AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə “yaşıl artım” siyasəti” mövzusunda tədbir keçirilib + Foto İyl 15, 2024 | 12:43 / Tədbirlər
İyulun 12-də Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail Rayon Təşkilatı və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı “Qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə “yaşıl artım” siyasəti” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səslənməsi ilə başlayıb. Konfrans iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla anıblar.
Sonra müasir Azərbaycanın banisi, Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu Heydər Əliyevə və ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP29-a həsr olunan videoçarx göstərilib.
YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda ekoloji siyasətin təməlinin qoyulması Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin ölkə ekologiyasına göstərdiyi qayğı sayəsində respublikamızda minlərlə ağac əkilib, yaşıllıqlar salınıb. “Bu gün isə bu siyasət Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni bir dövrə qədəm qoyub və daha da inkişaf edib. Ulu Öndərin başladığı bütün işləri uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” adlandırılması haqqında Sərəncam verib. Dünyada ən böyük ekoloji tədbirlərdən biri olan COP29-un bu il ölkəmizdə keçirilməsi bunun bariz sübutudur” - deyə M.Nağıyev vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov dünyada baş verən böhran və çətinliklərə diqqət çəkib. Natiq vurğulayıb ki, ətraf mühitin çirklənməsinin sürətlə davam etməsi 150-200 il ərzində bəşəriyyətin məhv olmasına gətirib çıxara bilər. O, COP29 kimi böyük və məsuliyyətli tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dünya ictimaiyyəti tərəfindən ölkəmizə verilən dəyərin göstərici olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanda yaşıllıqların salınması, çirkabların təmizlənməsi məsələlərində irihəcmli işlər görülür. Təkcə Bakı və Abşeron yarımadasında neft və çirkablı sahələr görülən işlər nəticəsində 10 dəfə azaldılıb. “Son illərdə 12 min hektar ərazidə 15 milyon ağac əkilib. Bu il isə 5 milyon ağacın əkilməsi nəzərdə tutulub. Həmçinin biz 2030-cu ilə qədər bərpaolunan enerji mənbələrini 30 faiz artırmağı düşünürük və bu istiqamətdə sürətli işlər gedir”, - deyə nazir müavini əlavə edib.  Vüqar Kərimov qeyd edib ki, COP 29-un Azərbaycana gəlməsi 55 il davam edən bir siyasətin nəticəsidir. Bu tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi hər bir vətəndaşımız üçün böyük məsuliyyətdir. Natiq Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründən başlayaraq onun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin ekologiyanın yaxşılaşdırılması sahəsində gördüyü işlərdən ətraflı bəhs edib.
AMEA-nın virse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayıb və bugünkü tədbirin birgə keçirilməsinin xüsusi məna daşıdığını söyləyib. O, əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan bu institutda yaşıl dünya ilə bağlı, o cümlədən fotosintez sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Ulu Öndərin Azərbaycanda rəhbər olduğu müddətdə bütün sahələrdə olduğu kimi ekoloji problemlərin həlli məsələlərini də daim diqqət mərkəzində saxlayıb. Dahi rəhbər ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi, eləcə də təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə məsələlərinə həmişə xüsusi qayğı ilə yanaşıb. Ulu Öndərin siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Ölkədə ətraf mühitə mənfi təsir edən amillərin qarşısının alınması və ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün Prezident tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair 2006-2010-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər Planı” təsdiq olunub. 2010-cu il “Ekologiya İli” elan olunub, alternativ enerji ilə bağlı qərarlar qəbul olunub, ayrıca qurumlar yaradılıb. İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə iki dəfə Azərbaycanın “Qırmızı Kitab”ı nəşr olunub. Eyni zamanda bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29, onunla yanaşı, Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyası, Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyası kimi mötəbər tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsi ilə dünya birliyinin qəbul etdiyi yekdil qərar qlobal siyasi arenada Azərbaycanın özünü etibarlı tərəfdaş kimi sübut etməsinin, BMT-də və digər beynəlxalq təşkilatlarda oynadığı fəal rolun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dünyada sülhün və beynəlxalq hüquq çərçivəsində ədalətin bərqərar olunması üçün əmək sərf edən güclü lider kimi yüksək şəxsi nüfuzunun nəticəsidir. Bu qərar həmçinin Ulu Öndər tərəfindən formalaşdırılmış və cənab İlham Əliyevin davam və inkişaf etdirərək uğurla həyata keçirdiyi siyasətə dünya birliyinin veridyi yüksək qiymətin göstəricisidir.
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, 91-lərin nümayəndəsi, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında yüksək məhsuldar, quraqlığa və şoranlığa davamlı buğda sortlarının yaradılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. Bu istiqamətdə hal-hazırda institutda aparılan işlər haqqında məlumat verən alim ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi yolunda aparılan tədqiqatların əhəmiyyətini vurğulayıb.
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva biomüxtəlifliyin tədqiqi və qorunması istiqamətində institutda aparılan işlərdən, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə keçirilən monitorinqlərdən, oradakı ekoloji vəziyyətin bərpa olunması zərurətindən bəhs edib. Bu gün dünyanı narahat edən qlobal problemlərdən birinin iqlim dəyişmələri olduğunu vurğulayan natiq bundan sonra elm adamlarının əsas vəzifəsinin ekologi problemlərlə bağlı araşdırmaların daha da genişləndirilməsi olduğunu bildirib.
