AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə “yaşıl artım” siyasəti” mövzusunda tədbir keçirilib + Foto İyl 15, 2024 | 12:43 / Tədbirlər
İyulun 12-də Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail Rayon Təşkilatı və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı “Qlobal iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə “yaşıl artım” siyasəti” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səslənməsi ilə başlayıb. Konfrans iştirakçıları Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla anıblar.
Sonra müasir Azərbaycanın banisi, Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu Heydər Əliyevə və ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP29-a həsr olunan videoçarx göstərilib.
YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanda ekoloji siyasətin təməlinin qoyulması Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin ölkə ekologiyasına göstərdiyi qayğı sayəsində respublikamızda minlərlə ağac əkilib, yaşıllıqlar salınıb. “Bu gün isə bu siyasət Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni bir dövrə qədəm qoyub və daha da inkişaf edib. Ulu Öndərin başladığı bütün işləri uğurla davam etdirən Prezident İlham Əliyev 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” adlandırılması haqqında Sərəncam verib. Dünyada ən böyük ekoloji tədbirlərdən biri olan COP29-un bu il ölkəmizdə keçirilməsi bunun bariz sübutudur” - deyə M.Nağıyev vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov dünyada baş verən böhran və çətinliklərə diqqət çəkib. Natiq vurğulayıb ki, ətraf mühitin çirklənməsinin sürətlə davam etməsi 150-200 il ərzində bəşəriyyətin məhv olmasına gətirib çıxara bilər. O, COP29 kimi böyük və məsuliyyətli tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dünya ictimaiyyəti tərəfindən ölkəmizə verilən dəyərin göstərici olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanda yaşıllıqların salınması, çirkabların təmizlənməsi məsələlərində irihəcmli işlər görülür. Təkcə Bakı və Abşeron yarımadasında neft və çirkablı sahələr görülən işlər nəticəsində 10 dəfə azaldılıb. “Son illərdə 12 min hektar ərazidə 15 milyon ağac əkilib. Bu il isə 5 milyon ağacın əkilməsi nəzərdə tutulub. Həmçinin biz 2030-cu ilə qədər bərpaolunan enerji mənbələrini 30 faiz artırmağı düşünürük və bu istiqamətdə sürətli işlər gedir”, - deyə nazir müavini əlavə edib.  Vüqar Kərimov qeyd edib ki, COP 29-un Azərbaycana gəlməsi 55 il davam edən bir siyasətin nəticəsidir. Bu tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi hər bir vətəndaşımız üçün böyük məsuliyyətdir. Natiq Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründən başlayaraq onun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin ekologiyanın yaxşılaşdırılması sahəsində gördüyü işlərdən ətraflı bəhs edib.
AMEA-nın virse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova qonaqları salamlayıb və bugünkü tədbirin birgə keçirilməsinin xüsusi məna daşıdığını söyləyib. O, əsası akademik Cəlal Əliyev tərəfindən qoyulan bu institutda yaşıl dünya ilə bağlı, o cümlədən fotosintez sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, Ulu Öndərin Azərbaycanda rəhbər olduğu müddətdə bütün sahələrdə olduğu kimi ekoloji problemlərin həlli məsələlərini də daim diqqət mərkəzində saxlayıb. Dahi rəhbər ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması, ətraf mühitin mühafizəsi, eləcə də təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə məsələlərinə həmişə xüsusi qayğı ilə yanaşıb. Ulu Öndərin siyasəti bu gün uğurla davam etdirilir. Ölkədə ətraf mühitə mənfi təsir edən amillərin qarşısının alınması və ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün Prezident tərəfindən “Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair 2006-2010-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər Planı” təsdiq olunub. 2010-cu il “Ekologiya İli” elan olunub, alternativ enerji ilə bağlı qərarlar qəbul olunub, ayrıca qurumlar yaradılıb. İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə iki dəfə Azərbaycanın “Qırmızı Kitab”ı nəşr olunub. Eyni zamanda bu ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişiklikləri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29, onunla yanaşı, Kioto Protokolunun Tərəflər Görüşünün 19-cu sessiyası, Paris Sazişinin Tərəflər Görüşünün 6-cı sessiyası kimi mötəbər tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsi ilə dünya birliyinin qəbul etdiyi yekdil qərar qlobal siyasi arenada Azərbaycanın özünü etibarlı tərəfdaş kimi sübut etməsinin, BMT-də və digər beynəlxalq təşkilatlarda oynadığı fəal rolun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dünyada sülhün və beynəlxalq hüquq çərçivəsində ədalətin bərqərar olunması üçün əmək sərf edən güclü lider kimi yüksək şəxsi nüfuzunun nəticəsidir. Bu qərar həmçinin Ulu Öndər tərəfindən formalaşdırılmış və cənab İlham Əliyevin davam və inkişaf etdirərək uğurla həyata keçirdiyi siyasətə dünya birliyinin veridyi yüksək qiymətin göstəricisidir.
