Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Elm gününə həsr olunan tədbir keçirilib + Foto Mart 28, 2024 | 14:00 / Tədbirlər
Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Elm gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova qədim tarixi və böyük ənənələri olan Azərbaycan elminin bu gün ölkəmizin hərtərəfli inkişafının hərəkətverici qüvvəsinə çevrildiyini vurğulayıb. O qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda təsis edilən Elm günü - martın 27-i eyni zamanda, akademiyanın yaradıldığı tarixə təsadüf edir. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının yaradılması ölkəmizin elm tarixinin şərəfli hadisəsidir. Azərbaycan cəmiyyətinin sonrakı bütün inkişaf mərhələlərində Elmlər Akademiyası mühüm rol oynayıb.
Elm adamlarının, tədqiqat müəssisələrinin və ümumən elmi fəaliyyətin böyük hamısı olmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə elmin inkişafında, elmi-texniki potensialın gücləndirilməsində, ən müasir və perspektiv sahələrdə yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlığında, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qorunması və yüksəlişində oynadığı mühüm rol daim xatırlanmalıdır.
Ulu Öndərin 15 may 2001-ci il tarixli Fərmanı ilə Elmlər Akademiyasının adına “Milli” sözünün əlavə edilməsi əlamətdar hadisə hesab olunmalıdır.
Ümummilli Liderin Azərbaycanın sosial-iqtisadi, mədəni və mənəvi təşəkkülündə elmin rolunu, ölkənin ictimai-siyasi həyatında nüfuzunu və akademik elmin suveren Azərbaycan dövlətinin tərəqqisinin təminatçısı olduğunu ön plana çəkən elm siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xalqın gələcəyinin məhz elm və təhsillə bağlı olduğunu dəfələrlə vurğulamış və müasir dövlət quruculuğunun elmin inkişafı olmadan mümkün olmadığını qeyd etmişdir. Hazırkı dövrdə dünya elminin nailiyyətlərinin öyrənilməsi və onların ölkəmizdə tətbiqi, dünyanın qabaqcıl elmi mərkəzləri ilə ortaq elmi-tədqiqat layihələrinin hazırlanması, gənc tədqiqatçıların xarici ölkələrin nüfuzlu universitetlərində magistratura və doktorantura səviyyəsində təhsil alması Azərbaycanın dünya elm məkanına inteqrasiya etməsi üçün prioritet istiqamətlərdir. İnanırıq ki, elmin inkişafı Azərbaycanın daha da güclənməsinə, tərəqqisinə, dünya miqyasında tanınmasına və layiqli yerinin təmin olunmasına vəsilə olacaq. Akademik İradə Hüseynova tədbir iştirakçılarını Elm günü münasibətilə təbrik edib və onlara elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, biologiya elmləri doktorları Süleyman Səftərov, Yaşar Feyziyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ülkər İbrahimova, Nərgiz Sultanova, Səmra Mirzəyeva, Nərgiz Bayramova və başqaları alim olmağın məsuliyyətini, bu çətin və şərəfli yolda qarşıya çıxan problemlərin həll edilməsi üçün insanın bütün varlığı ilə özünü elmə həsr etməyin zəruriliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə, həmçinin uzun müddətli səmərəli elmi fəaliyyətilərinə görə b.e.d. professor Səftər Süleymanov, b.ü.f.d. dosent Ələmdar Məmmədov, b.ü.f.d. Zərifə Süleymanova MBBİ-nin Fəxri fərmanları, uzun müddətli səmərəli elmi fəaliyyətlərinə görə b.ü.f.d. Mahirə Məmmədova və b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayevə institutun təşəkkürnamələri təqdim olunub.

An event dedicated to Science Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies + Photo Mar 28, 2024 | 14:00 / Events
An event dedicated to Science Day was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education. Academician Irada Huseynova, the Director General of the institute, who opened the event with an introductory speech, emphasized that the science of Azerbaijan, with its ancient history and great traditions, has become the driving force of the comprehensive development of our country today. She noted that March 27, the Day of Science established in Azerbaijan by the Decree of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018, also coincides with the date of the establishment of the academy. The establishment of the Azerbaijan Academy of Sciences is an honorable event in the scientific history of our country. The Academy of Sciences played an important role in all subsequent stages of the development of Azerbaijani society.
The important role played by the Great Leader Heydar Aliyev in strengthening the scientific and technical potential, in the training of highly qualified scientific personnel in the most modern and promising fields, and in the protection and promotion of the National Academy of Sciences of Azerbaijan during all periods of his leadership in Azerbaijan must be constantly remembered.
The addition of the word "National" to the name of the Academy of Sciences by the Great Leader's Decree dated May 15, 2001, should be considered a significant event.
The President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, who has successfully pursued the science policy of the National Leader, emphasizes the role of science in the socio-economic, cultural, and spiritual formation of Azerbaijan, its influence on the country's social and political life, and the fact that academic science is the guarantor of the progress of the sovereign state of Azerbaijan, has repeatedly stated that the future of the nation is precisely related to science and education and modern state building is impossible without the development of science. Currently, the study of the achievements of world science and their application in our country, the preparation of joint research projects with the leading scientific centers of the world, the education of young researchers at the master's and doctorate level in prestigious universities of foreign countries are the priority directions for the integration of Azerbaijan into the world science space. We believe that the development of science will contribute to Azerbaijan's further strengthening, progress, and recognition on a world scale and ensuring its rightful place. Academician Irada Huseynova congratulated the event participants on the occasion of Science Day and wished them success in their scientific activities.
Correspondent members of ANAS Ibrahim Azizov, Novruz Guliyev, Doctors of Biological Sciences Suleyman Saftarov, Yashar Feyziyev, doctors of philosophy in biology Ulkar Ibrahimova, Nargiz Sultanova, Samra Mirzayeva, Nargiz Bayramova and others spoke about the responsibility of a scientist, emphasizing the need to devote oneself to science with one’s whole being.
In the event, considering long-term effective scientific activities, Doctor of Biological Sciences, Professor Safter Suleymanov, PhD, associate Professor Alamdar Mammadov, PhD Zarifa Süleymanova were awarded the honorary certificates of IMBB. PhD Mahira Mammadova and PhD Nurmammad Mustafayev were presented with certificates of appreciation of the institute.