18.03.2019-cu il tarixində, Elm günü münasibətilə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda elmi seminar keçirilmişdir. Seminarda AMEA Biologiya və tibb elmləri bölməsinin digər institutlarında çalışan əməkdaşlar da iştirak etmişlər.
Öncə AMEA-nın müxbir üzvü, Bioinformatika laboratoriyasının müdiri İlham Şahmuradov “İnteqrativ biologiya və bioinformatika” mövzusunda çıxış etmişdir. İlham Şahmuradov ölkəmizi xaricdə ləyaqətlə təmsil edən ziyalılarımızdandır. Onun Birləşmiş Krallıqlarda, Yaponiyada, Pakistanda, Səudiyyə Ərəbistanında və başqa ölkələrin aparıcı elmi mərkəzlərində göstərdiyi fəaliyyəti buna bariz nümunədir.
Daha sonra Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Gülnarə Balakişiyeva “Azərbaycanda fitoplazmaların epidemiologiyası və genetik müxtəlifliyi” mövzusunda çıxış etmişdir. Vaxtilə Bordo Universitetinin doktorantı olan G. Balakişiyeva tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə fitoplazma xəstəlikləri molekulyar səviyyədə tədqiq edilmişdir.
Hər iki alimin çıxışı seminar iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmış və ətraflı müzakirələr aparılmışdır.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий продолжается серия семинаров + Фото Мар 18, 2019 | 16:11 / Семинары
16 марта 2019-го года в связи с Днем Науки в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий прошел научный семинар. В семинаре приняли участие и сотрудники других институтов Отделения Биологических и Медицинских наук НАНА.
Сначала выступил член-корреспондент НАНА, заведующий лабораторией Биоинформатики Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий Ильхам Шахмурадов с докладом на тему «Интегративная биология и биоинформатика». И.Шахмурадов с честью представляет нашу страну за рубежом. Его научная деятельность в ведущих научных центрах Великобритании, Японии, Пакистана, Саудовской Аравии и других стран – тому яркое свидетельство.
После этого ведущий научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Гюльнара Балакишиева выступила с докладом на тему «Эпидемиология и генетическое разнообразие фитоплазм в Азербайджане». Будучи в свое время докторантом Университета Бордо, Г.Балакишиева впервые в Азербайджане исследовала болезни фитоплазмы на молекулярном уровне. Выступления обоих докладчиков были встречены участниками семинара с большим интересом и сопровождались бурными обсуждениями.