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun laboratoriya müdiri, 91-lərin nümayəndəsi, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi altında yüksək məhsuldar, quraqlığa və şoranlığa davamlı buğda sortlarının yaradılması istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. Bu istiqamətdə hal-hazırda institutda aparılan işlər haqqında məlumat verən alim ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi yolunda aparılan tədqiqatların əhəmiyyətini vurğulayıb.
AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva biomüxtəlifliyin tədqiqi və qorunması istiqamətində institutda aparılan işlərdən, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə keçirilən monitorinqlərdən, oradakı ekoloji vəziyyətin bərpa olunması zərurətindən bəhs edib. Bu gün dünyanı narahat edən qlobal problemlərdən birinin iqlim dəyişmələri olduğunu vurğulayan natiq bundan sonra elm adamlarının əsas vəzifəsinin ekologi problemlərlə bağlı araşdırmaların daha da genişləndirilməsi olduğunu bildirib.
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Nərgiz Bayramova “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində gənclərin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edib. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin 2024-cü ili “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan etməsi, həmçinin ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın bu sahədə qlobal təşəbbüslərə ilk qoşulan ölkələrin sırasında olduğunu bir daha təsdiqləyir, gənc alimlər də bu prosesdə öndə getməlidirlər.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР провели мероприятие по теме «Политика зеленого роста в борьбе с глобальными изменениями климата» + Фото Июл 15, 2024 | 12:43 / Мероприятия
12 июля состоялась конференция по теме «Политика зеленого роста в борьбе с глобальными изменениями климата», организованная совместно Сабаильской районной организацией партии «Ени Азербайджан» и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР в связи с 29-й сессией Конференции ООН по изменению климата (COP29).
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджана. Участники конференции минутой молчания почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и наших шехидов, павших за территориальную целостность нашей Родины.
Затем был показан видеоролик, посвященный основателю современного Азербайджана, основателю партии «Ени Азербайджан» Гейдару Алиеву и COP29, которая пройдет в нашей стране.
Как сообщил председатель Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан» Мухтар Нагиев, зарождение экологической политики в Азербайджане связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Благодаря заботе великого лидера об экологии страны, в нашей республике были посажены тысячи деревьев и созданы озелененные территории. «Сегодня эта политика под руководством президента Ильхама Алиева вступила в новую эпоху и получила дальнейшее развитие. Президент Ильхам Алиев, успешно продолживший все дела, начатые Великим лидером, издал Указ о названии 2024 года «Годом солидарности зеленого мира». Проведение в нашей стране COP29 - одного из крупнейших экологических мероприятий в мире, является ярким тому подтверждением", - сказал М.Нагиев.
Выступая на мероприятии, председатель комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садык Гурбанов обратил внимание на кризисы и трудности, происходящие в мире. Спикер подчеркнул, что стремительное продолжение загрязнения окружающей среды может привести к уничтожению человечества в течение 150-200 лет. Он отметил, что проведение такого большого и ответственного мероприятия, как COP29 в Азербайджане, является показателем ценности, придаваемой нашей стране мировым сообществом.
Заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов в своем выступлении отметил, что в Азербайджане ведется масштабная работа по вопросам озеленения и очистки сточных вод. Только в Баку и на Апшеронском полуострове в результате работ нефтезагрязненные площади сократились в 10 раз. «За последние годы на 12 тысячах гектаров было посажено 15 миллионов деревьев. В этом году планируется посадить 5 миллионов деревьев. Также мы думаем увеличить использование возобновляемых источников энергии на 30 процентов к 2030 году и интенсивно работаем в этом направлении", - добавил замминистра.  Вугар Керимов отметил, что проведение COP 29 в Азербайджане является результатом 55-летней политики. Проведение этого мероприятия в Азербайджане – большая ответственность для каждого нашего гражданина. Спикер подробно рассказал о работе в области улучшения экологии, начиная со времени правления Великого лидера, и мероприятиях, проделанных Президентом Ильхамом Алиевым, являющимся его достойным преемником.
Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академик Ирада Гусейнова поприветствовала гостей и сказала, что совместное проведение сегодняшнего мероприятия имеет особое значение. Он рассказал о работе, проделанной в этом институте, основанном академиком Джалалом Алиевым, в связи с зеленым миром, в том числе с фотосинтезом. Академик Ирада Гусейнова отметила, что во время руководства Великого Вождя Азербайджаном он всегда сосредоточивал внимание на решении экологических проблем, как и проблем во всех остальных сферах. Гениальный лидер всегда уделял особое внимание улучшению экологической ситуации, охране окружающей среды, а также эффективному использованию природных ресурсов. Политика Великого Вождя успешно продолжается и сегодня. «Комплексный план действий на 2006-2010 годы по улучшению экологической ситуации в Азербайджанской Республике» был одобрен президентом в целях предотвращения факторов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, и улучшения экологической ситуации в стране. 2010 год был объявлен «Годом экологии», приняты решения по альтернативной энергетике, созданы отдельные учреждения. За время правления Ильхама Алиева «Красная книга» Азербайджана издавалась дважды. В то же время, 29-я сессия Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29, а также 19-я сессия Совещания Сторон Киотского протокола и 6-я сессия Совещания Стороны Парижского соглашения пройдут в Азербайджане в ноябре этого года. Единогласное решение, мирового сообщества о проведении престижных мероприятий в Азербайджане доказательство того, что Азербайджан зарекомендовал себя как надежный партнер на мировой политической арене, активно играет роль в ООН и других международных организациях.  И все это стало возможным в результате гибкой политики и высокой личностной репутации Президента Азербайджанской Республики г-на Ильхама Алиева, работающего во имя установления мира и справедливости в рамках международного права. Это решение также является свидетельством высокой оценки мировым сообществом политики, сформулированной Великим Лидером и успешно реализуемой господином Ильхамом Алиевым.
Заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, представитель 91-х, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, рассказал о проделанной под руководством академика Джалала Алиева работе в направлении создания высокоурожайных, устойчивых к засухе и засолению сортов пшеницы. Ученый, предоставил информацию о работах, проводимых в данном направлении в настоящее время, и подчеркнул важность этих исследований для обеспечения продовольственной безопасности страны.
Генеральный директор Института ботаники МНО АР, доктор биологических наук, профессор Сайяра Ибадуллаева рассказала о работах, проводимых в институте по исследованию и охране биоразнообразия, мониторингу, проводимому на освобожденных от оккупации территориях, о необходимости восстановления там экологической ситуации. Подчеркнув, что одной из глобальных проблем, которая волнует сегодня мир, является изменение климата, спикер заявил, что основная задача ученых – дальнейшее расширение исследований экологических проблем.
Председатель Совета молодых ученых и специалистов Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, кандидат биологических наук Наргиз Байрамова рассказала о задачах, стоящих перед молодежью в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира». Она отметила, что объявление президентом Ильхамом Алиевым 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира», а также проведение в нашей стране COP-29 еще раз подтверждают, что Азербайджан входит в число стран, одними из первых присоединившихся к глобальным инициативам в этой области, и молодые ученые также должны идти в первых рядах глобального сотрудничества.