AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib Noy 29, 2019 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Əvvəlcə AMEA-nın prioritet elmi istiqamətləri müzakirə olunub. Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, dünyada elmi istiqamətlərin, peşə və ixtisasların sürətlə yeniləndiyi, yüksək texnologiyaların tətbiqinin genişləndiyi hazırkı şəraitdə Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılmalı, bu prioritetlərin müəyyənləşdirilməsində bir tərəfdən müasir elmin inkişaf tendensiyaları, digər tərəfdən ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətləri əsas götürülməlidir. Biliklər iqtisadiyyatının aparıcı inkişaf istiqamətlərindən olduğu müasir dövrdə tətbiqi tədqiqatların, xüsusən də elmi-innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyini bildirən akademik Ramiz Mehdiyev bununla bağlı konkret addımların atılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb. Müzakirələrdən sonra yeni elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyətinin üzvlərinə və  AMEA-nın müvafiq qurumlarına tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti elmi-təşkilati məsələ AMEA-nın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında olub. Məsələ ilə bağlı akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA-da fundamental və tətbiqi tədqiqatların müasir standartlar səviyyəsində aparılması, elm sahəsində idarəetmə sisteminin və elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyasının sürətləndirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilməlidir. Buna görə də AMEA-nın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı müvafiq Tədbirlər planı hazırlanıb. İclasda Tədbirlər planı geniş müzakirə olunub, Akademiyanın elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının aidiyyatı idarə və şöbələrinə bu istiqamətdə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti elmi-təşkilati məsələ “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020-ci illər)” çoxcildliyinin hazırlanması ilə bağlı olub. Akademik Ramiz Mehdiyev xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin memarı olduğu müasir Azərbaycanın müstəqillik tarixi ilə bağlı ayrıca kitabın hazırlanmasının elmi və ictimai baxımdan olduqca böyük əhəmiyyətə malik olduğunu iclas iştirakçılarının  diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan məhz ulu öndər Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyası sayəsində iqtisadi dirçəliş, ictimai-siyasi və sosial həyatda tərəqqi yoluna qədəm qoyub. Dahi lider Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində isə ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu sürətlə yüksəlib, sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətində mühüm uğurlar əldə edilib. Akademik Ramiz Mehdiyev hazırlanacaq çoxcildliyin  müstəqillik tariximizin ictimai-siyasi gerçəkliklərini, əldə olunan uğur və nailiyyətləri obyektiv olaraq özündə əks etdirməli olduğunu bildirib. Daha sonra “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin strukturu müzakirə edilib və onun hazırlanması üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturu ilə bağlı məsələ müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA prezidentinin 21 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Komissiya yaradılıb. Akademik Ramiz Mehdiyev Komissiya tərəfindən hazırlanmış AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunun layihəsi ilə iclas iştirakçılarını tanış edib. Təqdim olunan layihə Rəyasət Heyəti üzvləri tərəfindən geniş müzakirə edilib.

Состоялось очередное заседание Президиума НАНА Ноя 29, 2019 | 18:00 / Конференции, встречи
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Рамиз Мехтиев проинформировал о вопросах повестки дня.
В первую очередь обсуждались приоритетные научные направления НАНА. Академик Рамиз Мехтиев сказал, что в контексте стремительно меняющихся в мире научных направлений, профессий и специальностей, расширения использования высоких технологий необходимо пересмотреть приоритетные направления азербайджанской науки, которые должны основываться на современных тенденциях развития науки, с одной стороны, и направлениях социально-экономического развития страны с другой. Подчеркивая важность прикладных исследований, в частности укрепления научной и инновационной деятельности в современную эпоху, академик Рамиз Мехтиев отметил необходимость предпринять конкретные шаги в этом направлении. После обсуждений членам Президиума и соответствующим органам НАНА было дано указание определить новые научные приоритеты.
Очередным научным и организационным вопросом в повестке дня был План действий по оптимизации деятельности НАНА. Академик Рамиз Мехтиев отметил, что необходимо принять комплексные меры для проведения фундаментальных и прикладных исследований в НАНА на уровне современных стандартов, модернизации научной инфраструктуры и системы управления в области науки, подготовки высококвалифицированных кадров, интеграции науки и образования, улучшения социального обеспечения научных сотрудников, укрепления нормативно-правовой базы и информационного обеспечения науки, а также для ускорения интеграции азербайджанской науки в международное научное сообщество. С этой целью был разработан соответствующий План действий по оптимизации деятельности НАНА. На встрече был широко обсужден План действий, и соответствующим научным отделениям и отделам Президиума НАНА были даны соответствующие инструкции в этом отношении.
Очередным научным и организационным вопросом была подготовка многотомника «История независимости Азербайджанской Республики (1991-2020)». Академик Рамиз Мехтиев сообщил участникам, что имеет большое научное и общественное значение подготовка отдельной книги по истории независимости современного Азербайджана, создателем и архитектором которого был общенациональный лидер нашего народа Гейдар Алиев. Он сказал, что в начале 1990-х годов, благодаря спасительной миссии великого лидера Гейдара Алиева, Азербайджан приступил на путь общественно-политического и социального прогресса и восстановления экономики. В результате деятельности Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, который успешно продолжил политику государственного строительства великого лидера Гейдара Алиева, международный авторитет нашей страны стремительно возрос, и в социально-экономическом развитии достигнут значительный прогресс. Академик Рамиз Мехтиев сказал, что предусмотренный многотомник должен объективно отражать социально-политические реалии, успехи и достижения нашей истории независимости. Далее была обсуждена структура многотомника «Истории независимости Азербайджанской Республики (1991–2020 годы)» и даны соответствующие инструкции по ее подготовке.
Затем был обсужден вопрос о структуре Президиума НАНА. Было отмечено, что распоряжением президента НАНА от 21 ноября 2019 года для совершенствования структуры и системы управления Президиума НАНА была создана комиссия для отбора и расстановки кадров. Академик Рамиз Мехтиев ознакомил участников с подготовленным комиссией проектом новой структуры Президиума НАНА. Представленный проект широко обсуждался членами Президиума.