AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda magistrantlar üçün distant tədris təşkil edilib + Foto Apr 02, 2020 | 13:07 / Dərslər
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda təhsil alan magistrantlar üçün distant tədrisə başlanılıb. Hazırda institutda 15 magistr, o cümlədən I kursda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə 3, “Biokimya” ixtisası üzrə 2, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə 3, “Nanobiotexnologiya” ixtisası üzrə 1 nəfər, II kursda “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə Azərbaycan bölməsində 3 nəfər, rus bölməsində 1 nəfər, “Biokimya” ixtisası üzrə 2 nəfər magistr təhsil alır. İnstitutda tədris prosesinə cəlb edilmiş professor-müəllim heyəti sillabuslarda nəzərdə tutulan mövzuların tədrisini elektron telekоmmunikasiya vasitələri əsasında həyata keçirirlər. İnstitut rəhbərliyi keçilən dərslərə “online” rejimində bir-başa qoşularaq nəzarət edir. Eyni zamanda professor-müəllim heyəti tərəfindən hazırlanmış dərs vəsaitləri (mühazirə mətnləri və təqdimatlar) elektron formada AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinə təqdim edilir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisində yeni növ koronavirus infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə 2020-ci il mart ayının 3-dən bütün təhsil müəssisələrində olduğu kimi, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda da tədris prosesi müvəqqəti dayandırılıb.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА организовано дистанционное обучение магистрантов + Фото Апр 02, 2020 | 13:07 / Занятия
На основании Распоряжения Президента НАНА академика Рамиза Мехтиева об организации дистанционного обучения для магистрантов, начато дистанционное (удаленное) обучение магистрантов, обучающихся в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий. В настоящее время в институте обучается 15 магистров, в том числе на I курсе: по специальности «Молекулярная биология» - 3, по специальности «Биохимия» - 2, по специальности «Биотехнология» - 3, по специальности «Нанобиотехнология» - 1 человек; на II курсе: по специальности «Молекулярная биология» - 3 человека на азербайджанском отделении и 1 человек на русском отделении, по специальности «Биохимия» - 2 человека. В институте профессорско-преподавательский состав, привлеченный к процессу обучения, осуществляет преподавание предусмотренных учебным планом тем посредством электронных телекоммуникаций. Руководство института контролирует проводимые уроки в режиме «онлайн». В то же время учебные пособия, подготовленные профессорско-преподавательским составом (тексты лекций и презентации) в электронной форме предоставляются в Отделение Магистратуры Управления Науки и Образования Президиума НАНА.
Необходимо отметить, что с целью предотвращения распространения нового типа коронавирусной инфекции на территории Республики Азербайджан с 3-го марта 2020-го года учебный процесс в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА, как и во всех других учебных заведениях, был временно приостановлен.