MBBİ-nin gənc alimi İctimai TV-də koronavirusa qarşı hazırlanan dərman və vaksinlərdən danışıb May 01, 2020 | 12:43 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva İctimai TV-nin canlı yayımlanan “Sabahın xeyir, Azərbaycan!” proqramının qonağı olub.
Virusa qarşı olan vaksinlər və müalicəvi aparatların vəziyyətinə dair son məlumatları təqdim edən alim hazırda pandemiyaya qarşı dərman və vaksin preparatlarının hazırlanmasının iki istiqamətdə aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün alimlər tərəfindən yeni dərman preparatlarının işlənib hazırlanması, o cümlədən satışda olan müxtəlif antiviral, antiparazitik, antibakterial dərmanların tək və kompleks şəkildə virusa qarşı aktivliyi müəyyən edilir. Bundan əlavə, 3 istiqamət üzrə yeni vaksinlərin hazırlandığını deyən A.Ağayeva bildirib ki, bunlar zəiflədilmiş və yaxud öldürülmüş koronaviruslardan ibarət vaksinlər, eləcə də virusun səthi proteinlərindən yaradılmış, hər hansı bir nanohissəcik və ya viral vektordan istifadə etməklə virusun genomunun DNT, yaxud RNT-sindən ibarət olan vaksinlərdir.
Alim bu prosesə uzun illərin sərf olunduğunu deyib: "Yeni vaksinlər heyvanlar üzərində sınaqların aparıldığı pre-klinik tədqiqatlar, insanlar üzərində yoxlamaların baş tutduğu klinik araşdırmalar, hazırlanmış dərman preparatının aktivliyinin təsdiq edilməsi, lisenziyasının alınması və satışa çıxarılması olmaqla 4 mərhələdən keçir".
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının son məlumatlarını da təqdim edən gənc mütəxəssis hazırda 6 vaksin üzərində klinik sınaqların aparıldığını, 77 vaksinin isə pre-klinik mərhələdə olduğunu söyləyib.

Ayten Agayeva, senior researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB) of ANAS, was a guest of the program “Sabahın xeyir, Azərbaycan!” İctimai TV.
Presenting the latest information on the state of medical devices and vaccines against the virus, the scientist noted that at present, the development of pandemic drugs and vaccines is carried out in two directions. She brought to the attention that today scientists are developing new drugs on the market, including various antiviral, antiparasitic and antibacterial drugs that determine antiviral activity in a single and complex way. In addition, A. Agayeva said that new vaccines were developed in three directions. These are vaccines made from weakened or killed coronaviruses, as well as vaccines made from surface proteins of the virus using any nanoparticle or viral vector that contains the DNA or RNA of the virus genome.
The scientist said that this process took many years: “New vaccines go through four stages, including preclinical animal trials, human clinical trials, confirmation of drug activity, licensing and marketing.”
Presenting the latest data from the World Health Organization, the young specialist said that 6 vaccines are currently undergoing clinical trials, and 77 vaccines are in the preclinical stage.