AMEA-da Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü qeyd olunub + Foto Fev 11, 2025 | 10:01 / Konfranslar, iclaslar
Fevralın 10-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü münasibətilə “STEM sahəsində karyera imkanlarının üzə çıxarılması: elmdə qadının səsi” mövzusunda konfrans keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin və AMEA Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə Akademiyanın və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki müəssisələrin qadın əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə görkəmli qadın alimlərimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününün təsis olunması barədə danışıb, əlamətdar gün münasibətilə iştirakçıları təbrik edib. O, BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ildə qəbul etdiyi qətnamə ilə fizika və kimya sahələri üzrə iki dəfə Nobel mükafatı almış görkəmli alim Mariya Kürinin doğum gününün - 11 fevral tarixinin “Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü” elan edildiyini bildirib. Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsədin dayanıqlı inkişaf kontekstində qadın və qızların cəmiyyətdə rolunun, həmçinin onların elmi və texnoloji sahələrdə fəal iştirakının təmin edilməsi olduğunu söyləyib.
Ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi və bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu söyləyən akademik İradə Hüseynova Prezident İlham Əliyevin qayğısı və təşəbbüsü ilə qadınların aktiv fəaliyyəti naminə yaradılmış real imkanlar nəticəsində müstəqil Azərbaycanın bugünkü həyatında qadınların əvəzolunmaz yerinin olduğunu bildirib. O, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətini xüsusi vurğulayaraq qeyd edib ki, onun ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər bu gün Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir.
“Ölkəmizdə ictimai həyatın bütün sahələrində qadınların rolu ildən-ilə daha da artır, ictimai, sosial-iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə qadınlar fəal təmsil olunurlar”, - deyən akademik İradə Hüseynova Azərbaycan qadınlarının elm və təhsildə də yeni hədəflərə doğru irəlilədiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ölkənin elm tarixində xüsusi yeri olan alim-oftalmoloq akademik Zərifə Əliyeva, görkəmli şərqşunas professor Aida İmanquliyeva, kimyaçı alim akademik Rəfiqə Əliyeva və digərləri yeni dövr Azərbaycan elmində önəmli izlər buraxıblar.
Görkəmli qadın alimlərimizin elmə bəxş etdiyi yeniliklərdən danışan vitse-prezident Azərbaycanda gender bərabərliyini əks etdirən statistik məlumatları diqqətə çatdırıb. O, qadınların çalışdıqları hər sahədə uğur qazanmaları üçün ölkəmizdə bütün şəraitin yaradıldığını bildirib.
Akademik İradə Hüseynova çıxışının sonunda ömrünü elmlə, təhsilə bağlamış qadınlara həsr olunan tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva Azərbaycan qadınlarının, xüsusilə elmdə və təhsildə fərqlənən xanımlarımızın cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsi olduqlarını söyləyib. O, Azərbaycan qadınını əxlaqi dəyərlərin simvolu, cəmiyyətin inkişafının aparıcı qüvvəsi, vətənpərvər, fədakar, ismətli ana kimi xarakterizə edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradıldığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasını qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyev qadın şəxsiyyətinə böyük hörmətlə yanaşırdı. Dahi rəhbər ölkə həyatının bütün sahələrində qadınlara xüsusi yer ayırır, onların hərtərəfli fəaliyyətinə geniş imkanlar yaradırdı. Bu gün həmin siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilməsi isə Azərbaycan qadınlarının məsuliyyətini daha da artırır.
O, dünyada qadınların elmi uğurlarından, bütövlükdə elmdə gender bərabərliyindən, Azərbaycanda bu sahədə olan vəziyyətdən və dövlətin yaratdığı geniş imkanlardan danışaraq bildirib ki,  elm, mədəniyyət və digər sahələrdə qazanılan uğurlar Azərbaycan qadınının mədəni və intellektual potensialından xəbər verir.
Daha sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək bu gün ölkəmizdə qadınların bütün sahələrdə inkişafına, o cümlədən elmi fəaliyyətdə uğur qazanmasına xüsusi diqqət yetirildiyini deyib. O, AMEA-da və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisələrdə çalışan qadın əməkdaşları Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü münasibətilə təbrik edib, onlara xoş arzularını çatdırıb.
