Elmə aparan yol Avg 30, 2025 | 17:00 / Mühüm hadisələr
Çətinliklərini bilərək seçib bu yolu. İndi də "Elm səbir tələb edir. Hər gün bir az daha çox öyrənmək, bir az daha çox araşdırmaq və heç vaxt dayanmaq istəyin olmamalıdır", - deyir. Gənc tədqiqatçı Günay İsmayılovanın bu yola çıxışı da təsadüfi olmayıb. Kiçik yaşlarından elmi biliklərə marağı, aydın məqsədləri və bitmək bilməyən öyrənmək eşqi onu bu gün elmi ictimaiyyətin diqqətində olan gənc mütəxəssislərdən biri kimi tanıdıb.
Günay İlman qızı İsmayılova 1994-cü il yanvarın 16-da Bakı şəhərində dünyaya gəlib. Atası İlman İsmayılov sürücü, anası Validə İsmayılova isə evdar qadındır.
Günay İsmayılova orta təhsilini 2000-2011-ci illərdə Bakı şəhəri 58 nömrəli tam orta məktəbdə alıb. Məktəb illərində kimya, biologiya və Azərbaycan dili üzrə müxtəlif fənn olimpiadalarında iştirak edərək, xüsusilə biologiya fənnindən Bakı şəhəri üzrə qalib olub. Bu, ilk uğurlar onun biologiyaya marağının nə qədər dərin olduğunu göstərirdi.
Uşaqlıq illərindən kitab oxumağa marağı ilə seçilib. Anası həmişə ona "professor qızım", - deyə müraciət edib. Qəlbindəki tükənməz arzular Günay xanımı gələcəyə, elm aləminə aparan yola səsləyib. Ailəsi ona bu yolda hər zaman dəstək göstərib və əllərindən gələni əsirgəməyib.
Deyir ki, elmə marağımı dayılarımdan ilhamlanaraq almışam: "Onlar riyaziyyatçı, tarixçi, iqtisadçı kimi tutduqları vəzifələrdə olduqca yüksəksəviyyəli  mütəxəssisdirlər". Günay İsmayılova riyazi savadının, yüksək analitik qabiliyyətinin olmasını, problemlərin qısa və tez zamanda həlli yollarını tapma bacarığının məhz genetik olduğunu düşünür.
Məqsədinə çatmaq üçün uğurla irəliləyən Günay İsmayılova 2011-ci ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Biologiya müəllimliyi ixtisasına daxil olub. Ali təhsil aldığı dövrdə də yüksək nəticələri ilə seçilib. O, 2015-ci ildə bu sahədə qazandığı uğurlarla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar Biologiya ixtisasına qəbul olunub və 2017-ci ildə magistr təhsilini fərqlənmə diplomu ilə başa vurub.
Elmi yolunu davam etdirən Günay İsmayılova 2018-ci ildə Biotexnologiya (o cümlədən bionanotexnologiyalar) ixtisası üzrə dissertanturaya qəbul olub.  O, "İn vitro şəraitində təcrid edilmiş buğda kulturasında epigenetik dəyişikliklərin öyrənilməsi" adlı dissertasiya mövzusu üzrə bütün tədqiqatlarını tamamlayıb. Biotexnoloji tədqiqatlarını Bitki biotexnologiyası laboratoriyasında yerinə yetirən Günay İsmayılova epigenetik tədqiqatlar üçün Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində yerləşən Yıldız Texniki Universitetinin Bitki toxuma kulturası laboratoriyasında davam etdirib. Ezamiyyətdə olduğu 3 ay müddətində yeni, müasir metodları dərindən mənimsəyib və öz tədqiqatlarında məharətlə istifadə edib. Dissertasiya müdafiəsinin artıq son mərhələsindədir.
