Türkiyədə yerli mexaniki süni tənəffüs cihazı istehsal edilib Apr 20, 2020 | 13:26 / Maraqlı məlumatlar
Türkiyənin Milli Müdafiə naziri Hulusi Akar Maşınqayırma və Kimya Sənayesi Təşkilatı (MKEK) tərəfindən yerli və milli imkanlardan istifadə edilərək “Səhra” adı verilən mexaniki süni tənəffüs aparatı istehsal edildiyini bildirib.
Yeni cihazın dizayn və istehsalının türkiyəli mütəxəssislərə aid olduğunu deyən nazir yaxın günlərdə prototipin təkmilləşdiriləcəyini qeyd edib. O, həmçinin “Səhra”nın dünyadakı oxşar cihazlardan daha ucuz başa gəldiyini və məqsədin həftədə 500 ədəd mexaniki süni tənəffüs aparatı istehsal etmək olduğunu deyib.
Türkiyənin yeni növ koronavirusla durmadan mübarizə apardığını vurğulayan H.Akar ölkənin Milli Müdafiə Nazirliyinin də bu işdə üzərinə düşən öhdəliyi yüksək səviyyədə yerinə yetirməyə çalışdığını vurğulayıb.
H.Akar nazirliyin qoruyucu tibbi ləvazimatların istehsalında əhəmiyyətli addımlar atdıqlarını da qeyd edib. O, hazırda ölkədə maska, xüsusi geyim və dezinfeksiya vasitələrinin istehsalının davam etdiyini deyib.

В Турции произведен механический аппарат искусственного дыхания Апр 20, 2020 | 13:26 / Интересная информация
Министр национальной обороны Турции Хулуси Акар сообщил, что Организацией машиностроения и химической промышленности налажено производство механического аппарата искусственного дыхания, который был назван «Сахра» («Пустыня»).
Отметив, что дизайн и производство нового аппарата принадлежат турецким специалистам, министр добавил, что в ближайшие дни прототип будет усовершенствован. Он также сообщил, что производство аппарата «Сахра» обходится дешевле, чем производство аналогов, и дальнейшей целью является производство 500 аппаратов искусственного дыхания в неделю.
Х.Акар подчеркнул, что Турция неустанно борется с коронавирусом нового типа, и Министерство национальной обороны страны старается выполнять возложенные на него обязанности на высоком уровне.
Х.Акар также отметил, что министерство осуществляет важные мероприятия, нацеленные на производство медицинских средств защиты. Он добавил, что в настоящее время в стране налажено производство масок, специальной одежды и дезинфицирующих средств.