Professor Rəna Mirzəzadə bugünkü tədbirin məramı, AMEA Qadınlar Şurasının yaradılmasının əhəmiyyəti və ümumilikdə, Azərbaycan qadınının cəmiyyətdəki fəal rolu haqqında fikirlərini bölüşüb. 2018-ci ildə yaradılmış AMEA Qadınlar Şurasının həyata keçirdiyi silsilə işləri diqqətə çatdıran Rəna Mirzəzadə biologiya elmləri doktoru, dosent Tubuxanım Qasımzadə və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mahrux Nəcəflinin şuranın sədrinin müavinləri seçildiklərini bildirib.
Şura sədri, həmçinin ölkəmizi dünyada tanıdan qadın alimlərimizin fəaliyyətindən söz açıb. Vurğulayıb ki, Azərbaycan qadınları gözəl ana kimi gənclərimizin Vətənə və torpağa bağlılıq, müstəqil dövlətçiliyimizə, istiqlal ideallarına və azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqət ruhunda formalaşmaları üçün bütün qüvvəsini sərf edirlər.
Konfransda Tarix və Etnologiya İnstitutunun  şöbə müdiri akademik Nərgiz Axundovanın “İctimai elmlərin inkişafında qadınların rolu”, Radiasiya Problemləri İnstitutunun icraçı direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyevanın “Texniki elmlərdə qadınlar: qazanılan uğurlar, qarşıya çıxan maneələr”, Dilçilik İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri filologiya elmləri doktoru Şəbnəm Həsənli-Qəribovanın “Yeni elmi çağırışlar fonunda Azərbaycanın qadın alimləri: humanitar sahədə dəyişən mühit və yeni öhdəliklər” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun şöbə müdiri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Quluzadə “Azərbaycanın tanınmış kimyaçı alimləri”, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnsitutunun əməkdaşı Lalə İbadullayeva “Biologiyanın rəqəmsal transformasiyasında yeni era: süni intellekt, maşın və dərin öyrənmənin inqilabi nəticələri” və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli “Süni intellektin texnoloji aspekti fəlsəfi prizmada” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА отметили Международный день женщин и девушек в науке + Фото Фев 11, 2025 | 10:01 / Конференции, встречи
10 февраля в Центральной научной библиотеке Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) прошла конференция под названием «Открывая карьеры в области естественных наук, технологий, инженерного дела и математики (STEM): ее голос в науке», посвященная Международному дню женщин и девушек в науке.
В мероприятии, организованном совместно Президиумом НАНА и Женским советом НАНА, приняли участие женщины-сотрудницы учреждений, подведомственных Академии и Министерству науки и образования.
Мероприятие началось с показа видеопрезентации, посвященной выдающимся женщинам-ученым.
Открывая конференцию вступительной речью, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова рассказала об учреждении Международного дня женщин и девушек в науке и поздравила участников с этим знаменательным днем. Она отметила, что Генеральная Ассамблея ООН своей резолюцией, принятой в 2015 году, объявила 11 февраля — день рождения выдающегося ученого Марии Кюри, дважды удостоенной Нобелевской премии по физике и химии, «Международным днем женщин и девочек в науке». Она сказала, что главная цель празднования этого дня — обеспечение роли женщин и девочек в обществе в контексте устойчивого развития, а также их активного участия в научно-технологических сферах. Академик Ирада Гусейнова заявила, что усиление гендерной политики, повышение роли женщин в обществе и принимаемые в этом направлении значительные меры связаны с именем Общенационального Лидера Гейдара Алиева. Она отметила, что благодаря заботе и инициативам Президента Ильхама Алиева созданы реальные возможности для активного участия женщин, и сегодня женщины занимают незаменимое место в жизни независимого Азербайджана. Она особо отметила многогранную деятельность Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, подчеркнув, что ее успешная деятельность в общественно-политической жизни страны, ее усилия на благо государства и народа, ее добрые дела подтверждают, насколько активны сегодня азербайджанские женщины.
«Роль женщин во всех сферах общественной жизни нашей страны с каждым годом возрастает, женщины активно представлены в общественной, социально-экономической, научной и культурной сферах», - сказала академик Ирада Гусейнова, отметив, что азербайджанские женщины движутся к новым целям в науке и образовании. Она отметила, что видные ученые-офтальмолог академик Зарифа Алиева, выдающийся востоковед профессор Аида Имангулиева, химик академик Рафига Алиева и другие, которые занимают особое место в истории науки страны, оставили важные следы в современной эпохе азербайджанской науки.
