AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib Noy 29, 2019 | 18:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdəki məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Əvvəlcə AMEA-nın prioritet elmi istiqamətləri müzakirə olunub. Akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, dünyada elmi istiqamətlərin, peşə və ixtisasların sürətlə yeniləndiyi, yüksək texnologiyaların tətbiqinin genişləndiyi hazırkı şəraitdə Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılmalı, bu prioritetlərin müəyyənləşdirilməsində bir tərəfdən müasir elmin inkişaf tendensiyaları, digər tərəfdən ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətləri əsas götürülməlidir. Biliklər iqtisadiyyatının aparıcı inkişaf istiqamətlərindən olduğu müasir dövrdə tətbiqi tədqiqatların, xüsusən də elmi-innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsinin vacibliyini bildirən akademik Ramiz Mehdiyev bununla bağlı konkret addımların atılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb. Müzakirələrdən sonra yeni elmi prioritetlərin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı Rəyasət Heyətinin üzvlərinə və  AMEA-nın müvafiq qurumlarına tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti elmi-təşkilati məsələ AMEA-nın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı Tədbirlər planı haqqında olub. Məsələ ilə bağlı akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA-da fundamental və tətbiqi tədqiqatların müasir standartlar səviyyəsində aparılması, elm sahəsində idarəetmə sisteminin və elmi infrastrukturun modernləşdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmlə təhsilin inteqrasiyası, elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazasının və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də Azərbaycan elminin beynəlxalq elm məkanına inteqrasiyasının sürətləndirilməsi istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilməlidir. Buna görə də AMEA-nın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı müvafiq Tədbirlər planı hazırlanıb. İclasda Tədbirlər planı geniş müzakirə olunub, Akademiyanın elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının aidiyyatı idarə və şöbələrinə bu istiqamətdə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti elmi-təşkilati məsələ “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020-ci illər)” çoxcildliyinin hazırlanması ilə bağlı olub. Akademik Ramiz Mehdiyev xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin memarı olduğu müasir Azərbaycanın müstəqillik tarixi ilə bağlı ayrıca kitabın hazırlanmasının elmi və ictimai baxımdan olduqca böyük əhəmiyyətə malik olduğunu iclas iştirakçılarının  diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycan məhz ulu öndər Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyası sayəsində iqtisadi dirçəliş, ictimai-siyasi və sosial həyatda tərəqqi yoluna qədəm qoyub. Dahi lider Heydər Əliyevin dövlət quruculuğu siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində isə ölkəmizin beynəlxalq nüfuzu sürətlə yüksəlib, sosial-iqtisadi inkişaf istiqamətində mühüm uğurlar əldə edilib. Akademik Ramiz Mehdiyev hazırlanacaq çoxcildliyin  müstəqillik tariximizin ictimai-siyasi gerçəkliklərini, əldə olunan uğur və nailiyyətləri obyektiv olaraq özündə əks etdirməli olduğunu bildirib. Daha sonra “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik tarixi (1991-2020)” çoxcildliyinin strukturu müzakirə edilib və onun hazırlanması üçün müvafiq tapşırıqlar verilib.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturu ilə bağlı məsələ müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının strukturunun və idarəetmə sisteminin, habelə kadrların seçilməsi və yerləşdirilməsi işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə AMEA prezidentinin 21 noyabr 2019-cu il tarixli sərəncamı ilə Komissiya yaradılıb. Akademik Ramiz Mehdiyev Komissiya tərəfindən hazırlanmış AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunun layihəsi ilə iclas iştirakçılarını tanış edib. Təqdim olunan layihə Rəyasət Heyəti üzvləri tərəfindən geniş müzakirə edilib.

Next meeting of the Presidium of ANAS was held Nov 29, 2019 | 18:00 / Conferences, assemblies
In advance, priority scientific directions of ANAS were discussed. Academician Ramiz Mehdiyev said that in the context of rapidly changing scientific directions, professions and specialties in the world, expanding the use of high technologies, priority directions of Azerbaijani science should be revised, development trends of modern science and in other hand social-economic, progress directions of the country should be mainstreamed in defining of these priorities. Ramiz Mehdiyev, in particular, emphasized the importance of strengthening scientific-innovative activity, noting the necessity of taking concrete steps in this regard. Following the discussions, the members of the Presidium and relevant bodies of the ANAS were assigned tasks due to identify new scientific priorities.
The next scientific - organizational issue in the agenda was the Action Plan on optimization of the activity of ANAS. Academician Ramiz Mehdiyev said that complex measures should be taken in carrying out fundamental and applied researches of ANAS on up-to-date standards, modernizing management system and scientific infrastructure in the realm of science, training of highly qualified staff, integrating science and education, improving social walfare of researchers, strengthening normative-legal base and information security of science, including accelerating integration of Azerbaijani science into the global scientific scope. Therefore, appropriate Action Plan for optimization of ANAS activity has been developed. At the meeting, Action Plan was widely discussed, and the relevant divisions of the Academy, scientific instituions and organizations as well as relevant departments of the Presidium of the ANAS were given appropriate instructions in this regard.
The next scientific-organizational issue for discussion was the preparation of the multivolume “History of the Republic of Azerbaijan (1991-2020)”. Academician Ramiz Mehdiyev informed the participants that the preparation of a separate book on the history of independence of modern Azerbaijan, which is the architect of national leader Heydar Aliyev, is of great scientific and social importance. He said that in the early 1990s, thanks to the rescue mission of the great leader Heydar Aliyev, Azerbaijan embarked on economic recovery, social-political and social progress. As a result of the work of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, who has successfully continued the policy of state building of the great leader Heydar Aliyev, international authority of our country has rapidly risen and significant progress has been made in the socio-economic development. Academician Ramiz Mehdiyev said that the multivolume edition to be prepared should reflect the socio-political realities of our independence history, successes and achievements. Then the structure of the multivolume “History of the Republic of Azerbaijan (1991-2020)” was discussed and appropriate tasks were given for its preparation.
Later on, structure of the Presidium of ANAS was discussed. It was noted that the Commission was established by the order of the President of ANAS dated November 21, 2019 to improve the structure and management system of the Presidium of ANAS, as well as the selection and placement of staff. Academician Ramiz Mehdiyev familiarized the participants with the draft of the new structure of the Presidium of ANAS prepared by the Commission. The presented project was widely discussed by the members of the Presidium.