Pandemiya dövründə İslam dünyasında təhsil müəssisələrinin könüllü inkişafı mükafatı təsis edilib İyl 10, 2020 | 13:03 / Maraqlı məlumatlar
İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və Həmdan bin Rəşid əl Məktum Fondu COVID-19 pandemiyası dövründə İslam ölkələrində təhsil müəssisələrinin inkişafına könüllü töhfə verən fərdlər və təşkilatlar üçün mükafat təsis edib.
ha.ae saytının məlumatına görə, bunu ICESCO-nun Baş direktoru Salim əl-Malik bəyan edib. Onun sözlərinə görə, 300 min dollar məbləğində vəsait ayrılacaq mükafat pandemiya dövründə innovativ və inklüziv təhsilin inkişafına töhfə verəcək üç subyektə təqdim olunacaq.
Həmdan Fondunun baş katibi Camal Əl Məhairi qeyd edib ki, dekabrın 17-də yekun vurulacaq müsabiqənin hər üç qalibinə 100 min dollar məbləğində mükafat veriləcək. Müsabiqədə ayrı-ayrı fərdlər, xeyriyyə təşkilatları, könüllülər institutları və donorlar iştirak edə bilər.
Təhsil müəssisələrinin inkişafı layihələri və görülmüş işlərlə bağlı hesabatlar ha.ae/en/icesco veb-saytında təqdim ediləcək.
Hesabatlarda son üç il ərzində təhsil müəssisələri üçün binaların tikilməsi, onların zəruri avadanlıqlarla təchizi, COVID-19 pandemiyası şəraitində təhsilin davamlılığının təmini üzrə məsələlər əks olunmalıdır.

Учреждена премия за добровольное развитие образовательных учреждений в исламском мире в период пандемии Июл 10, 2020 | 13:03 / Интересная информация
Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) и Фонд Хамдана бин Рашида Аль Мактума учредили премию для отдельных лиц и организаций, которые внесли добровольный вклад в развитие образовательных учреждений в мусульманских странах в период пандемии COVID-19.
По информации сайта ha.ae, об этом заявил Генеральный директор ИСЕСКО Салим аль-Малик. Для этого будут выделены 300 000 долларов США, которые будут вручены трем субъектам, внесшим вклад в развитие инновационного и инклюзивного образования в период пандемии.
Генеральный секретарь Фонда Хамдана Джамал Аль Махаири отметил, что конкурс завершится 17 декабря. Каждому из трех победителей будет вручена премия в размере 100 тысяч долларов. В конкурсе могут участвовать отдельные лица, благотворительные организации, добровольческие центры и доноры.
Проекты по развитию образовательных учреждений и отчеты о проделанной работе будут размещены на веб-сайте ha.ae/en/icesco.
В отчетах должны найти свое отражение такие вопросы, как строительство зданий для образовательных учреждений за последние три года, их оснащение необходимым оборудованием, мероприятия, направленные на обеспечение продолжительности образования в условиях пандемии COVID-19, и т.д.