Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Elm gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto Mart 28, 2024 | 14:00 / Tədbirlər
Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Elm gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova qədim tarixi və böyük ənənələri olan Azərbaycan elminin bu gün ölkəmizin hərtərəfli inkişafının hərəkətverici qüvvəsinə çevrildiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda təsis edilən Elm günü - martın 27-i eyni zamanda, akademiyanın yaradıldığı tarixə təsadüf edir. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının yaradılması ölkəmizin elm tarixinin şərəfli hadisəsidir. Azərbaycan cəmiyyətinin sonrakı bütün inkişaf mərhələlərində Elmlər Akademiyası mühüm rol oynayıb.
Elm adamlarının, tədqiqat müəssisələrinin və ümumən elmi fəaliyyətin böyük hamısı olmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə elmin inkişafında, elmi-texniki potensialın gücləndirilməsində, ən müasir və perspektiv sahələrdə yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlığında, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qorunması və yüksəlişində oynadığı mühüm rol daim xatırlanmalıdır.
Ulu Öndərin 15 may 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə Elmlər Akademiyasının adına “Milli” sözünün əlavə edilməsi əlamətdar hadisə hesab olunmalıdır.
Ümummilli Liderin Azərbaycanın sosial-iqtisadi, mədəni və mənəvi təşəkkülündə elmin rolunu, ölkənin ictimai-siyasi həyatında nüfuzunu və akademik elmin suveren Azərbaycan dövlətinin tərəqqisinin təminatçısı olduğunu ön plana çəkən elm siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xalqın gələcəyinin məhz elm və təhsillə bağlı olduğunu dəfələrlə vurğulamış və müasir dövlət quruculuğunun elmin inkişafı olmadan mümkün olmadığını qeyd etmişdir. Hazırkı dövrdə dünya elminin nailiyyətlərinin öyrənilməsi və onların ölkəmizdə tətbiqi, dünyanın qabaqcıl elmi mərkəzləri ilə ortaq elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanması, gənc tədqiqatçıların xarici ölkələrin nüfuzlu universitetlərində magistratura və doktorantura səviyyəsində təhsil alması Azərbaycanın dünya elm məkanına inteqrasiya etməsi üçün prioritet istiqamətlərdir. İnanırıq ki, elmin inkişafı Azərbaycanın daha da güclənməsinə, tərəqqisinə, dünya miqyasında tanınmasına və layiqli yerinin təmin olunmasına vəsilə olacaq. Akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını Elm günü münasibətilə təbrik edib və onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktorları Süleyman Səftərov, Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ülkər İbrahimova, Nərgiz Sultanova, Səmra Mirzəyeva, Nərgiz Bayramova və başqaları alim olmağın məsuliyyətini, bu çətin və şərəfli yolda qarşıya çıxan problemlərin həll edilməsi üçün insanın bütün varlığı ilə özünü elmə həsr etməyin zəruriliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə, həmçinin uzun müddətli səmərəli elmi fəaliyyətilərinə görə b.e.d. professor Səftər Süleymanov, b.ü.f.d. dosent Ələmdar Məmmədov, b.ü.f.d. Zərifə Süleymanova MBBİ-nin Fəxri fərmanları, uzun müddətli səmərəli elmi fəaliyyətlərinə görə b.ü.f.d. Mahirə Məmmədova və b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayevə institutun təşəkkürnamələri təqdim olunub.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий состоялось мероприятие, посвященное Дню науки + Фото Мар 28, 2024 | 14:00 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования АР состоялось мероприятие, посвященное Дню науки.
Генеральный директор института академик Ирада Гусейнова, открывшая мероприятие вступительной речью, подчеркнула, что наука Азербайджана с ее древней историей и великими традициями стала сегодня движущей силой всестороннего развития нашей страны. Она отметила, что 27 марта - День науки, учрежденный в Азербайджане Указом президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года, также совпадает с датой создания Академии наук. Создание Академии наук Азербайджана является почетным событием в научной истории нашей страны. Академия наук сыграла важную роль на всех этапах развития азербайджанского общества.
Важную роль в развитии науки в Азербайджане сыграл великий лидер Гейдар Алиев, который был основной силой, поддерживающей ученых, научно-исследовательские учреждения и всю научную деятельность в целом. Необходимо помнить его заслуги в развитии науки, укреплении научно-технического потенциала, подготовке высококвалифицированных научных кадров в самых современных и перспективных областях, а также в защиту и продвижение Национальной академии наук Азербайджана во все периоды его руководства в Азербайджане.
Значимым событием следует считать добавление Указом Великого Вождя от 15 мая 2001 года к названию Академии наук слова «Национальная».
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, успешно реализующий научную политику Национального лидера, подчеркивал роль науки в социально-экономическом, культурном и духовном становлении Азербайджана, ее влияние в общественно-политическую жизнь страны, а также тот факт, что академическая наука является гарантом прогресса суверенного Азербайджанского государства. Президент неоднократно заявлял, что будущее нации именно связано именно с наукой и образованием, и что современное государственное строительство невозможно без развития науки.
В настоящее время приоритетными направлениями интеграции Азербайджана в мировое научное пространство являются изучение достижений мировой науки и их применение в нашей стране, подготовка совместных исследовательских проектов с ведущими научными центрами мира, обучение молодых исследователей на уровне магистров и докторов философии в престижных университетах зарубежных стран. Мы верим, что развитие науки станет причиной дальнейшего укрепления, прогресса, признания Азербайджана мировым сообществом и обеспечения ему достойного места в мировом масштабе. Академик Ирада Гусейнова поздравила участников мероприятия с Днем науки и пожелала им успехов в научной деятельности.
Выступая на мероприятии, члены-корреспонденты НАНА Ибрагим Азизов, Новруз Гулиев, доктора биологических наук Сафтар Сулейманов, Яшар Фейзиев, доктора философии по биологии Улькар Ибрагимова, Наргиз Султанова, Самра Мирзаева, Наргиз Байрамова и другие рассказали об ответственности, с которой столкиваются ученые, Они подчеркнули, что на этом трудном и почетном пути для решения возникающих проблем необходимо отдаваться науке всем своим существом.
В ходе мероприятия за многолетнюю эффективную научную деятельность, доктору биодлогических наук, профессору Сафтару Сулейманову, д.ф. по биологии, доценту Аламдару Мамедову, и д.ф. по биологии Зарифе Сулеймановой были вручены почетные грамоты ИМББ докторам философии по биологии Махире Мамедовой и Нурмамеду Мустафаеву были вручены благодарности от института.