MBBİ-nin gənc alimi İctimai TV-də koronavirusa qarşı hazırlanan dərman və vaksinlərdən danışıb May 01, 2020 | 12:43 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva İctimai TV-nin canlı yayımlanan “Sabahın xeyir, Azərbaycan!” proqramının qonağı olub.
Virusa qarşı olan vaksinlər və müalicəvi aparatların vəziyyətinə dair son məlumatları təqdim edən alim hazırda pandemiyaya qarşı dərman və vaksin preparatlarının hazırlanmasının iki istiqamətdə aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün alimlər tərəfindən yeni dərman preparatlarının işlənib hazırlanması, o cümlədən satışda olan müxtəlif antiviral, antiparazitik, antibakterial dərmanların tək və kompleks şəkildə virusa qarşı aktivliyi müəyyən edilir. Bundan əlavə, 3 istiqamət üzrə yeni vaksinlərin hazırlandığını deyən A.Ağayeva bildirib ki, bunlar zəiflədilmiş və yaxud öldürülmüş koronaviruslardan ibarət vaksinlər, eləcə də virusun səthi proteinlərindən yaradılmış, hər hansı bir nanohissəcik və ya viral vektordan istifadə etməklə virusun genomunun DNT, yaxud RNT-sindən ibarət olan vaksinlərdir.
Alim bu prosesə uzun illərin sərf olunduğunu deyib: "Yeni vaksinlər heyvanlar üzərində sınaqların aparıldığı pre-klinik tədqiqatlar, insanlar üzərində yoxlamaların baş tutduğu klinik araşdırmalar, hazırlanmış dərman preparatının aktivliyinin təsdiq edilməsi, lisenziyasının alınması və satışa çıxarılması olmaqla 4 mərhələdən keçir".
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının son məlumatlarını da təqdim edən gənc mütəxəssis hazırda 6 vaksin üzərində klinik sınaqların aparıldığını, 77 vaksinin isə pre-klinik mərhələdə olduğunu söyləyib.

Молодой ученый ИМББ рассказала на İctimai TV о лекарствах и вакцинах против коронавируса Мая 01, 2020 | 12:43 / Важные события
Старший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий (ИМББ) НАНА Айтен Агаева была гостьей программы “Sabahın xeyir, Azərbaycan!” İctimai TV.
Представляя новейшую информацию о состоянии медицинских аппаратов и вакцин против вируса, ученый отметила, что в настоящее время разработка пандемических препаратов и вакцин ведется в двух направлениях. Она довела до внимания, что сегодня ученые разрабатывают на рынке новые препараты, в том числе различные противовирусные, противопаразитарные и антибактериальные препараты, которые определяют противовирусную активность единым и сложным способом. Кроме того, А.Агаева сообщила, что новые вакцины разработаны в трех направлениях. Это вакцины, изготовленные из ослабленных или убитых коронавирусов, а также вакцины, изготовленные из поверхностных белков вируса, с использованием любой наночастицы или вирусного вектора, который содержит ДНК или РНК генома вируса.
Ученый сказала, что этот процесс занял много лет: «Новые вакцины проходят четыре стадии, включая доклинические испытания на животных, клинические испытания на людях, подтверждение активности препарата, лицензирование и маркетинг».
Представляя последние данные Всемирной организации здравоохранения, молодой специалист сказала, что в настоящее время проводятся клинические испытания 6 вакцин, а 77 вакцин находятся на доклинической стадии.