MBBİ-nin əməkdaşları "Elsevier” şirkəti tərəfindən “Scopus” və “ScienceDirect” bazalarından istifadə üzrə keçirilən təlimdə iştirak ediblər + Foto Mart 10, 2024 | 10:17 / Mühüm hadisələr
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin təşklilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində “Elsevier” şirkətinin nümayəndəsi Saide Sak tərəfindən təlim keçirilib. Təlimdə Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi-tədqiqat institutlarının və ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları iştirak ediblər. Üç gün davam edən təlimin əsas məqsədi iştirakçılara dünyanın ən böyük elmmetrik bazaları olan “Scopus” və “ScienceDirect”dən istifadə qaydaları barədə zəruri məlumatların çatdırılması olub.
Təlimdə AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları Beynəlxalq və İctimaiyyətlə Əlaqələr Şöbəsinin baş mütəxəssisi Nərmin Şeydəzadə, Bioinformatika laboratoriyasının mühəndis proqramlaşdırıcısı Nigar Hacıyeva və Kitabxana müdiri Günel Süleymanova iştirak edib.
Təlimində elmmetrik bazalarda müəllif profillərinin idarə olunması, tədqiqat işlərinin nəşr olunma prosesi, uğurlu tədqiqat üçün effektiv axtarış və təhlil üsulları, tədqiqat sahəsində əməkdaşlıqların qurulması kimi mövzular müzakirə olunub. Mövzu ilə bağlı təlim iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Сотрудники ИМББ приняли участие в обучении, проведенном компанией «Эльзевир» по использованию баз данных «Scopus» и «ScienceDirect» + Фото Мар 10, 2024 | 10:17 / Важные события
Тренинг, который был организован Государственном агентством по науке и высшему образованию, провелa представитель компании «Elsevier» Саиде Сак в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности при организации. В тренинге приняли участие сотрудники научно-исследовательских институтов и высших учебных заведений Министерства науки и образования. Основной целью трехдневного тренинга было предоставление участникам необходимой информации о правилах использования крупнейших мировых научных баз данных - Scopus и ScienceDirect.
В тренинге приняли участие сотрудники Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, главный специалист отдела международных и общественных связей Нармин Шейдезаде, инженер-программист лаборатории биоинформатики Нигяр Гаджиева и заведующая библиотекой Гюнель Сулейманова.
На тренинге обсуждались такие темы, как управление профилями авторов в базах данных Elmmetric, процесс публикации исследовательских работ, эффективные методы поиска и анализа для проведения успешных исследований, а также налаживание сотрудничества. На вопросы участников тренинга были даны исчерпывающие ответы.