Вице-президент особо отметила новшества, привнесенные в науку нашими выдающимися женщинами-учеными, и привела статистические данные, отражающие гендерное равенство в Азербайджане. Она подчеркнула, что в нашей стране созданы все условия для того, чтобы женщины могли добиться успеха в любой сфере деятельности.
В заключительном слове академик Ирада Гусейнова отметила важность мероприятия, посвященного женщинам, посвятившим свою жизнь науке и образованию, и пожелала успехов в работе конференции.
Затем исполняющая обязанности вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева сказала, что азербайджанские женщины, особенно наши дамы, отличившиеся в науке и образовании, являются ведущей силой нашего общества. Она охарактеризовала азербайджанскую женщину как символ нравственных ценностей, ведущую силу в развитии общества, патриотичную, бескорыстную и добродетельную мать.
Академик Говхар Бахшалиева отметила, что по инициативе Общенационального Лидера Гейдара Алиева в Азербайджане был создан Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей. Она подчеркнула, что Великий Лидер Гейдар Алиев, заложивший основу государственной женской политики в стране, относился к женщинам с большим уважением. Великий лидер отводил женщинам особое место во всех сферах жизни страны, создавая широкие возможности для их всесторонней деятельности. Сегодня решительное продолжение этой политики Президентом Ильхамом Алиевым еще больше повышает ответственность азербайджанских женщин.
Говоря о научных достижениях женщин в мире, гендерном равенстве в науке в целом, ситуации в этой сфере в Азербайджане и широких возможностях, созданных государством, она сказала, что успехи, достигнутые в науке, культуре и других областях, отражают культурный и интеллектуальный потенциал азербайджанских женщин.
Далее председатель Женского совета НАНА, заведующая отделом Института философии и социологии, профессор Рена Мирзазаде рассказала об особом внимании, уделяемом развитию женщин во всех сферах, в том числе об их успехах в научной деятельности. Она поздравила сотрудниц, работающих в НАНА и научных учреждениях Министерства науки и образования, с Международным днем женщин и девушек в науке и передала им свои наилучшие пожелания.
Профессор Рена Мирзазаде поделилась своими мыслями о цели сегодняшнего мероприятия, важности создания Женского совета НАНА и активной роли азербайджанских женщин в обществе в целом. Она особо отметила ряд мероприятий, проводимых Женским советом НАНА, созданным в 2018 году, и отметила, что доктор биологических наук, доцент Тубуханум Гасымзаде и доктор философии по философии Махрух Наджафали были избраны заместителями председателя Совета.
Председатель Совета также рассказала о деятельности наших женщин-ученых, принесших нашей стране мировое признание. Она подчеркнула, что азербайджанские женщины, как прекрасные матери, отдают все свои силы формированию нашей молодежи в духе преданности Родине и земле, верности нашей независимой государственности, идеалам независимости и идеологии азербайджанства.
На конференции также выступили с докладами заведующая отделом Института истории и этнологии, академик Наргиз Ахундова на тему «Роль женщин в развитии общественных наук», исполнительный директор Института радиационных проблем, доктор философии по физике Равана Мехтиева на тему «Женщины в технических науках: достижения и проблемы», председатель женской организации Института языкознания, доктор филологических наук Шабнам Гасанова-Гарибова на тему «Азербайджанские женщины-ученые в контексте новых научных вызовов: меняющаяся среда и новые обязанности в гуманитарной сфере».
Также на мероприятии заведующая отделом Института катализа и неорганической химии, доктор философии по химии, доцент Эсмира Гулузаде выступила с докладом на тему «Известные химики Азербайджана», сотрудница Института молекулярной биологии и биотехнологий Лала Ибадуллаева выступила с докладом на тему «Новая эра в цифровой трансформации биологии: революционные последствия искусственного интеллекта, машинного обучения и глубокого обучения», заведующая отделом Института философии и социологии, доктор философии по политическим наукам, доцент Гюнель Маликли выступила с докладом на тему «Технологический аспект искусственного интеллекта в философской призме».