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Bayramova “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində gənclərin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan etməsi, həmçinin ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın bu sahədə qlobal təşəbbüslərə ilk qoşulan ölkələrin sırasında olduğunu bir daha təsdiqləyir, gənc alimlər də bu prosesdə öndə getməlidirlər.

The Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan held an event on the topic “Green growth policy in the fight against global climate change” + Photo Jul 15, 2024 | 12:43 / Events
On July 12, a conference was held on the topic “Green growth policy in the fight against global climate change”, organized jointly by the Sabail district organization of the Yeni Azerbaijan Party and the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan in connection with the 29th session of the UN Climate Change Conference (COP29).
The event began with the performance of the National Anthem of Azerbaijan. The conference participants observed a minute of silence in memory of national leader Heydar Aliyev and our martyrs who died for the territorial integrity of our Motherland.
Then, a video dedicated to the founder of modern Azerbaijan, the founder of the "Yeni Azerbaijan" party, Heydar Aliyev, and COP29, which will be held in our country, was shown.
As Mukhtar Naghiyev, the chairman of the Sabail district organization of the Yeni Azerbaijan party, said, the birth of environmental policy in Azerbaijan is connected with the name of the national leader Heydar Aliyev. Thanks to the concern of the Great Leader about the country's ecology, thousands of trees were planted in our republic and green areas were created. "Today, this policy under the leadership of President Ilham Aliyev has entered a new era and received further development. President Ilham Aliyev, who successfully continued all the works started by the Great Leader, issued a decree naming 2024 "Green World Solidarity Year”. The holding of COP29 in our country - one of the largest environmental events in the world - is a vivid confirmation of that," said M. Naghiyev.
Speaking at the event, the chairman of the Milli Mejlis committee on natural resources, energy and ecology, Sadyk Gurbanov, drew attention to the crises and difficulties occurring in the world. The speaker emphasized that the rapid continuation of environmental pollution can lead to the destruction of humanity in the course of 150-200 years. He noted that holding such a large and responsible event as COP29 in Azerbaijan is an indicator of the value attached to our country by the world community.
Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Kerimov noted in his speech that large-scale work is being done in Azerbaijan on greening and wastewater treatment. Only in Baku and on the Absheron peninsula, oil-contaminated areas have decreased by 10 times. "In the last years, 15 million trees were planted on 12 thousand hectares. 5 million trees are planned to be planted this year. Also, we are thinking of increasing the use of renewable energy sources by 30 percent by 2030 and we are working intensively in this direction," the deputy minister added. Vugar Kerimov noted that holding COP 29 in Azerbaijan is the result of a 55-year policy. Holding this event in Azerbaijan is a great responsibility for each of our citizens. The speaker spoke in detail about the work in the field of improving the environment, starting from the reign of the Great Leader and the activities carried out by President Ilham Aliyev, who is his worthy successor.
Vice-President of ANAS, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Education and Science of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova welcomed the guests and said that the joint holding of today’s event is of particular importance. He spoke about the work done at this institute, founded by academician Jalal Aliyev, in connection with the green world, including photosynthesis. Academician Irada Huseynova noted that during the leadership of the Great Leader of Azerbaijan, he always focused on solving environmental problems, as well as, problems in all other areas. The brilliant leader always paid special attention to improving the environmental situation, protecting the environment, as well as the efficient use of natural resources. The policy of the Great Leader continues successfully today. The “Comprehensive Action Plan for 2006-2010 to improve the environmental situation in the Republic of Azerbaijan” was approved by the President in order to prevent factors that have a negative impact on the environment and improve the environmental situation in the country. 2010 was declared the “Year of Ecology”, decisions were made on alternative energy, and separate institutions were created. During the reign of Ilham Aliyev, the Red Book of Azerbaijan was published twice. At the same time, the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change - COP29, as well as the 19th session of the Meeting of the Parties to the Kyoto Protocol and the 6th session of the Meeting of the Parties to the Paris Agreement will be held in Azerbaijan in November this year. The unanimous decision of the world community to hold prestigious events in Azerbaijan is proof that Azerbaijan has established itself as a reliable partner in the world political arena and is actively playing a role in the UN and other international organizations. All this became possible as a result of the flexible policy and high personal reputation of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, working for the sake of establishing peace and justice within the framework of international law. This decision is also evidence of the high appreciation by the world community of the policy formulated by the Great Leader and successfully implemented by Ilham Aliyev.
The head of the laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, representative of the 91s, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov, spoke about the work done under the leadership of academician Jalal Aliyev towards the creation of high-yielding, drought- and salinity-tolerant wheat varieties. The scientist provided information about the work currently being carried out in this direction and emphasized the importance of this research for ensuring the country's food security.
The director general of the Institute of Botany of MSE AR, doctor of Biological Sciences, professor Sayyara Ibadullayeva spoke about the work carried out in the institute for the study and protection of biodiversity, monitoring, carried out in the territories liberated from occupation, about the need to restore the ecological situation there. Emphasizing that one of the global problems that worries the world today is climate change, the speaker said that the main task of scientists is to further expand the research on ecological problems.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of MSE AR, PhD in biology Nargiz Bayramova spoke about the tasks facing young people in the framework of the "Green World Solidarity Year". She noted that the announcement by President Ilham Aliyev of 2024 as the "Green World Solidarity Year", as well as the holding of COP-29 in our country, once again confirm that Azerbaijan is one of the first countries to join global initiatives in this area and young scientists should also be at the forefront of global cooperation.