“Həyat Elmləri və Biotibb Jurnalı”nın yeni sayı nəşr olunub Avg 11, 2020 | 12:38 / Nəşrlər
AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin rəsmi orqanı olan “Həyat Elmləri və Biotibb Jurnalı”nın 2-ci (75) cildinin 1-ci nömrəsi çapdan çıxıb.
Yeni adı ilə işıq üzü görən jurnalda bütün məqalələr ingilis dilindədir. Nəşrin bu sayı görkəmli alim, Azərbaycanda milli fiziologiya məktəbinin yaradıcısı, akademik Abdulla Qarayevin 110 illik yubileyinə həsr edilib. Vəsaitdəki ilk məqalə AMEA-nın akad. A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Ulduz Həşimova tərəfindən təqdim olunub və görkəmli alimin həyat və fəaliyyətini, elmi nailiyyətlərini əks etdirir.
Nəfis şəkildə çap olunmuş jurnala ümumilikdə AMEA-nın institutlarında və respublikanın müxtəlif ali təhsil, elmi-tədqiqat müəssisələrində biologiya və tibb elmləri sahəsində aparılan araşdırmaların nəticələrini özündə əks etdirən 20 məqalə daxil edilib.
Qeyd edək ki, respublikada həyat elmləri və biotibb sahələrində aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini daha geniş oxucu kütləsinə çatdırmaq, həmçinin nüfuzlu elmi bazalara daxil olmasını təmin etmək məqsədilə bu saydan etibarən jurnal yalnız ingilis dilində nəşr ediləcək.

Вышел в свет новый выпуск «Журнала наук о жизни и биомедицины» Авг 11, 2020 | 12:38 / Публикации
Вышел в свет первый выпуск 2-го (75) тома "Журнала наук о жизни и биомедицины", официального органа Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
Все статьи в журнале, вышедшем в свет с новым названием, опубликованы на английском языке. Этот выпуск журнала посвящен 110-летию выдающегося ученого, основателя Национальной школы физиологии в Азербайджане, академика Абдуллы Гараева. Журнал открывается статьей директора Института физиологии им. акад. А.Гараева доктора биологических наук, профессора Улдуз Гашимовой, посвященной жизни и деятельности, научным достижениям выдающегося ученого.
Журнал включает в себя 20 статей, отражающих результаты исследований в области биологических и медицинских наук, проводимых в институтах НАНА и различных высших учебных заведениях, научно-исследовательских учреждениях республики.
Отметим, что для распространения результатов исследований в области наук о жизни и биомедицины в стране, а также для обеспечения доступа к авторитетным научным базам данных, журнал будет издаваться только на английском языке.