Koronovirus pandemiyası Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun diqqət mərkəzindədir Mart 17, 2020 | 16:06 / Mühüm hadisələr
Son günlər bütün dünyanı narahat edən koronavirus xəstəliyi həm sosial şəbəkələr, həm də mətbuatın əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. Bu xəstəliyin Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması, profilaktik və təxirəsalınmaz tədbirlərin operativ həyata keçirilməsi məqsədilə AR Nazirlər Kabineti bır sıra ciddi qərarlar verib. Həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncam imzalayıb.
Koronavirus pandemiyasının vüsət alaraq dünya əhalisi üçün qorxunc bir xəstəliyə çevrilməsi, eyni zamanda ölkəmizdə yayılma təhlükəsi maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi, elmi müəssisələrin ciddi tədqiqatlar apararaq müvafiq tədbirlər görməsi zərurətini ortaya qoyub.
Akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamında AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) mütəxəssislərinə koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, məlumat xarakterli materialların dərc olunması ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Bu məqsədlə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda koronavirusdan qorunmaq üçün elmi maarifləndirmə işləri aparılır, profilaktik tədbirlərin görülməsi ilə virusa yoluxma hallarının azaldılması istiqamətində araşdırmalar davam etdirilir.
İnstitutun əməkdaşları tərəfindən müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün istifadə olunan vaksinlər, onların növləri, hazırlanması prosedurları tədqiq olunur. Həmçinin koronavirusun diaqnostikası üçün nəzərdə tutulan test sistemləri, xəstəliyin dinamikasını izləməyə imkan verən metodlar, SARS-CoV-2 virusunu qısa müddətdə çox sayda nümunədə aşkar edən seroloji diaqnostika kitləri araşdırılır, bu barədə məlumatlar ictimaiyyətə ötürülür.
Qeyd edək ki, hazırda AMEA-nın inzibati binalarında dezinfeksiya işləri davam etdirilir. BTEB-in alim və mütəxəssisləri mətbuatda, televiziya kanallarında, sosial şəbəkələrdə mütəmadi olaraq məzmunlu çıxışlar edir, əhalinin maarifləndirilməsi işini günü-gündən genişləndirirlər.

Coronavirus pandemic is the focus of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Mar 17, 2020 | 16:06 / Important events
In recent days, coronavirus infection has become the main topic of discussion in social networks and the press. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has taken a number of serious decisions with the aim of preventing the danger that this disease can cause in Azerbaijan, carrying out preventive and urgent measures. Also, the president of ANAS academician Ramiz Mehdiyev signed an order “On preventive measures in connection with the coronavirus in ANAS”.
The development of the coronavirus pandemic as a terrible disease for the world's population, as well as the threat of spread in our country, has brought to the fore the need to conduct serious research and take appropriate measures.
According to the relevant order of academician Ramiz Mehdiyev, experts of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS were instructed to organize media appearances on methods of protection against coronavirus, as well as the publication of educational materials on this subject.
To this end, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS is conducting scientific and educational work on methods of protection against infection with coronavirus infection, as well as studies to reduce the incidence of the virus through preventive measures.
Institute staff are studying vaccines used for protection against various bacterial and viral diseases, their types and development procedures. Tests for the diagnosis of coronavirus, methods for monitoring the progression of the disease, and serological diagnostic whales that detect the SARS-CoV-2 virus in a large number of samples in a short period of time are also being studied.
Note that, disinfection is currently being carried out in the administrative buildings of ANAS. To increase public awareness, scientists and specialists of the Division of Biological and Medical Sciences regularly appear in the press, on television, and in social networks.