Koronovirus pandemiyası Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun diqqət mərkəzindədir Mart 17, 2020 | 16:06 / Mühüm hadisələr
Son günlər bütün dünyanı narahat edən koronavirus xəstəliyi həm sosial şəbəkələr, həm də mətbuatın əsas müzakirə mövzusuna çevrilib. Bu xəstəliyin Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması, profilaktik və təxirəsalınmaz tədbirlərin operativ həyata keçirilməsi məqsədilə AR Nazirlər Kabineti bır sıra ciddi qərarlar verib. Həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” sərəncam imzalayıb.
Koronavirus pandemiyasının vüsət alaraq dünya əhalisi üçün qorxunc bir xəstəliyə çevrilməsi, eyni zamanda ölkəmizdə yayılma təhlükəsi maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi, elmi müəssisələrin ciddi tədqiqatlar apararaq müvafiq tədbirlər görməsi zərurətini ortaya qoyub.
Akademik Ramiz Mehdiyevin müvafiq sərəncamında AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) mütəxəssislərinə koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində çıxışların edilməsi, məlumat xarakterli materialların dərc olunması ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Bu məqsədlə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda koronavirusdan qorunmaq üçün elmi maarifləndirmə işləri aparılır, profilaktik tədbirlərin görülməsi ilə virusa yoluxma hallarının azaldılması istiqamətində araşdırmalar davam etdirilir.
İnstitutun əməkdaşları tərəfindən müxtəlif bakteriya və virus xəstəliklərindən qorunmaq üçün istifadə olunan vaksinlər, onların növləri, hazırlanması prosedurları tədqiq olunur. Həmçinin koronavirusun diaqnostikası üçün nəzərdə tutulan test sistemləri, xəstəliyin dinamikasını izləməyə imkan verən metodlar, SARS-CoV-2 virusunu qısa müddətdə çox sayda nümunədə aşkar edən seroloji diaqnostika kitləri araşdırılır, bu barədə məlumatlar ictimaiyyətə ötürülür.
Qeyd edək ki, hazırda AMEA-nın inzibati binalarında dezinfeksiya işləri davam etdirilir. BTEB-in alim və mütəxəssisləri mətbuatda, televiziya kanallarında, sosial şəbəkələrdə mütəmadi olaraq məzmunlu çıxışlar edir, əhalinin maarifləndirilməsi işini günü-gündən genişləndirirlər.

Пандемия коронавируса находится в центре внимания Института молекулярной биологии и биотехнологий Мар 17, 2020 | 16:06 / Важные события
В последние дни коронавирусная инфекция стала главной темой обсуждения в социальных сетях и прессе. Кабинет министров Азербайджанской Республики принял ряд серьезных решений с целью предотвращения опасности, которую это заболевание может вызвать на территории Азербайджана, проведения профилактических и неотложных мер. Также президент НАНА академик Рамиз Мехтиев подписал распоряжение «О профилактических мерах в связи с коронавирусом в НАНА».
Развитие пандемии коронавируса как ужасной болезни для населения мира, а также угроза распространения в нашей стране вывела на передний план необходимость проводить серьезные исследования и принимать соответствующие меры.
Согласно соответствующему распоряжению академика Рамиза Мехтиева, специалистам Отделения биологических и медицинских наук НАНА была поручена организация выступлений в средствах массовой информации о методах защиты от коронавируса, а также публикация просветительских материалов по этому поводу.
С этой целью в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА проводится научно-просветительская работа по методам защиты от заражения коронавирусной инфекцией, а также исследования по снижению случаев заражения вирусом путем профилактических мер.
Сотрудниками института изучаются используемые для защиты от различных бактериальных и вирусных заболеваний вакцины, их виды и процедуры разработки. Изучаются также тесты для диагностики коронавируса, методы отслеживания прогрессирования заболевания и серологические диагностические киты, которые обнаруживают вирус SARS-CoV-2 в большом количестве образцов за короткий период времени.
Следует отметить, что в настоящее время проводится дезинфекция в административных зданиях НАНА. Ученые и специалисты ОБМН для повышения осведомленности общественности регулярно выступают в прессе, на телевидении, в социальных сетях .