Molekulyar Biologiya İnstitutunun əməkdaşı İsveçin Lund şəhərində elmi ezamiyyətdə olub + Foto İyl 27, 2026 | 11:00 / Ezamiyyətlər
AR ETN Molekulyar Biologiya İnstitutunun elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Günay İsmayılova 20–22 iyul 2026-cı il tarixlərində İsveçin Lund şəhərində keçirilən IV Beynəlxalq Arpa Mutantları Seminarında iştirak edib.
Tədbir Lund Universiteti, İsveç Kənd Təsərrüfatı Elmləri Universitetinin Alnarp kampusu və Svalöv bölgəsində yerləşən Lantmännen Agro tədqiqat mərkəzi olmaqla üç əsas elmi məkanda təşkil olunub. Dənli bitkilərin genetikası və bitki biotexnologiyasının aktual problemlərinə həsr olunan beynəlxalq tədbir bu sahədə çalışan aparıcı alim və mütəxəssisləri bir araya gətirib. Yüksək səviyyədə hazırlanmış elmi proqram çərçivəsində genomika, gen redaktəsi texnologiyaları və mutasiya kitabxanalarına həsr olunmuş sessiyalarda müasir elmi nailiyyətlər müzakirə edilib. Tədbir iştirakçıları, həmçinin gələcək seleksiya işləri üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan genetik ehtiyatların və toxum kolleksiyalarının mühafizə olunduğu NordGen gen bankı ilə tanış olublar.
Günay İsmayılova “Qradiyent vs qradiyent” prinsipinə əsaslanan çoxkomponentli aqaroponika sistemindən istifadə etməklə in vitro şəraitində kallus toxumasının adaptiv və morfogenetik potensialının stimullaşdırılması mövzusunda çıxış edib.
Beynəlxalq tədbirdə iştirak müasir bitki biotexnologiyası və seleksiya sahəsində qabaqcıl elmi yanaşmaların öyrənilməsi, beynəlxalq elmi əlaqələrin genişləndirilməsi və gələcək tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.

Researcher of the Institute of Molecular Biology participated in scientific mission to Lund, Sweden + Photo Jul 27, 2026 | 11:00 / Scientific mission
Researcher at the Institute of Molecular Biology of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, PhD in Biology Gunay Ismayilova, participated in the 4th International Barley Mutant Workshop, held in Lund, Sweden, from 20 to 22 July 2026.
The event was organized across three major scientific venues: Lund University, the Alnarp Campus of the Swedish University of Agricultural Sciences (SLU), and the Lantmännen Agro Research Center located in the Svalöv region. Dedicated to current challenges in cereal genetics and plant biotechnology, the international workshop brought together leading scientists and experts working in these fields. The comprehensive scientific program featured sessions on genomics, gene-editing technologies, and mutation libraries, where the latest scientific advances were presented and discussed. Participants also visited the NordGen gene bank, which conserves valuable genetic resources and seed collections of great importance for future plant breeding programs.
During the workshop, Gunay Ismayilova delivered a presentation entitled "Stimulation of the Adaptive and Morphogenetic Potential of Callus Tissue In Vitro Using a Multicomponent Agaroponic System Based on the Gradient vs. Gradient' Principle."
Participation in this international scientific event contributed to the study of advanced approaches in plant biotechnology and breeding, the expansion of international scientific cooperation, and the identification of promising directions for future research.