AMEA-nın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə onlayn görüş keçirilib + Foto May 15, 2020 | 11:48 / Konfranslar, iclaslar
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyanın elmi müəssisələrinin Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə onlayn görüş keçirilib.
Məqsəd COVID-19 pandemiyası dövründə AMEA-da tədrisin davamlılığının təmin edilməsi, I kurs magistrantların yay imtahan sessiyasının təşkili, II kurs magistrantların magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsinin vaxtında keçirilməsi, həmçinin doktorantura və dissertanturaya 2020-ci ilin qəbul nəticələrini müzakirə etmək olub.
İclasda Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, idarənin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn HüseynovDoktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov, Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev və müvafiq institutların Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Görüşü Fail Kazımov açaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) təhsilin təşkil edilməsi haqqında” sərəncamını xatırladıb. Sözügedən sənədə əsasən akademiyanın tədris prosesində yeni yanaşmanın tətbiqinə başlanıldığını deyən idarə rəisi xüsusi karantin rejimində təhsil prosesinin davamlılığının təmin olunmasının vacibliyini qeyd edib. O, distant təhsilin ilk təcrübə olmasına baxmayaraq AMEA-da yüksək səviyyədə təşkil edildiyini söyləyərək, bu işdə əməyi olan AMEA əməkdaşlarına, professor-müəllim heyətinə təşəkkürünü bildirib. F.Kazımov, həmçinin AMEA-nın 2020/2021-ci tədris ilinin qəbul planından söz açıb, yeni tədris ilinə hazırlıq işlərinin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra idarənin rəis müavini Hüseyn Hüseynov çıxış edərək magistrantların aralıq qiymətləndirilməsinin 31 may 2020-ci il tarixində başa çatdırılmasının önəminə toxunub. O, distant təhsil sahəsində əldə edilən təcrübəni yüksək dəyərləndirərək, onlayn rejimdə keçirilən sərbəst işlərin və kollokviumların, o cümlədən seminar qiymətlərinin imtahanqabağı bal cədvəlində nəzərə alınmasının zəruriliyini qeyd edib.
Daha sonra Doktorantura və dissertantura şöbəsinin müdiri Ömər Gülalov yay imtahan sessiyasında doktorluq imtahanlarının keçirilməsi, eyni zamanda, 2020-ci il üzrə doktoranturaya qəbulun nəticələri və növbəti qəbul prosesinə hazırlıqla bağlı müvafiq məlumatlar verib.
Sonda Magistratura şöbəsinin müdiri Fikrət Feyziyev magistrantlar üçün yay imtahan sessiyasının və magistrlik dissertasiyalarının təşkilli ilə bağlı çıxış edib. O, ölkə rəhbərliyinin pandemiya ilə əlaqədar qəbul etdiyi preventiv tədbirləri, xüsusilə sosial məsafəni gözləməklə, istisna halları nəzərə almaqla həm imtahan sessiyasının, həm də magistrlik dissertasiya işlərinin müdafiəsinin ənənəvi yolla aparıla biləcəyini qeyd edib.

An online meeting was held with the heads of the Education Departments of scientific institutions of ANAS + Photo May 15, 2020 | 11:48 / Conferences, assemblies
During the organization of the  Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, an online meeting was held with the heads of the Education Departments of scientific institutions and organizations of the Academy.
The goal was to ensure the sustainability of education in ANAS during the COVID-19 pandemic, to organize a summer examination session for first-year undergraduates, to timely defend second-year undergraduate dissertations, and to discuss the results of admission to doctoral and dissertation programs for the 2020 academic year.
The meeting was attended by the head of the Office of Science and Education, PhD in Economics Fail Kazimov, deputy head of the Office PhD in Technology Huseyn Huseynov,  head of the Department of Doctoranture an Dissertanture, PhD in Chemistry Omar Gulalov, head of the Department of Master Studies PhD in Agricultural Sciences Fikret Feyziev and heads of educational departments of relevant institutions.
Opening the meeting, Fail Kazimov recalled the order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev, "On the organization of distance (remote) education for ANAS graduates." Noting that according to the document, a new approach was introduced into the educational process of the Academy, he emphasized the importance of ensuring the stability of the educational process in a special quarantine mode. It is noted that although distance learning is the first experience, was organized at a high level in ANAS, F. Kazimov thanked to the employees and tecahing staff of ANAS. Speaking about the plan of admission to ANAS for the 2020/2021 academic year, he emphasized the importance of preparing for the new academic year.
Then the deputy head of the office, Huseyn Huseynov spoke about the importance of completing an interim assessment of undergraduates on May 31, 2020. Highly appreciating the experience gained in the field of distance education, he noted the need to take into account assessments of individual works and colloquiums, as well as at seminars in the grading table before the exam.
Then, the head of the Deparment of Doctoranture and Dissertanture Omar Gulalov provided relevant information on conducting doctoral examinations at the summer examination session, as well as on the results of admission to doctoral studies in 2020 and preparation for the next admission process.
In conclusion, head of the Department of Master Studies Fikret Feyziev spoke about the organization of summer examination sessions and master's theses for graduates. He noted that, taking into account the preventive measures taken by the country's leadership in connection with the pandemic, both the examination session and the defense of master's theses will be carried out traditionally, subject to exceptions.