самым страшным из преступлений, совершенных Арменией против мирного азербайджанского населения и человечества в целом. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года вооруженные силы Армении грубо нарушили нормы и принципы международного права, атаковали город Ходжалы при участии расположенного в Ханкенди 366-го полка бывшей советской армии и с невиданной жестокостью расправились с мирным населением. В результате страшной резни, учиненной армянскими узурпаторами, погибло 613 мирных граждан Азербайджана, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков. В результате 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей потеряли обоих родителей, 130 детей потеряли одного из родителей, 487 мирных жителей получили серьезные ранения, 1275 человек были взяты в заложники. Судьба 150 заложников, в том числе 68 женщин и 26 детей, пока неизвестна. Академик Ирада Гусейнова отметила заслуги покойного журналиста Чингиза Мустафаева в документировании масштабов и ужасов трагедии и заявила, что наш народ никогда не забудет Ходжалинскую трагедию. Докладчик обратила особое внимание на то, что по инициативе Великого лидера Гейдара Алиева ходжалинской трагедии была дана политическая оценка и, согласно постановлению Милли Меджлиса от 24 февраля 1994 года 26 февраля было объявлено днем «Днем Ходжалинского геноцида и национального траура, о чем были проинформированы международные организации. По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой 8 мая 2008 года стартовала кампания «Справедливость к Ходжалы». В рамках кампании "Справедливость к Ходжалы!", которая с каждым годом приобретает все большие масштабы. В государственных учреждениях, молодежных организациях и высших учебных заведениях в рамках международной кампании «Справедливость к Ходжалы» регулярно проводятся презентации, посвященные Ходжалинскому геноциду.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что гордится освобождением наших оккупированных земель славной азербайджанской армией под руководством победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева. Гордится тем, что Азербайджан отомстил за героическую смерть наших сыновей и дочерей, павших шехидами за Родину, и мирных жителей, убитых армянами в Ходжалы и других районах страны.
Принимавший участие в мероприятии один из свидетелей трагедии, житель Ходжалы Мурват Мамедов рассказал о том страшном дне. Будучи родом из Западного Азербайджана, М.Мамедов в 1988 году вместе с семьей переехал в Ходжалы. Потерявший членов семьи во время Ходжалинской резни, он рассказал об убийствах, совершенных армянскими палачами, и пытках, которым они подвергали заключенных.Далее на мероприятии выступили члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов и Новруз Гулиев, доктор биологических наук Шахнияр Байрамов, доктора философии по биологии Аламдар Мамедов, Нурмамед Мустафаев, Саадат Худавердиева, Наргиз Байрамова, начальник отдела снабжения и сервиса Натиг Мамедов. Выступавшие заявили, что ужасная резня, устроенная армянами в Ходжалы, никогда не изгладится в памяти нашего народа. Армянские убийцы ответят перед судом и получат заслуженное наказание, кровь наших мучеников не останется на земле.В завершение мероприятия был показан фильм, посвященный Ходжалинской трагедии.