Gənc tədqiqatçının elmə olan marağı bitib-tükənməzdir. O, əldə etdiyi, onu daim irəli aparan yüksək elmi nəticələrindən danışarkən dedi ki, 2024-cü il 4-6 iyun tarixlərində Serbiya Respublikasının Novi Sad şəhərində təşkil olunan COST proqramının EPİCATCH layihəsinin "İqlim dəyişikliyinə qarşı bitkilərin uyğunlaşmasında epigenetik mexanizmləri" mövzusuna həsr olunmuş 4-cü illik konfransında uğurla çıxış edib. Azərbaycanda əldə etdiyi elmi nəticələri dünya elminə çatdırıb və Avropanın savadlı professor və alimləri ilə fikir mübadiləsi aparıb.
2024-cü il 10-15 sentyabr tarixlərində isə gənc tədqiqatçı İtaliya Respublikasının Sanremo şəhərində təşkil olunan Cost proqramının CA21157 COPYTREE layihəsinin "EPİMED: Aralıq dənizi oduncaqlı bitkilərinin mikroçoxaldılmasında inadkarlıq və epigenetik tətbiqlər" adlı təlim məktəbinə müraciət edən yüzlərlə gənc arasından seçilərək iştirak etmək haqqı qazanıb. "Təlimin ilk günündə fındıq, qoz və badam bitkisinin in vitro kulturada mikroçoxaldılmasının nəzəri  və praktiki aspektləri həyata keçirildi. Növbəti gün "epigenetika in vitro davranışı necə aydınlaşdıra bilər (in vitro kultura ilə əlaqəli epigenetik aspektlər)" adlı laboratoriya təlimi təşkil olundu", - Günay İsmayılova deyir.
2015-ci ildən etibarən AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bitki biotexnologiyası laboratoriyasında elmi işçi kimi çalışan Günay İsmayılova burada aparılan tədqiqatlarda yaxından iştirak edir. O, magistrlara 2021-2023-cü illərdə "Bitki biotexnologiyası", "Bitkilərin hüceyrə mühəndisliyi" fənlərini tədris edib. Tələbələri hər zaman ondan müəllim kimi razı qalıblar.
Elmə, biliyə və dəqiqliyə əsaslanan bu yol, eyni zamanda Günayın şəxsi keyfiyyətlərinin də bir göstəricisidir - dəqiqlik, səbir, davamlılıq və məqsədyönlülük. Gələcəkdə bu sahədə daha geniş tədqiqatlara imza atmaq, beynəlxalq elmi arenada ölkəsini layiqincə təmsil etmək onun başlıca hədəflərindəndir. Gənc tədqiqatçı Günay İsmayılova yalnız elmi uğurları ilə deyil, həm də elmə olan sevgi və bağlılığı ilə yeni nəsil alimlər üçün örnəkdir.
Söhbətimizin sonunda gənc alim ailəsindən də söz açır. O, 2 övlad anasıdır. Qızı və oğlu anasının elm yolunda qətiyyətlə irəliləməsindən hər zaman qürur duyurlar.

Путь в науку Авг 30, 2025 | 17:00 / Важные события
Она выбрала этот путь, зная о его трудностях. «Наука требует терпения. Каждый день нужно стремиться узнавать больше, исследовать больше и никогда не останавливаться», — говорит Гюнай Исмаилова. Путь молодого исследователя Гюнай Исмаиловой не был случайным. Интерес к научным знаниям с ранних лет, четкие цели и неиссякаемая любовь к познанию сделали её одним из молодых специалистов, которые сегодня находятся в центре внимания научного сообщества.
Гюнай Ильман гызы Исмаилова родилась 16 января 1994 года в Баку. Её отец Ильман Исмаилов — водитель, а мать Валида Исмаилова — домохозяйка.
Гюнай Исмаилова с 2000 по 2011 годы училась в средней школе №58, где и получила среднее образование. В школьные годы она участвовала в различных олимпиадах по химии, азербайджанскому языку, стала победительницей олимпиады по биологии, проходившей в Баку. Эти ранние успехи показали, насколько глубок был ее интерес к биологии.
С детства она отличалась интересом к чтению. Мать всегда называла её «дочерью профессора». Неиссякаемое желание в её сердце звало Гюнай в будущее, в мир науки. Семья всегда поддерживала её на этом пути и не жалела сил.
Она говорит, что интерес к науке ей передали дяди: «Они – специалисты очень высокого уровня в своих областях – математики, историки, экономисты». Гюнай Исмаилова считает, что её математическая грамотность, высокие аналитические способности и умение быстро и легко находить решения задач – это гены.
Успешно продвигаясь к своей цели, Гюнай Исмаилова, в 2011 году поступила на факультет биологии Азербайджанского государственного педагогического университета. Она также отличилась высокими результатами в учёбе. В 2015 году, благодаря успехам в этой области, она была принята в магистратуру Института молекулярной биологии и биотехнологий Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) по специальности «Молекулярная биология», которую с отличием закончила.
Продолжая свой научный путь, Гюнай Исмаилова в 2018 году поступила в докторантуру Института молекулярной биологии и биотехнологий по специальности «Биотехнология (включая бионанотехнологии)». Она завершила все исследования по теме диссертации «Изучение эпигенетических изменений в изолированной культуре пшеницы в условиях in vitro». Гюнай Исмаилова, проводившая свои биотехнологические исследования в Лаборатории биотехнологии растений, продолжила свои эпигенетические исследования в Лаборатории культуры растительных тканей Технического университета Йылдыз в Стамбуле, Турция. За время трёхмесячной стажировки она тщательно освоила новые современные методы и умело применяла их в своих исследованиях. В настоящее время она находится на завершающем этапе защиты диссертации.
Интерес молодого исследователя к науке неисчерпаем. Говоря о достигнутых ею высоких научных результатах, которые постоянно подталкивают ее вперёд, она отметила свое успешное выступление на тему «Эпигенетические механизмы адаптации растений к изменению климата» на 4-й ежегодной конференции проекта EPICATCH программы COST, организованной 4–6 июня 2024 года в городе Нови-Сад, Республика Сербия. Она представила полученные в Азербайджане научные результаты мировой науке и обменялась мнениями с авторитетными профессорами и учёными Европы.
С 10 по 15 сентября 2024 года молодой исследователь была отобрана из сотен молодых людей, подавших заявки на участие в учебной школе «EPİMED: Персистентность и эпигенетические аспекты микроразмножения средиземноморских древесных растений» проекта CA21157 COPYTREE программы COST, организованной в городе Сан-Ремо, Итальянская Республика. «В первый день обучения были рассмотрены теоретические и практические аспекты микроразмножения фундука, грецкого ореха и миндаля в культуре in vitro. На следующий день был организован лабораторный практикум на тему «Как эпигенетика может прояснить поведение in vitro (эпигенетические аспекты, связанные с культурой in vitro)», — рассказывает Гюнай Исмаилова.
Гюнай Исмаилова, которая с 2015 года работает научным сотрудником в Лаборатории биотехнологии растений Института молекулярной биологии и биотехнологий, принимала непосредственное участие в проводимых здесь исследованиях. В 2021–2023 учебном году она преподавала магистрам дисциплины «Биотехнология растений» и «Клеточная инженерия растений». Её студенты всегда были довольны своим преподавателем.
Путь, основанный на науке, знаниях и точности, также является показателем личных качеств Гюнай — аккуратности, терпения, упорства и целеустремлённости. Её главные цели – проводить более масштабные исследования в области биологии в будущем и представлять свою страну на международной научной арене. Молодая исследовательница Гюнай Исмаилова служит примером для нового поколения учёных не только своими научными достижениями, но и любовью и преданностью науке.
В конце нашей беседы молодая учёная также рассказывает о своей семье. Она – мать двоих детей. Её дочь и сын всегда гордятся решительными успехами матери на пути к науке.